Z zamkniętymi oczami

Tłumaczenie: Joanna Ugniewska
Cykl: Guido Guerrieri (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Ad occhi chiusi
literatura włoska, Bari

"Z zamkniętymi oczami" to drugi tom bestsellerowej trylogii kryminalnej Gianrica Carofiglia. Sprawcy przemocy wobec kobiet nie mogą pozostać bezkarni. Chyba że mowa o szacownym obywatelu, profesorze medycyny, synu jednego z najbardziej ustosunkowanych adwokatów w Bari. Wystarczy jeden fałszywy ruch i kariera prawnika prowadzącego sprawę przeciw niemu zostanie skończona. Mecenas Guido...

Sprawcy przemocy wobec kobiet nie mogą pozostać bezkarni. Chyba że mowa o szacownym obywatelu, profesorze medycyny, synu jednego z najbardziej ustosunkowanych adwokatów w Bari. Wystarczy jeden fałszywy ruch i kariera prawnika prowadzącego sprawę przeciw niemu zostanie skończona. Mecenas Guido Guerrieri zaryzykował. Został pełnomocnikiem Martiny Fumai, która oskarżyła Gianlucę Scianatica o nękanie fizyczne i psychiczne. Oprócz tajemniczej siostry Claudii, mistrzyni wing-tsun, szefowej schroniska dla ofiar przemocy, Guerrieri jest dla Martiny jedynym wsparciem. Mecenas coraz bardziej angażuje się w tę sprawę, coraz mocniejsza staje się nić sympatii i fascynacji, łącząca go z siostrą Claudią. Akcja nabiera tempa i nikt już nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczą się wypadki.

Po "Świadku mimo woli", pierwszej części trylogii, Carofiglio udowadnia, że nadal jest w świetnej pisarskiej formie, a konstruowania sądowych thrillerów uczyć się mogą od niego nawet Amerykanie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

wiejskifilozof | 2015-06-09

Są takie książki,które mimo małych rozmiarów ogromny potencjał emocjonalny.Które czyta się z pasją.Te książki,pozwalają wejść w głąb duszy ludzkiej.Oto Italia, z czym się nam kojarzy ? Pizza,Ferrari,Lazio Roma,piękne plaże.
A tu proszę bardzo.Przemoc i wykorzystanie seksualne.Dwa tematy, jakże popularne w kryminałach.Autor, tu nie szuka taniej sensacji.Tylko pokazuje,że jego ojczyzna.Piękne Włochy, ma też wiele ciemnych stron.
Szybka, lecz nie banalna książka.

Joanna JJ | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Dobry kryminał, choć nie przepadam za tego typu książkami. Kupiłam na wycieczce za śmiesznie małe pieniądze,Zaintrygował mnie tytuł. I nie żałuję. Historia mecenasa Guerrieriego niesamowicie mnie wciągnęła. Pewnego dnia zostaje on bowiem pełnomocnikiem Martiny, która jest prześladowana przez byłego faceta. Facet jest synem ważnej osoby z kręgu prokuratury. Czuje się bezkarny. Po za tym pojawia się inny, ważny wątek zakonnicy. Przeczytałam z zapartym tchem, polecam :)

Monika | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lutego 2015

Kurczę, szkoda mi to pisać, ale no niestety moim zdaniem ta książka była o niczym....jakiś motyw został przedstawiony, ale tak naprawdę nic konkretnego. Płytcy bohaterowie, słaba akcja i mało ciekawy pomysł. Cała historia jest zbyt ogólna...tym razem brakowało mi szczegółów!
Przeczytać się da, ale myślę, że szybko zapomnę o tej przygodzie...

Adeline | 2014-10-15
Przeczytana: 14 października 2014

Książka kupiona na targach książki za 3,99 zł! Chyba ze względu na cenę nawet nie przeczytałam opisu.
Jakież było moje zaskoczenie kiedy okazało się, że około 40 letni adwokat, mający dobrze prosperującą kancelarię, w miarę ustatkowane życie, partnerkę z którą okazują sobie szacunek i uwaga - oboje lubią książki :), nagle podejmuje się reprezentowania w sprawie o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad Martiną Fumai przez znanego i szanowanego lekarza - syna wpływowego adwokata. No to się będzie działo - pomyślałam. No i się działo ... Smaczku dodaje niespotykane dotąd przeze mnie poczucie humoru u głównego bohatera mecenasa Guerrieriego, nie wymuszone, nie reżyserowane na siłę lecz naturalne myśli i riposty w każdej sytuacji, które czytelnik ma gdzieś z tyłu głowy.
Historia nie kończy się tak jakbyśmy chcieli ale to nadaje jej tylko większego realizmu. I na tym chyba zakończę opisywanie fabuły bo książka ma 210 stron i łyka się w jeden - dwa dni.
Nie sądziłam że dobrą historię...

Lady-Scorpion | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Nie spodziewałam się.

Nie spodziewałam się, że ta książka mi się spodoba. Nie spodziewałam się, że będzie taka ciekawa. Nie spodziewałam się, że tak się potoczą losy bohaterów.

Mecenas Guerrieri postanawia wziąć udział w rozprawie sądowej psychicznie chorej kobiety, która była wykorzystywana psychicznie i fizycznie przez swojego partnera. Jest to bardzo trudny proces, gdyż naprzeciwko siebie staje dwóch dobrych adwokatów. Ciężko udowodnić winę oskarżonemu. Czy uda się pomóc kobiecie?
W książce pojawia się także historia siostry Claudii oraz wątek miłosny.

Sięgając po książkę, nie sądziłam, że aż tak mnie zachwyci. Teraz chcę powiedzieć, że polecam ją wszystkim! Króciutka, ale jakże treściwa. 4,5/5

Dorota | 2014-05-28
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo fajna, wciągająca powieść, co może potwierdzić to, że przeczytałam ją w ciągu dwóch dni. Mimo tego, że fabuła nie było jakoś bardzo porywająca, nie mogłam się oderwać od czytania i z każdą kolejną kartką niecierpliwie czekałam co będzie dalej. Wpływ pewnie miał na to styl napisania książki.

Magdalena | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Historia adwokata, który stanął przed sporym wyzwaniem, jego klientką jest młoda dziewczyna, z epizodem w szpitalu psychiatrycznym, oskarżająca wpływowego profesora, swojego męża. Z pozoru przegrana na wejściu sprawa okazuje się być o wiele bardziej skomplikowana, a zakończenie wydaje się być nawet nieco zaskakujące. To wszystko dzięki bystrości bohatera oraz dzięki siostrze Claudii która w schronisku opiekuje się ofiarą.
Siostra Claudia okazuje się być najciekawszą postacią w opowieści prostej, zwięzłej i, jak na powieść włoskiego autora, słabo ociekająca mafią, mordem i seksem.

TALAjestem | 2013-11-18

Tematyka powieści porusza ważne problemy i zagadnienia, jednak sama powieść według mnie do rewelacyjnych nie należy. Owszem, szybko się czyta, ma wiele wątków pobocznych. Niby napięcie zostało zbudowane, a i punkt kulminacyjny zaskakuje, ale czegoś mi brakowało. Do tego dziwne wtrącenia naszego narratora typu przepisy kulinarne albo pozorujące na ciężkie przemyślenia słowa piosenki R.E.M. "Losing My Religion" nie przekonały mnie. Słowem: narobiłam sobie apetytu na dobry kryminał, a otrzymałam opowieść, którą szybciej zapomnę niż ją przeczytałam.

Legeriusz | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Skromny kryminał prawniczy

Tu garść przemyśleń i wspomnień, tam trochę muzyki, typowe. Nic co by urzekało. Akcja nabiera jednak rumieńców, gdy bohater znajduje się na sali sądowej. Wtedy widać bardzo wyraźnie, że autor zna się na rzeczy. I to właściwie tyle. Przepraszam, można by się wzruszyć losem kobiet w książce. Można by, owszem. Tylko wszystko mknie tak bardzo do przodu, że nie ma na to czasu.

Piotr | 2016-08-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Na książkę trafiłem przypadkowo spacerując pomiędzy półkami w bibliotece. I jak to często bywa był to strzał w dziesiątkę. Główny motyw jest tylko pretekstem do spotkania się z głównym bohaterem. Razem z nim chodzimy po urokliwych uliczkach Bari, odwiedzamy knajpki i kawiarnie, gotujemy i słuchamy muzyki. Polecam.