Lubimyczytać.pl to:
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Między tęsknotą lata a chłodem zimy

Między tęsknotą lata a chłodem zimy

Autor:
tłumaczenie
Wojciech Łygaś
Mellan sommarens längtan och vinterns köld
seria/cykl wydawniczy
Trylogia policyjna tom 1, Czarna Seria
wydawnictwo
Wydawnictwo Czarna Owca
978-83-7554-239-4
typ
papier
Ag2S
5.43 (470 ocen i 64 opinie)

Opis książki

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.

„Trylogia policyjna” Leifa GW Perssona, na którą składają się trzy powieści – „Między tęsknotą lata a chłodem zimy”, „W innym czasie, w innym życiu”, „Swobodny upadek jak we śnie” – wspólnie opowiada jedno z możliwych rozwiązań największego nierozwikłanego do dziś śledztwa we współczesnej Szwecji – morderstwa premiera Olofa Palmego, który zginął od kuli w Sztokholmie 28 lutego 1986 r. Mimo upływu ponad 20 lat to zabójstwo wciąż stanowi otwartą ranę w szwedzkim społeczeństwie. W śledztwie w tej sprawie wyprodukowano więcej dokumentów niż po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego, ale ten gigantyczny wysiłek na razie przyniósł mierne efekty.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
szczypiorek5 | 2011-03-31
Na półkach: Mam w domu, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 marca 2011

Uff. Jak dobrze ,że już skończyłam to wątpliwej jakości dzieło.
Przekombinowane, przegadane, bez tempa, bez pomysłu. Nie rozumiem jak można napisać 650 stron właściwie o niczym. Z powodzeniem wystarczyłoby 250 i może wtedy czytelnik nie męczyłby się tak strasznie.
Wszystko zaczyna sie od wypadnięcia z okna amerykańskiego dziennikarza.
Policja ustala ,że było to samobójstwo i choć są co do tego watpliwości, to nikt oficjalnie tego nie bada.
Za to nieoficjalnie sprawą interesuje sie policja, politycy, służby bezpieczeństwa Szwecji i USA.
Fabuła wydawałałoby się ciekawa, niestety jest to tak napisane,że ciężko sie czyta.
Nie ważę się jej porównywać do Larssona bo moim zdaniem nie jest godna nawet tego,żeby leżeć na tej samej półce .

elhombre | 2011-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Książka naprawdę przeciętna, co po licznych reklamach i szumnych zapowiedziach jedynie wzmogło moje rozczarowanie. Bardzo dużo wątków, z których nic nie wynika. Po prostu stykają się luźno. Można by książkę skrócić o połowę i myślę ,że tylko by zyskała. Mimo to (sam się dziwię ze to powiem) im więcej czasu upływa od jej przeczytania tym bardziej zacierają się w pamięci szczegóły i to co pozostaje skłania mnie do sięgnięcia po 2 część.

Teraz kiedy przeczytałem tom 2 i właśnie odkładam jeszcze gorący tom 3 wiem z całą pewnością, że WARTO BYŁO.

astaldohil | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Znakomita powieść, nasuwająca nieodparte skojarzenie, że oto obcuje się z czymś, co mogłoby powstać z połączenia twórczość dość odległych od siebie pisarzy, jakimi są James Ellroy i Stieg Larsson. Zagadka tajemniczej śmierci pewnego dziennikarza jest tylko pretekstem do ukazania kulis politycznych salonów, oraz "gier" między wywiadem, służbami bezpieczeństwa i policją. Autor dość szybko odkrywa karty, natomiast największym smaczkiem jest to, że poszczególni bohaterowie nie wiedzą tego, co wie czytelnik. W związku z tym ich działania, poparte błędnymi często domysłami, odbijają się poważnymi skutkami w finale.

Świetny, oszczędny język, skoncentrowanie się na policjantach i agentach służb bezpieczeństwa, duże zróżnicowanie charakterów (solidni idealiści i zwykli karierowicze, moczymordy, perwersyjni zboczeńcy, szpiedzy i cwaniaczki - wszyscy w jednym worku "władzy wykonawczej" i "aparatu państwowego"), wiarygodne zachowanie i bardzo prawdopodobna historia, z dużą, acz świetnie podaną d...

san3107 | 2014-04-03
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane

Dostałam tę książkę około 4 lata temu pod choinkę. Byłam wtedy bardzo zadowolona,ponieważ był to świeży bestseller,o którym dużo mówiono. Jeszcze tego samego dnia zabrałam się za czytanie. Po prawie 2 tygodniach byłam na około 120 stronie i książkę odłożyłam na półkę.
Jednak ostatnio chciałam wrócić do niej i znów spróbować ją przeczytać. ( Tłumaczyłam sobie,że w niektórych książkach akcja rozwija się wolniej). Mając książkę w ręku,pomyślałam,że zajrzę tutaj,z czystej ciekawości poczytać opinie. I w ten oto sposób książka ponownie trafiła na półkę nieprzeczytana.
Z początku myślałam,że być może to ja mam problem ze zrozumieniem książki,ale po tak wielu negatywnych opiniach,po raz kolejny odechciało mi się czytać. Zauważyłam też,ze 80% osób pisze to samo,że książka jest chaotyczna, nudna, zagmatwana,bez sensu. Czytając ją pierwszy raz odczułam to samo. Strasznie się z nią męczyłam, była dla mnie ciężka i denna. Przyznaję- dużą rolę odegrała tutaj opinia innych ludzi,dlatego nie mogę si...

nomenomen | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Uff, przeczytane, choć łatwo nie było. Książka irytująca, pogmatwana i przekombinowana. Bohaterowie stanowią kolorowa paletę zboczeńców, idiotów, dewiantów etc. Jest tu takie nagromadzenie bohaterów i wątków, że aż głowa od tego boli. Persson brzmi prawie jak Larsson i tutaj podobieństwa niestety się kończą. Oczywiście owe podobieństwo zostało wykorzystane i na tylnej okładce możemy przeczytać, że mamy do czynienia "z godnym następcą Stiega Larssona". No, ale to chyba już norma, że jak ze Szwecji, to koniecznie następca Larssona. Na okładce możemy też znaleźć zakończenie książki - uwielbiam to! Chyba i tak za bardzo się rozpisałam, bo szkoda słów na tę książkę. Powinnam dostać medal dla wytrwałych za przeczytanie tych bzdur.

annakk | 2011-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Mogłabym podsumować tę książkę jednym zdaniem- gdyby nie długa kolejka oczekujących w bibliotece i to, że jestem niecierpliwa pod tym względem, jak chcę przeczytać jakąś książkę to już, to na pewno bym jej nie kupiła! Trzy wątki przeplatają się ze sobą chaotycznie. Dłużyzny, ileż można czytać, że facet śpi, je kanapki popijając je kawą i bierze prysznic!!!Czytając cały czas pamiętałam o tym, że jest to pierwsza z trzech części, co i tak nie usprawiedliwia niepotrzebnych powtórzeń!
Mimo to i tak jestem ciekawa kolejnych części, może one jakoś obronią autora i jego pisarstwo.

Danuta | 2011-05-17
Przeczytana: 15 maja 2011

Gdyby były w skali gwiazdkowej oceny ujemne, taką bym właśnie przyznała.

Niestety, z żalem muszę przyznać że z wielkim trudem przebrnęłam przez to dzieło. Nużące, chaotyczne, zbyt przeładowane licznymi wątkami, które nie stworzyły spójnej całości. Duże rozczarowanie.

złodziejka | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, Porzucone, 2013
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Brudna, chamska książka. Przepis na bohatera według Perssona? Proszę bardzo: facet drapiący się po jajach, który wieczorem umawia się ze swoim kumplem i jakimiś przypadkowymi ciziami z wielkim biustem, kiedy jego narzeczona jest na szkoleniu, w luksusowej knajpie do której przynosi własne kryształowe kieliszki na 'wódeczkę'.
Przekłamana rzeczywistość. Wulgarny do przesady język. Nie mam nic przeciwko wulgaryzmom w książkach, byleby były odpowiednio i z rozmysłem używane. W tym przypadku miałam wrażenie, że czytam jakiś rynsztokowy pamiętnik snoba, wielkiego znawcy życia na światowym poziomie, który rano wącha bieliznę, żeby ocenić, czy może ją znowu założyć. Przez większość czasu miałam wrażenie że akcja toczy się głównie w restauracji nad suto zastawionym stołem, z wytrawnymi chlejami po obydwu stronach stolika.
Powieść sama w sobie nie jest tak obiecującą rewelacją, jak zarzeka się wydawca na okładce. I jak zawsze w przypadku "Czarnej serii" - "oto kolejny Larsson!". Świat zobaczył...

Agata | 2011-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2011

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.
Dostałam książkę w prezencie, więc wypadało przeczytać... Zatrzymałam się 50 stron przed końcem i nie mogę dalej, do tego nawet nie potrafię powiedzieć, o czym to było. Pierwsze 100 stron było męczarnią, później niby coś zaczęło się dziać, wciągać, a dalej znów nuda. Książka chaotycznie napisana, bardzo dużo nazwisk, ciężko połapać się kto jest kto.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku