Między tęsknotą lata a chłodem zimy

Autor:
Cykl: Trylogia policyjna (tom 1) | Seria: Czarna seria [Czarna Owca]
tłumaczenie
Wojciech Łygaś
Mellan sommarens längtan och vinterns köld
wydawnictwo
Czarna Owca
typ
papier
Ag2S
5,51 (573 ocen i 82 opinie)

Opis książki

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.

„Trylogia policyjna” Leifa GW Perssona, na którą składają się trzy powieści – „Między tęsknotą lata a chłodem zimy”, „W innym czasie, w innym życiu”, „Swobodny upadek jak we śnie” – wspólnie opowiada jedno z możliwych rozwiązań największego nierozwikłanego do dziś śledztwa we współczesnej Szwecji – morderstwa premiera Olofa Palmego, który zginął od kuli w Sztokholmie 28 lutego 1986 r. Mimo upływu ponad 20 lat to zabójstwo wciąż stanowi otwartą ranę w szwedzkim społeczeństwie. W śledztwie w tej sprawie wyprodukowano więcej dokumentów niż po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego, ale ten gigantyczny wysiłek na razie przyniósł mierne efekty.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
szczypiorek5 | 2011-03-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 marca 2011

Uff. Jak dobrze ,że już skończyłam to wątpliwej jakości dzieło.
Przekombinowane, przegadane, bez tempa, bez pomysłu. Nie rozumiem jak można napisać 650 stron właściwie o niczym. Z powodzeniem wystarczyłoby 250 i może wtedy czytelnik nie męczyłby się tak strasznie.
Wszystko zaczyna sie od wypadnięcia z okna amerykańskiego dziennikarza.
Policja ustala ,że było to samobójstwo i choć są co do tego watpliwości, to nikt oficjalnie tego nie bada.
Za to nieoficjalnie sprawą interesuje sie policja, politycy, służby bezpieczeństwa Szwecji i USA.
Fabuła wydawałałoby się ciekawa, niestety jest to tak napisane,że ciężko sie czyta.
Nie ważę się jej porównywać do Larssona bo moim zdaniem nie jest godna nawet tego,żeby leżeć na tej samej półce .

biomycha85 | 2014-12-11
Przeczytana: 04 września 2013

Wynudziłam się przy niej przeokropnie. Zupełnie nie mój klimat i mimo, że z biblioteki przytargałam całą serię, to na tej jednej książce skończyłam swoja przygodę z tym cyklem.

Niestety, z żalem muszę przyznać że z wielkim trudem przebrnęłam przez to dzieło. Nużące, chaotyczne, zbyt przeładowane licznymi wątkami, które nie stworzyły spójnej całości. Duże rozczarowanie.

san3107 | 2014-04-03

Dostałam tę książkę około 4 lata temu pod choinkę. Byłam wtedy bardzo zadowolona,ponieważ był to świeży bestseller,o którym dużo mówiono. Jeszcze tego samego dnia zabrałam się za czytanie. Po prawie 2 tygodniach byłam na około 120 stronie i książkę odłożyłam na półkę.
Jednak ostatnio chciałam wrócić do niej i znów spróbować ją przeczytać. ( Tłumaczyłam sobie,że w niektórych książkach akcja rozwija się wolniej). Mając książkę w ręku,pomyślałam,że zajrzę tutaj,z czystej ciekawości poczytać opinie. I w ten oto sposób książka ponownie trafiła na półkę nieprzeczytana.
Z początku myślałam,że być może to ja mam problem ze zrozumieniem książki,ale po tak wielu negatywnych opiniach,po raz kolejny odechciało mi się czytać. Zauważyłam też,ze 80% osób pisze to samo,że książka jest chaotyczna, nudna, zagmatwana,bez sensu. Czytając ją pierwszy raz odczułam to samo. Strasznie się z nią męczyłam, była dla mnie ciężka i denna. Przyznaję- dużą rolę odegrała tutaj opinia innych ludzi,dlatego nie...

elhombre | 2011-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Książka naprawdę przeciętna, co po licznych reklamach i szumnych zapowiedziach jedynie wzmogło moje rozczarowanie. Bardzo dużo wątków, z których nic nie wynika. Po prostu stykają się luźno. Można by książkę skrócić o połowę i myślę ,że tylko by zyskała. Mimo to (sam się dziwię ze to powiem) im więcej czasu upływa od jej przeczytania tym bardziej zacierają się w pamięci szczegóły i to co pozostaje skłania mnie do sięgnięcia po 2 część.

Teraz kiedy przeczytałem tom 2 i właśnie odkładam jeszcze gorący tom 3 wiem z całą pewnością, że WARTO BYŁO.

astaldohil | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Znakomita powieść, nasuwająca nieodparte skojarzenie, że oto obcuje się z czymś, co mogłoby powstać z połączenia twórczość dość odległych od siebie pisarzy, jakimi są James Ellroy i Stieg Larsson. Zagadka tajemniczej śmierci pewnego dziennikarza jest tylko pretekstem do ukazania kulis politycznych salonów, oraz "gier" między wywiadem, służbami bezpieczeństwa i policją. Autor dość szybko odkrywa karty, natomiast największym smaczkiem jest to, że poszczególni bohaterowie nie wiedzą tego, co wie czytelnik. W związku z tym ich działania, poparte błędnymi często domysłami, odbijają się poważnymi skutkami w finale.

Świetny, oszczędny język, skoncentrowanie się na policjantach i agentach służb bezpieczeństwa, duże zróżnicowanie charakterów (solidni idealiści i zwykli karierowicze, moczymordy, perwersyjni zboczeńcy, szpiedzy i cwaniaczki - wszyscy w jednym worku "władzy wykonawczej" i "aparatu państwowego"), wiarygodne zachowanie i bardzo prawdopodobna historia, z dużą, acz świetnie...

nomenomen | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Uff, przeczytane, choć łatwo nie było. Książka irytująca, pogmatwana i przekombinowana. Bohaterowie stanowią kolorowa paletę zboczeńców, idiotów, dewiantów etc. Jest tu takie nagromadzenie bohaterów i wątków, że aż głowa od tego boli. Persson brzmi prawie jak Larsson i tutaj podobieństwa niestety się kończą. Oczywiście owe podobieństwo zostało wykorzystane i na tylnej okładce możemy przeczytać, że mamy do czynienia "z godnym następcą Stiega Larssona". No, ale to chyba już norma, że jak ze Szwecji, to koniecznie następca Larssona. Na okładce możemy też znaleźć zakończenie książki - uwielbiam to! Chyba i tak za bardzo się rozpisałam, bo szkoda słów na tę książkę. Powinnam dostać medal dla wytrwałych za przeczytanie tych bzdur.

Danuta | 2011-05-17
Przeczytana: 15 maja 2011

Gdyby były w skali gwiazdkowej oceny ujemne, taką bym właśnie przyznała.

Kirsche | 2015-01-24
Na półkach: 2015, Przeczytane

Najogólniej: Książka mówi o nierozwiązanej do dziś zagadce zabójstwa Olofa Palmego, szwedzkiego premiera.

Bardzo dziwnie napisana, a może przetłumaczona książka. Wiele razy natknęłam się na bardzo zakręcone dialogi, w których za nic nie można się odnaleźć. Na początku myślałam, że nie skupiam się wystarczająco na czytaniu, więc te kilka chwil nieuwagi zadecydowały, że nie wiedziałam, o czym czytam. Otóż nie. Znalazłam wiele pozaznaczanych fragmentów, które przeanalizowałam jeszcze raz i okazało się, że nie tylko ja miałam z nimi kłopot.

Perrson skupił się na rozmiarze książki, a nie na spójności wątków, co niestety da się zauważyć.
Nie znajdziemy tam żadnych spektakularnych pościgów, strzelanin, czy też bijatyk. Akcja toczy się powoli.
Bohaterowie aż za bardzo zwyczajni.
Po przeczytaniu 4/5 książki zorientowałam się, że nic szczególnego się nie wydarzyło.
Nie mówię tutaj o czymś, co odwróciłoby wszystko o 180*, ale o czymkolwiek co zachęciłoby mnie do sięgnięcia po drugi...

annakk | 2011-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Mogłabym podsumować tę książkę jednym zdaniem- gdyby nie długa kolejka oczekujących w bibliotece i to, że jestem niecierpliwa pod tym względem, jak chcę przeczytać jakąś książkę to już, to na pewno bym jej nie kupiła! Trzy wątki przeplatają się ze sobą chaotycznie. Dłużyzny, ileż można czytać, że facet śpi, je kanapki popijając je kawą i bierze prysznic!!!Czytając cały czas pamiętałam o tym, że jest to pierwsza z trzech części, co i tak nie usprawiedliwia niepotrzebnych powtórzeń!
Mimo to i tak jestem ciekawa kolejnych części, może one jakoś obronią autora i jego pisarstwo.

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach