Cień

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na celowniku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Skugga
978-83-247-1173-4

Co i dlaczego ukrywa słynny pisarz-noblista Axel Ragnerfeldt, wielbiony przez cały naród? O wizerunek literackiego geniusza starannie dbają jego najbliżsi. Śmierć pewnej starej, opuszczonej kobiety uruchamia lawinę zdarzeń, której nie da się powstrzymać. Okazuje się, że za promiennym pasmem sukcesów noblisty kryją się straszliwe tajemnice, zdrada, kłamstwo i śmierć... Niepokojąca opowieść o...

Niepokojąca opowieść o „drugiej stronie medalu” i cenie, jaką niektórzy są gotowi zapłacić za nieśmiertelność.

źródło opisu: Świat Ksiażki, 2009

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

UWAGA! PROSZĘ CZYTAĆ PO LEKTURZE, BO ZDRADZAM SEDNO
Alvtegen (ur. 1965) - szwedzka scenarzystka i pisarka psychologicznych thrillerów, za "Cień" otrzymała duńską nagrodę Rosenkrantza za najlepszą powieść kryminalną na tamtejszym rynku (w 2007).
Nie do mnie należy ocena psychiatryczna szwedzkich autorek, lecz opinia o książce. Nie odpowiada mnie język kobiet, którego przykłady podaję poniżej:
s. 38 W małżeństwie: "..palcami przygotował sobie drogę, by potem agresywnymi pchnięciami doprowadzić się do wytrysku. To było ostatni raz. Od tego czasu minęło jedenaście lat....."
s. 53 O tym samym małżeństwie i to z wyższych sfer: "Tego wieczoru próbował się przemóc i zbliżyć do Louise. Czuł się tak, jakby pieprzył dozorcę własnego więzienia.."
s.179 Przedstawieni sobie godzinę temu przebywają w restauracji. "..poczuł między udami jej stopę... ..Tylko jej stopa na jego ...

Anka | 2015-03-11
Przeczytana: 10 marca 2015

Dobrą recenzją jest już samo to, że przeczytałam książkę do końca. Jestem wybredna i jeśli czytadło mnie znudzi - rzucę w kąt - niech tam dojrzewa, ja w tym czasie sięgnę po nowy owoc pisarza.
Cień nie został przeze mnie porzucony - po pierwsze dlatego, że już na poczatku książki wyczułam jakis interes w tym, aby dobrnąć do końca - nie pomyliłam się i pomimo tego, że po przeczytaniu połowy treści zaczynałam się niecierpliwić, to dzięki wytrwaniu zostałam wynagrodzona pod jej koniec.
Treśc sięga głęboko w ludzką duszę i zadaje odwieczne pytanie: Co jeszcze możemy poświęcić w imię dobrego wizerunku, sławy i pieniędzy.....?

Agro | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Mocno średnia książka . Dobry temat , świetny początek , porządnie rozrysowane charaktery bohaterów , dużo tajemnic i sekretów za fasadą idealności rodziny Ragnerfeldt . Jednak w całości coś nawaliło. Styl autorki jest przyciężki , zero dynamiki , po około 100 stronach można śmiało przewidzieć jak to wszystko się kończy . Dla mnie to za mało. Im bliżej końca tym bardziej traciłem zainteresowanie. Liczyłem na dużo więcej. Bardzo zaskakują mnie wysokie oceny tej powieści. Dwa razy sprawdzałem czy chodzi o tą samą książkę.

Kaka | 2012-11-04

Nie jest to z pewnością najlżejsza lektura, proponuję więc zaszyć się w kąciku i czytać z uwagą bo na wyrywki i bez koncentracji cały sens historii nam uleci. A szkoda by było, autorka fantastycznie przedstawiła efekt domina rządzący ludzkimi losami - jedno potknięcie, fałszywy ruch i lawina zła koncertowo niszczy życie nasze i następnych pokoleń.

BeataBe | 2011-07-27
Przeczytana: 03 lipca 2011

Nie nazwałabym tej książki kryminałem. Raczej powieścią psychologiczno-obyczajową. Wciągająca historia, zaskakujące zakończenie, szokujący finał.

aniesse77 | 2016-02-05
Na półkach: 52/2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2016

Książka wbiła mnie w fotel. Nie spodziewałam się takiej reakcji po sobie, ale tak się stało. Nie jest to kryminał, w żadnym wypadku. To powieść obyczajowa, z pogłębioną analizą psychologiczną i wątkiem kryminalnym w tle. Nie mogłam się od niej oderwać, wciągała jak bagno - powoli, acz skutecznie. Polecam.

Besia | 2015-11-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2015

To moja druga książka tej autorki i jestem zachwycona jej warsztatem literackim, pomysłowością, cudowną skłonnością do analiz psychologicznych. Jednakże i ta książka pozostawia po sobie bardzo ciężki nastrój, albowiem zwycięża tu zło. I chociaż może nie jest to zwycięstwo tryumfalne, to jednak osobicie wolę, jak książka ma moc oczyszczającą, jak zwycięża dobro.
Z pewnością jest to książka skłaniająca do refleksji, ale nie poprawiająca nastroju. Wręcz przeciwnie.

leopado | 2010-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2010

Świetna książka, jestem po niej tak rozbita, że nie pojmuje otaczającego mnie świata. Czym jest szczęście? Chcesz się dowiedzieć przeczytaj.
Mimo kilku fragmentów którymi byłam zmęczona jest to powieść warta przeczytania. Może zmienić kilka poglądów na życie i uświadomić pewne rzeczy. Gorąco polecam.
4/5

Ania | 2011-10-01

bez komisarza, detektywa, historia sama się rozgrywa.

polecam, ksiażka wstrząsajaca o braku komunikacji, powielaniu wzorców, stania w miejscu, a nawet zbrodni w imię pozorów.

maciuszek1 | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Wciągająca, dająca do myślenia, zaskakująca, poruszająca...Dająca do myślenia na wielu płaszczyznach - dla mnie przede wszystkim książka o winie, karze za winę, braku odkupienia.
Jak w przypowieści Haliny - kto jest najbardziej winny, Halina odpowiada ten, kto nie reaguje na krzywdę, na zło. I tak - mimo ogromu zła wyrządzonego przez Axela i innych na przykład Torgnego, którego zemsta obróciła się przeciwko niemu samemu i uczyniła mu z życia piekło, winna jest też Gerda. Milczenie to przyzwolenie a przyzwolenie to współudział.
Smutna książka; wina dotyka wszystkich, schodzi na pokolenia, niszczy życie, nie ma w tej książce bohaterów szczęśliwych.