Ślepa plama

Okładka książki Ślepa plama Wiktor Noczkin
Okładka książki Ślepa plama
Wiktor Noczkin Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ślepy (tom 1) Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
Ślepy (tom 1)
2013-11-08
Michał Gołkowski
S.T.A.L.K.E.R.

Językowa plama

Przyznam, że spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. Jest to więc dosyć przeciętna fantastyka. Wcześniej czytałem dwa tomy "Na skraju strefy" Krzysztofa Haladyna. Przyznam, że polski autor zdecydowanie lepiej potrafił uchwycić tzw. Zonę. Szkoda, że brak kolejnego tomu. Widać zresztą, że powieści mają punkty wspólne np. te same nazwy mutantów, czy anomalii. Jednak w ujęciu Haladyna cała historia jest znacznie ciekawsza i mniej przewidywalna. Strefa jest też zdecydowanie bardziej niebezpieczna i mroczna. Całość nie ma takiego humorystycznego charakteru, jak tutaj. Oprócz mutantów i anomalii zagrożeniem są u Haladyna np. różnorakie rośliny. Tu tego tego nie ma.

Odnośnie fabuły "Ślepej plamy" mamy wyprawę momentami irytującego (z powodu jego ciągłych dowcipów o stalkerze Pietrowie) stalkera Ślepego i naukowca Dietricha van de Meera. W kolejnej eskapadzie Dietrichowi i Ślepemu towarzyszy jeszcze Kostik, wysłany przez Karego. Potem okazuje się czym faktycznie jest ślepa plama. Wyjaśnia się też sprawa z Pustowarem. Generalnie powieść jakoś rozkręca się dopiero, kiedy bohaterowie próbują wyjść z podziemi pod ślepą plamą.

Właśnie zaczynam czytać po raz trzeci . Stalker Ślepy jest tak sympatyczną postacią że strony same znikają. Opisów jest sporo przez co książka wydaje się nużąca i rozwija się powoli ale autor naprawdę potrafił zaciekawić czytelnika.
Książka ma luźny klimat, popijawy w Barze, walki z mutantami ,niezapomniane "Bydle z pana Van de Meer" i średnio śmiesznymi dowcipami o stalkerze Pietrowie, co tworzy taki nieco sielski klimat zony.
Jeden z lepszych tytułów z uniwersum Stalkera.

Miałem wcześniej okazję czytać "S.T.A.L.K.E.R" Gołkowskiego czy "Antymir" Lewickiego i jak na razie właśnie "Ślepy" Noczkina czytało mi się najgorzej.
Pierwsza część książki była dla mnie dość monotonna, a przyjemnie zaczęło się czytać dopiero gdy bohaterowie zaczęli główną część wyprawy.

Może to jednak nie moje klimaty. Brakowało mi jakichkolwiek rozdziałów, jakiegoś podzielenia akcji. Wszystko było zbite w całość. Jasne, to wszystko działo się dzień po dniu ale traciło się poczucie czasu spędzonego gdzieś przez bohaterów. Powtarzalność też dawała się we znaki. Jak pojawił się "stwór", to jego opis był wałkowanych po kilka stron. I w losowych momentach przypominany.

Najbardziej jednak zmęczyła mnie próba odczytywania rozmów po ukraińsku. Czasami było to łatwe, czasami wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach po prostu domyślałem się o co chodzi w odpowiedzi głównego bohatera. Ale jaki to ma wtedy sens?

Na plus na pewno to że jestem właśnie po kilku innych podobnych książkach więc wiedziałem wcześniej na czym ten świat polega, czym są artefakty, a czym Zona. No i przy niektórych tekstach można się było uśmiechnąć.

Opinia na temat książki dostępna na kanale Około Kulturowo

Opinia na temat książki dostępna na kanale Około Kulturowo

Pokaż mimo tovideo - opinia

Fabuła rozkręca się powoli, nie ma żadnej heroicznej misji, która ma przynieść bohaterom sławę i bogactwo. A jednak przypadek sprawia, że lądują w centrum wydarzeń, w tym m.in. w porzuconym podziemnym wojskowym obiekcie, gdzie potworów jest do wyboru do koloru.
Wartka akcja i ciekawe opisy na plus. Dużym minusem są wypowiedzi Kostka pisane po ukraińsku, gdzie większości nie zrozumiałam i musiałam się domyślać z kontekstu.

Krótko: nie, nie i jeszcze raz nie. I trochę być może.

WIĘCEJ:

Krótko: nie, nie i jeszcze raz nie. I trochę być może.

WIĘCEJ:

Ciekawa historia. Bardzo przyjemne tłumaczenie. Czyta się dosyć szybko. Na minus jak dla mnie kwestie Kostika pisane po ukraińsku. Trzeba się dużo domyślać ale i tak większość jego kwestii jest niezrozumiała. To jak dla mnie obniża ocenę. Jednakże pozycja godna polecenia.

Jak ktoś wcześniej wspomniał - to taka gra rpg wpisana między okładki. Niestety bohaterowie wykonują tylko misje poboczne. Przez całą lekturę, do ostatniej kartki nie wiedziałem co jest clou tej książki. Bohaterowie noszą przedmioty z miejsca na miejsce, czasem za kimś gonią, czasem potłuką mutanty - i to w zasadzie tyle. Nie wiem jaki sens miało pozostawienie dialogów Kostika w języku ukraińskim, ale z czasem zwyczajnie je pomijałem. Na plus sam klimat jaki wprowadza książka. Dla mnie, jako fana Stalkera mimo wszystko lektura zleciałacałkiem przyjemnie, mutanty, artefakty i wódka na odkażenie, przywoływały wspomnienia z gier. Szkoda kompletnego braku fabuły.

Bardzo mocno łączy się z grami z serii S.T.A.L.K.E.R.

Bardzo mocno łączy się z grami z serii S.T.A.L.K.E.R.

Moja pierwsza recenzja tutaj. Odrazy dodam że ocena 6/10 nie wygląda spektakularnie ale wydaje mi się że jest naprawdę wysoka ! Stwierdziłem że każdej książce daje z automatu 10/10 a za każdą jedna rzecz odejmuje kolejne punkty. Ślepa plama to naprawdę dobra stalkerska książka ! Opisana taki w sposób że tak naprawdę nie trzeba być specjalistą w dziedzinie gier z tej serii. Jednak jest kilka minusów, jednym z największych moim zdaniem jest wątek badan Van De Meera, czekałem przez całą książkę na jakąś konkluzje której zabrakło, przez co mimo poczucia przeżycia świetnej przygody brak rozwoju uniwersum. Strasznie irytowało mnie tłumaczenie dialogów z Kostikiem, który to mówił po ukraińsku a dostaliśmy tekst przepisany na alfabet łaciński zamiast pełnego tlumaczenia, gdzieś w połowie książki zupełnie odpuściłem sobie czytanie tego co mówi bo i tak wynikało to z kontekstu. Kolejny minus to fakt wspomnienia o frakcjach uniwersum ale brak ich rozwoju, dostajemy szczątkowe informacje z którymi osoby nie grające w gry nie bardzo wiedzą co mają płacząc. Reasumując książka bardzo przyjemna, świetna przygoda, cudne zakończenie, ale ma swoje minusy. Polecam wszystkim fanom stalkera ale też post apo / sci-fi przygodowego.

• Fabryczna Zona
  • Postapokalipsa