Ślepa plama

Wiktor Noczkin Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ślepy (tom 1) Seria: Fabryczna Zona fantastyka, fantasy, science fiction
Слепое Пятно
S.T.A.L.K.E.R.

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Językowa plama

15 Link do recenzji

Zupełnie inne spojrzenie na ZONĘ, spojrzenie oczyma stalkera, który do ZONY tylko chodzi po artefakty a nie w niej żyje. Można mieć wrażenie, że jest on amatorem ale nic bardziej mylnego. Ślepy ma doświadczenie, ma wiedzę a przede wszystkim sprzyja mu fortuna. Nie da się nie lubić głównego bohatera i jego dowcipów o stalkerze Pietrowie.

Kawał dobrej literatury o przygodach w Zonie! Przeczytałem drugi raz by przypomnieć sobie pierwszą i następną część przed rozpoczęciem głównej uczty - świeżo zakupionych kolejnych tomów cyklu. Mnie się podoba, jestem fanem gier S.T.A.L.K.E.R. Być może osoby nieznające gier, rozkładu lokacji i miejscówek nie będą zachwycone lekturą, ale dla fanów tych klimatów to pozycja...

Książka całkiem przyjemna, szczególnie trochę nowsze wydanie z pełnym tłumaczeniem. Choć przez brak ukraińskiego Kostika dziwnie wyglądały momenty gdy Ślepy twierdził ,że ten zaczął mówić po ludzku, gdyż w sumie to nic za bardzo się nie zmieniało. Niektórzy narzekają na klimat, który za bardzo opiera się na grze, a który mi bardzo odpowiada, w przeciwieństwie do klimatu u...

Ślepa Plama to bardzo wciągająca historia z nutką dowcipu, a do tego ze świetnymi dialogami, które mogłyby być zdecydowanie lepsze, gdyby nie fakt że jeden z bohaterów "mówił" tylko po ukraińsku czy czymś podobnym. Pomysł nie tłumaczenia jego wypowiedzi uważam za mocno chybiony i nie znajduję powodów zastosowania tego rodzaju zabiegu literackiego.
Niemniej książka udana i...

Książka tak mnie wciągnęła że pochłonąłem ją w jeden wietrzny dzień i kawałek nocy

Ocena byłaby znacznie wyższa, gdyby cała książka była przynajmniej na poziomie ostatnich 120-150 stron. Osobiście irytował mnie nieco brak rozdziałów - nigdy nie mogłem znaleźć dobrego miejsca na przerwę w czytaniu.

Pierwsza rosyjskojęzyczna powieść w świecie S.T.A.L.K.E.R.a to całkiem zgrabna historia o niesamowicie sympatycznym Ślepym. Stalker z niego całkiem niezły i doświadczony, a i słowem wojować potrafi.
Niestety, trafiła w zły moment. Gdy podjarany Simmonsem planuję zakup kolejnych jego powieści. I nie mogła uniknąć porównań, z których nie wyszła zwycięsko.
Jednak zdecydowałem...

Po książkę sięgnąłem płynąć jeszcze na fali zachwytu spowodowanej przez S.T.A.L.K.E.R.-a Gołkowskiego i muszę przyznać że poczułem różnicę praktycznie od razu. Książka jest na prawdę dobra. Mamy tutaj stalkera, któremu wyrazu dodaje jego choroba, ochroniarza mówiącego po ukraińsku oraz naukowca, całkowicie niezwiązanego z Zoną, co daje bardzo ciekawe połączenie. Bogate...

Fabularnie nic odkrywczego, jednakże czyta się przyjemnie. Do owej pozycji przyciągnęła mnie głównie chęć "ujrzenia" obrazów z Zony w wyobraźni i możliwa inspiracja, a nawet stworzenie jakichś ilustracji. Przyznam, że wyszło zadowalająco i ku mej uciesze autor często nie skąpił epitetów opisując otoczenie. Również klimat miejscami dało się odczuć.

Znacie ten moment, gdy brodząc w nurcie fantastyki, zaczynacie szukać czegoś nowego? Chcąc złamać pewien schemat, zaczynają was interesować nawet hybrydy gatunkowe - co właściwie doprowadziło mnie do Ślepej Plamy od Noczkina.

Cała opowieść zostaje nam przedstawiona z perspektywy Ślepego - człowieka o zagadkowej osobowości, współpracującego z szalonym nieco Dietrichem -...

Dyskusje

• 2014