Dzielnica obiecana

Okładka książki Dzielnica obiecana Paweł Majka Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dzielnica obiecana
Paweł Majka Wydawnictwo: Insignis Cykl: O Jednomyślnych (tom 1) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
O Jednomyślnych (tom 1)
Uniwersum Metro 2033
Insignis
2014-08-27
2014-08-27
metro 2033 postapokalipsa nowa huta kraków

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki LandsbergOn 1(11)/2023 Sebastian Górny, Piotr Jakubowski, Paweł Karolczuk, Sandra Komenda, Paweł Majka, Michał Narożniak, Jan Proch, Redakcja magazynu LandsbergOn, Mariusz Sobkowiak, Emil Zawadzki
LandsbergOn 1(... Sebastian Górny, Pi...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...

Taka sobie bajeczka

Książka poprawa, lekka, dostarczająca rozrywki, pozwalająca oderwać się od rzeczywistości.
Jednym z minusów była niemożliwość autora w umiejętne wejście do głowy nastoletniego chłopca, który całe życie spędził w schronie, nigdy nie był na powierzchni i nie znał świata sprzed katastrofy. Bohater kiedy wychodzi na ulice miasta zachowuje się, a przede wszystkim myśli jak człowiek, który jeszcze rok temu biegał dwie ulice dalej po bułki nie skażone promieniowaniem. Bardzo mi to zgrzytało w historii.
Jednak największym minusem, jest policzek w twarz czytelnika i brak opisu pewnego bardzo ważnego wydarzenia pod koniec książki, które rozegrało się poza sceną. Bardzo nie lubię takich zabiegów.

Pomimo niskich ocen uważam książkę za bardzo udaną. Dość szybko wciągnąłem się w świat Krakowa po apokalipsie.
Odczuwałem emocje przekazane przez autora. Czułem napięcie kiedy główny bohater przedzierał się do osławionego kombinatu. Nawet po kilku latach od przeczytania pamiętam zarys fabuły. Wszystko wskazuje na to, że mogę polecić.

Książka bardzo przeciętna. Bohaterowie miałcy bez wyrazu, których ciężko lubić lub nie lubić, ot po prostu są. Dialogi infantylne, relacji między bohaterami nie ma. Wieje nudą, a największą bolączką jest brak proporcji między akcją i opisem świata przedstawionego gdzie temu drugiemu poświęcona jest większa część tego dzieła. Opis rozwiązania akcji, gdzie miało miejsce decydujące starcie zmieścił się na 2 stronach! Plus za akcję przestawioną na polskiej ziemi, w Krakowie oraz pomysł, któremu jednak autor nie sprostał.

Pierwsza polska książka z Uniwersum Metro 2033. Za samo to powinien być plus do oceny, ale nie będzie.

Najpierw słowo wstępne dla niewtajemniczonych. Najpierw pojawiła się powieść braci Strugackich 'Piknik na skraju drogi', a potem oparty na niej film Andrieja Tarkowskiego 'Stalkier', który wyciągnął na pierwszy plan postać tytułową: odwiedzającego zakazaną Strefę bohatera tytułowego. Potem była genialna trylogia Dmitrija Glukhovskiego / Głuchowskiego z 'Metrem' w tytule, która połączyła stalkerów z nuklearną zagładą i ludzkością, która przeżyła w podziemnym świecie. Sława serii dała początek Uniwersum opartemu na dość prostych, zgodnych z oryginałem zasadach. Tyle, reszta na wikipedii.

Majka to nie jest pierwszy autor, który słusznie uznał, że miejscem akcji wcale nie musi być metro. I nie pierwszy, który umieścił akcję w SWOIM mieście, bo wielką siłą Uniwersum jest zmieszczenie w tym świecie wielu lokalnych podświatów, zgodnie z wolą różnych autorów. Aż żal, że to nie poszło dalej, poza Europę, w świat. Jeszcze.

Mikroświatem Majki jest Kraków ze wskazaniem na Nową Hutę. Domyślam się, że znający tą ostatnią wyciągną z książki więcej niż ja. Mnie zachwycił obecny tylko w prologu Kraków. Jest król, ptaki, Sukiennice, Wawel i cholera nawet smok wawelski! A wszystko to zanurzone w mrocznym, typowym dla tego świata postapo. Więc skoro ja tak dużo wyniosłem z prologu, to sądzę, że fani Nowej Huty będą mieli ucztę! :)

Na DUŻY plus fragment związany z już- niestety!- nieistniejącym Szkieletorem. W czasie premiery 'Dzielnicy strachu' jeszcze temu symbolowi Krakowa nikt krzywdy nie robił. Kto nie widział ten niech żałuje.

Sama akcja aż tak się nie wyróżnia, skojarzenia są jednoznaczne: Marcin = Artiom; Duch = Młynarz i.t.d., ale nie to jest problemem. Jedną z wad książki jest nadmiar miejsca poświęconego na opis świata. Wiadomo, że większość czytelników trafia tu poprzez znajomość oryginału Glukhovskiego, a kto go nie zna, ten zwróci uwagę na charakterystyczną okładkę i pewnie sam sobie sprawdzi szczegóły. A nawet jeśli nie, to na opisanie świata starczyłyby dwa akapity. Majka niepotrzebnie traci czas na szczegóły.

W kwestii drugiej wady będę oględny, żeby unikać spojlerów, ale mam wrażenie, że Majka przeczytał 'Pieśń lodu i ognia' vel. 'Grę o tron' George'a R.R.Martina i wyciągnął z tego niewłaściwe wnioski. Albo postanowił zaskakiwać na chama i tym sposobem traci postaci mające dramaturgiczny i emocjonalny potencjał. A już się napalałem na ciekawe rozwinięcie niektórych relacji. Zwłaszcza braku rozwinięcia relacji między pewną dwójką bohaterów nie mogę Majce darować, bo upatruje w tym rozwiązaniu albo chęć szokowania za wszelką cenę albo uporczywe dążenie ku drugiej części.

Jest też miejsce na motywy znane z oryginalnego 'Metra' i one są ciekawie rozwinięte. Jest wędrówka poprzez zniszczony świat, poznawanie dziwnych społeczności, ludzkie karykatury i ciekawe potwory. Bez takiego mistrzostwa jak Symbiony z 'Do światła' Diakowa, ale też na poziomie. Jest miejsce na trudne wybory moralne i wywody filozoficzne dające czytelnikowi miejsce na własne opinie i wnioski. Naprawdę ciekawe!

Więc ogólnie jest na plus, ale nie na duży plus, a szkoda, bo szanse były spore. Nieznającym 'Metra' jednak polecam zacząć od oryginału. A dalej już według uznania. Mam nadzieję, że to się będzie dalej rozwijać, bo potencjał Uniwersum zdaje się nie mieć końca.

7/10.

Czyta Wojtek. Majselbaum. Amator. Albo i nie. Omijam amatorów jak ognia, ale poznałem głos Masiaka z antologii o 'Conanie'. On już zrobił profesjonalną karierę! Nagranie ma swoje wady, zwłaszcza skoki poziomu głośności potrafią zirytować. Ale głos lektora jest piękny, dykcja czysta, a interpretacje postaci wiarygodne. Ma facet talent.

Hmm mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej pozycji. Ogólnie całkiem ciekawy pomysł na akcję (mimo, że ciężko było się na początku w nią wgryźć),udanie zarysowani bohaterowie. Jednak mam wrażenie, że cała pozycja jest zbytnio naiwna. Może taka miała być ale spodziewałam się czegoś innego. A same końcowe sceny zostały przedstawione za szybko, jakby zostały napisane na kolanie. Aczkolwiek z ciekawości na pewno przeczytam drugi tom.

- główny bohater może i na początku nie posiada mózgu ani koordynacji wzrokowo-ruchowej, za to tydzień później jest już jak Rambo w Wietnamie
- najgorszym przekleństwem postapokaliptycznych polaków jest ,,kurcze blade'' i ,,o psia kostka!"
- zmutowane gołębie xd
- w Nowej Hucie przejście 300 metrów do Żabki zajmie ci trzy dni
- infantylne
- ,,małpeczko"
- błędy logiczne
- lepiej nie myśleć za wiele
- Glukhovsky by płakał, gdyby czytał

Trochę kisnę w środku z zażenowania tym dziełem, jednakże czerpię z tego jakąś irracjonalną przyjemność.

- zmutowane gołębie xd
- w Nowej Hucie przejście 300 metrów do Żabki zajmie ci trzy dni
- infantylne
- ,,małpeczko"
- błędy logiczne
-...

Z początku trochę wieje nudą, ale potem się rozkręca.

Z początku trochę wieje nudą, ale potem się rozkręca.

W mojej ocenie to dobra książka. Jest łatwa, miła i przyjemna w odbiorze. Historia przedstawiona jest prosto i nieskomplikowanie. Nie jest to pozycja wybijając się spośród podobnych tytułów. Jako książka do poduszki to dobry wybór. Jak dla mnie zasłużone 6. Niestety pozostawiła u mnie duży niedosyt i lekkie zawiedzenie. Dla fanów serii Metro i sci-fi polecam jako odskocznię od dnia powszedniego, lecz nie jest to książka wybijająca się.

Jest w „Dzielnicy obiecanej” parę fajnych zwrotów akcji, mamy ciekawe lokalizacje, ciekawych „obcych” (czyli popromiennych mutantów). Bohaterowie też całkiem niczego sobie. A do tego jest to niegłupie. Chyba od czytadła więcej nie wymagamy, prawda? Zaryzykuję tezę, że tu nawet dostaliśmy trochę na górkę.

WIĘCEJ:

Podobało mi się i chętnie przeczytałabym drugi tom, ale nie ma go w bibliotece.

Podobało mi się i chętnie przeczytałabym drugi tom, ale nie ma go w bibliotece.

• Uniwersum Metro 2033
  • Metro