Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Drugi Brzeg

Cykl: S.T.A.L.K.E.R. (tom 2) | Seria: Fabryczna Zona
Wydawnictwo: Fabryka Słów
katastrofa, Czarnobyl, stalker
aspolski

Kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu Prypeć – wymarłe miasto-antychryst Wyścig z czasem w świecie po katastrofie. Stalker Miszka przechodzi na prawy brzeg rzeki – nigdy wcześniej tak daleko nie zabrnął. Podróż do Serca Zony: Martwe Miasto, Oko Moskwy i czarnobylskie cmentarzysko statków w otoczeniu lasów i bagien. Naprawdę samotny jesteś tylko w ciemności - wejdź do Zony i poczuj...

Kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu

Prypeć – wymarłe miasto-antychryst

Naprawdę samotny jesteś tylko w ciemności - wejdź do Zony i poczuj się elementem uniwersum S.T.A.L.K.E.R.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Podróż do wnętrza... Zony

Michał Gołkowski wdarł się do polskiego świata fantastyki z wielkim hukiem, niczym rozjuszony prypeć-kaban w grupę zaskoczonych stalkerów. Po bardzo udanym „Ołowianym świcie” powraca z kolejną częścią opowieści z Zony - i to jeszcze lepszą niż pierwsza odsłona.

Tytuł książki – „Drugi brzeg” - sugeruje wprost, gdzie tym razem autor zabierze swojego bohatera oraz ciekawych nowych tajemnic czytelników. Miszka - znany nam już stalker polskiego pochodzenia - tym razem wybiera się do samego serca Zony, na drugi brzeg rzeki Prypeć, gdzie czekają miejsca, do których wkroczyć mają odwagę tylko najodważniejsi lub najbardziej ciekawscy i bezmyślni. Ci drudzy jednak najczęściej nie żyją zbyt długo. Bohaterem „Drugiego brzegu” nie kieruje jednak ciekawość czy brawura. On szuka odpowiedzi na pytanie, co dziwnego dzieje się w jego głowie. Pragnie pozbyć się koszmarów, przez które powoli zamienia się w chodzącego trupa. By jednak znaleźć rozwiązanie, najpierw musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, które nie śniły się nikomu, kto nigdy nie postawił stopy w Zonie.

Podobnie jak pierwsza książka Gołkowskiego, tak i „Drugi brzeg” cechuje dynamiczna akcja i ciekawa narracja, oddająca klimat Zony i odczucia bohatera - czytelnik może niejako wejść w skórę Miszki. Tym razem cała powieść jest jedną spójną całością, łatwo zorientować się w upływie czasu, nie ma tu skoków między czasem i miejscem akcji jak w „Ołowianym świcie”. Dzięki temu lektura jest jeszcze bardziej zajmująca i trudniej się od niej oderwać. Niebezpieczeństwa Zony po drugiej stronie Prypeci są znacznie poważniejsze, atmosfera jeszcze bardziej napięta, a kolejne kroki bohatera coraz ciekawsze i intrygujące. Zachodzące w jego głowie zmiany zostały oddane naprawdę zręcznie, niemal czuć ciężar przytłaczający psychikę stalkera, który jest gotów poświęcić wszystko, by znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Jednak by odrobinę ograniczyć odrobinę falę zachwytu w tej recenzji, muszę przyznać, że zakończenie pozostawiło u mnie pewien niedosyt. Zbyt wiele pytań, zbyt mało odpowiedzi. A może to tylko zapowiedź kolejnych tomów?

„Drugi brzeg” to naprawdę świetny tytuł, porządny kawał fantastyki rozrywkowej, która zapewni fanom stalkerskich klimatów kilka godzin pełnej napięcia lektury. O ile „Ołowiany świt” był pozycją ciekawą i zgrabnie wpasowującą się w konwencję gier komputerowych spod szyldu S.T.A.L.K.E.R., to „Drugi brzeg” nie bez kozery uznać można za strzał jeszcze bardziej celny niż pierwszy tom. Klimat Zony jest tutaj odczuwalny na każdym kroku, a bliskość Sarkofagu i skrywanych przez niego tajemnic wręcz promieniuje z kart książki. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki post-apo i uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a.

Paweł Kukliński

Shimik | 2015-07-20

Była to podróż przez ZONE! Jeśli wiecie o co chodzi, a jeśli nie to już mówię. ZONA jest to obszar skażony, w jego skład wchodzi Czarnobyl więc powinniście już wiedzieć co jest grane:) Przemierzamy ten obszar wraz że Stalkerem Miszką, który jest naszym przewodnikiem. Spotykamy po drodze niezwykłe anomalie, które są niezwykle niebezpieczne. Cały czas musimy uważać na siebie by nie wpaść na jakieś zmutowane cholerstwo.
Ta wyprawa jest prawdziwą szkołą przetrwania, kto popełni choć jeden błąd nie dostanie już drugiej szansy! ZONA go pochłonie!

Yevoni | 2018-08-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Postapo
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Co tu dużo mówić, kawał dobrej lektury.
Zona jest niezwykle klimatycznym miejscem. Jej fauna i flora oraz anomalie osobiście mnie fascynują. Nie ma tutaj tak dusznego klimatu jak w Metro 2033 i chyba to bardzo mi się podoba.
Pomimo wrażenia ciągłego niebezpieczeństwa czyta się lekko.

Nozomi | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Wtórna w stosunku do "Ołowianego Świtu". Ledwo dobrnęłam do końca.

Beremis | 2015-03-08
Przeczytana: 06 marca 2015

Drugim tomem przygód Miszki Gołkowski udowadnia, że powieść spod jego pióra nie jest tylko dodatkiem ze świata gry, nie jest spóźnioną laurką na entą rocznicę katastrofy. To kawał dobrej powieści drogi. Smak przygody, poznawania nowego, zmaganie się z przeciwnościami Zony, a także z samym sobą. Przede wszystkim z samym sobą. Słabościami, samotnością. Trzeba przekroczyć granicę, złamać siebie, koszmar przeszłości, żeby móc zacząć od nowa, szczęśliwie.

Kinga | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Właśnie, co skończyłam czytać i żadne słowa nie przychodzą mi do głowy, aby można było te dzieło jakoś opisać. Szanujący się fan Stalkera po prostu MUSI to przeczytać. Odważę się stwierdzić, że "Drugi brzeg" jest nawet lepsza od "Ołowianego świtu", trzymająca w napięciu do ostatniego słowa.

McRap1972 | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Kolejna niezbyt udana książka jaką przyszło mi czytać. Kontynuacja "Ołowianego świtu" na pewno gorsza niż tom 1. Stylistycznie nie jest nawet źle. Właściwie jest dobrze i nie można autorowi zarzucić braku talentu literackiego. Jednak książka nie proponuje nam nic nowego. I właściwie mocno się znudziłem. Pod koniec szybko już kartkowałem, żeby mieć to już za sobą. Nie widzę sensu (po za materialnym) powstania tej powieści. A prawdziwi stalkerzy ... to tylko u Strugackich. Podróbki mnie nie interesują i po następny tom na pewno nie sięgnę. Ale oczywiście można to przeczytać i odradzał nie będę.

Anka Markova | 2015-09-17
Przeczytana: 15 września 2015

Mój uśmiech jest baaaardzo szeroki :DDDDD
Tak bardzo, że nie zmieści się w tym opisie :DDDDD
a szkoda, bo powinniście go zobaczyć.
Nic to! Pędzę po kolejną część!

Mel | 2015-03-22
Na półkach: SF/Post-apo, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2015

Druga część bardziej przypadła mi do gustu. Samotny stalker i jego demony. Wędrówka wśród niebezpiecznej i nieprzewidywalnej Zony. Czytelnik zna każdy krok i myśl Miszki. Lektura wciąga i powoduje dreszczyk ;)

Matt | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Po prostu rewelacja!

Gdy dowiedziałem się, że Michał Gołkowski planuje wydać kontynuację "Ołowianego świtu", odliczałem dni do premiery. Książka wspaniała. Trzyma w napięciu niemal przez cały czas, sprawiając że osoba czytająca nie może oderwać wzroku od książki i czyta, czyta, czyta, łapiąc zdziwko, gdy okazuje się że to już koniec książki...

Miyako | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, Marcin, 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Kiedy dowiedziałam się, że M. Gołkowski szykuje do wydanie kontynuację 'Ołowianego Świtu' zaczęłam czekac na 'Drugi Brzeg' wręcz niecierpliwie. Tym bardziej, że druga wydana przez Fabrykę Słów książka w ramach serii S.T.A.L.K.E.R. była lekko... rozczarowująca. Przynajmniej dla mnie.
Przyznaję szczerze, że miałam nadzieję na powtórkę z 'Ołowianego Świtu', bo klimat tamtej pozycji oplótł mnie jak bluszcz i jeszcze przez kilka dni po jej skończeniu nie chciał opuścić. Trzeba przyznać, że Gołkowski stanął na wysokości zadania, bo nastrój książki nie odbiega od tego w poprzedniej, a jeśli już, to staje się tylko bardziej mroczny i bardziej intrygujący.
Sama fabuła opiera się na podróży do wnętrza Zony Miszki, który prześladowany przez dziwne sny, pewny że traci rozum, próbuje odnaleźć to, co w owych snach widzi i dowiedzieć się co oznaczają. Oznacza to przeprawę na tytułowy 'drugi brzeg' Prypeci, gdzie wszystko jest nieznane i jeszcze bardziej niebezpieczne.
Gołkowskiemu zdecydowanie...