Lichwiarz

Fabryka Słów
Меняла
fantastyka, fantasy, science fiction
Michał Gołkowski

No no no... Ale mnie autor zaskoczył podobnie jak tłumacza. Lekka z odrobiną czarnego humoru lektura fantasy (bez nadmiaru czarów). Wątek, który dotąd konsumowałem z apetytem w powieściach o Koniaszu autorstwa Żambocha. Sama przyjemność. Ciekawe co jeszcze Noczkin wymyśli poza tym dziełem i serią posta-apo, która mi też przypadła do gustu.

183/2019 (A)

Trochę niespełnione nadzieje. Bardzo spodobał mi się główny bohater, autor miał całkiem ciekawy pomysł na niego. Samo uniwersum też było w miarę ok, jedyne do czego mogę się przyczepić to sama fabuła, która mnie nie do końca przekonała. Niby nie było źle, ale czegoś cały czas mi brakowało.

Zaje***ta książka, język którym jest napisana na pewno spodoba się młodszym czytelnikom (takim ładnie z angielska nazywanych Young Adult) bo jest naprawdę nowoczesny i pełno w nim kolokwialnych zwrotów typu "cieszył się jakby mu kto w kieszeń nasrał"... fabuła na prawdę wciągająca i mam nadzieję, że będą tłumaczyć jeszcze inne książki Noczkina z tego uniwersum (podobnież...

No i po sprawie. W sumie tylko tyle pomyślałem po zakończeniu lektury.
Brnąłem przez nią szmat czasu. Chyba jednym z powodów było to, że nie porwała mnie szczególnie. Ok, nie odrzucała ale też nie czułem ochoty, żeby rzucić wszystko i czytać. I tak sobie leżała odłogiem, czasem poczytałem 1 rozdział, czasem 5 aż skończyłem.
W końcowym rozrachunku nie była zła i całkiem...

Ciekawa koncepcja, ale końcówka trochę na wyrost i nie pasująca do całej koncepcji. Czyta się przyjemnie.

Nie podobało mi się równoległe przedstawianie dwóch wątków. Wiem w jakim to celu zostało napisane jednak jak dla mnie czyta się to słabo. Poza tym na początku miało być o konflikcie gangsterów, a naraz wyskoczył jakiś pomysł na złoto elfa, do tego jeszcze bohater niańczy młodego barona... Wcześniejsze przygody opisywane równolegle też jakieś takie każda z innej parafii....

Niecierpliwie wyglądam kolejnych książek z tego cyklu, Wiktor Noczkin dobrze czuje się nie tylko w s-f klimatach Zony, ale i fantas(t)ycznych okolicznościach miecza i magii. Przeplatana akcja opowieści o Kulawym prowadzi do kulminacji, gdzie jedno, i to słabe, zaklęcie przeważa szalę. Warto przeczytać. Dodatkowym plusem jest osoba tłumacza i jego posłowie :)

Fajna powieść Noczkina opowiada o kulawym który próbuje wyjść cało z konfliktu hersztów band. Sytuacja cesarstwa oraz wpływy magów mają wielkie znaczenie. W tej całej sytuacji kulawy wije sie i unika kłopotów.

Przeczytane niby Noczkin ale brak tego efektu łał. Nie zachwyciło nie wciągnęło więcej łażenia opisano w tej książce niż ciekawej akcji. Słabo jak na autora.

Dyskusje

• Fantastyka