Łańcuch pokarmowy

Okładka książki Łańcuch pokarmowy Wiktor Noczkin
Okładka książki Łańcuch pokarmowy
Wiktor Noczkin Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ślepy (tom 3) Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
Ślepy (tom 3)
2016-02-19
Michał Gołkowski

Opinia na temat książki już dostępna na kanale YouTube Około Kulturowo:

Opinia na temat książki już dostępna na kanale YouTube Około Kulturowo:

Książka, z jakiegoś bliżej mi nieznanego powodu, bardzo trudna do dostania w formie papierowej, sama historia ciekawa, lepsza od poprzedniczki i pisana z kilku perspektyw ale nie przeszkadzało mi to tak bardzo jak u Kulikowa. Szkoda tylko że to ostatnia część jednego z najbardziej charakterystycznych i zabawnych stalkerów

Trzecie i zarazem ostatnie spotkanie ze "Ślepym", może i dobrze, bo książka najzwyczajniej jest po prostu słaba... Widać "wypalenie" tematem przez Wiktora i odcinanie kuponu, od poprzednich powieści. Napisana chyba tylko dla finansowego zysku. Za długa 470 stron, już nie wciąga jak poprzednie, dłuży się niemiłosiernie, kopie sytuacji z wcześniejszych przygód - momentami wręcz irytująca... Jednym słowem to wszystko już było! Nic nowego i odkrywczego, a można w temacie Zony, jeszcze sporo dodać. Sam mam pomysł może, się w końcu zabiorę za napisanie swojej wersji.

Akcja opowiedziana, jest z trzech pozycji - Tolika i Buddy, Ślepego i Stwora. Ewidentnie widać, przygotowanie do nowej historii [ w zamierzeniu zapewne kolejnej serii ] o Toliku i Buddzie. Jednak nie wyszło po "Oczach Diabła", kontynuacji nie było. Mnie ten duet nie przekonał, więc tę pozycję odkładam na półkę - " Może kiedyś...", tak jak drugą część "Na skraju strefy" Halladyna. Po przeczytaniu, nie czuje się żalu, że to już koniec i więcej nie będzie, jak ma to miejsce w wypadku innych książek.

Trzecia już część przygód Ślepego. Trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji. Ciekawym elementem jest przedstawienie wydarzeń, dziejących się na niewielkim obszarze z perspektywy trzech stron, które na końcu powieści autor ze sobą konfrontuje!

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony Ślepy ułożył sobie życie na Dużej Ziemi i musi wrócić z emerytury, żeby przechować paczkę dla byłego szefa, a z drugiej mamy do czynienia z nową mutacją, pewnego rodzaju bronią biologiczną, nad którą pracowano po Pierwszej Emisji. Nie podoba mi się ten wątek Stwora, który w dodatku jest prawie nieśmiertelny.
Miłym zaskoczeniem jest wprowadzenie bandy, do której dołącza Tolik, jego wewnętrzne rozterki i pokazanie różnic między nimi a prawdziwymi Stalkerami. Jednak samo zakończenie, gdzie Tolik wraz z Buddą postanawiają działać na własnych zasadach jest już dla mnie rozczarowaniem.
Książka jest dla mnie pełna kontrastów - z jednej strony pozytywnie mnie zaskakuje, wraca do wątków, które polubiłem, a w innych miejscach czuję się zawiedziony i "oszukany" przez autora.

Miłym...

W końcu książka napisana z kilku perspektyw! Mogłaby być dłuższa, choć zawiera więcej stron niż poprzednie, a także czwarta część. Szkoda, że to ostatni tom ze Ślepym, będzie mi go brakowało. Jak dla mnie trochę za bardzo nawymyślane z tym stworem, ale to Zona, tutaj wiele jest możliwe..

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ostatnia część trylogii o daltoniście-gadule Ślepym ma domknąć jego historię w Zonie. Poproszony przez dawnego znajomego wyrusza na niebezpieczny obszar, by pijąc wódę i cwaniakując wykonać powierzone mu zadanie.
Tym razem nie jest jednak jedynym protagonistą. Noczkin prowadzi narrację z dwóch perspektyw. Jedną z nich jest wspomniany już Ślepy, drugim zaś bohaterem jest początkujący bandyta Tolik. Z początku pozornie niezwiązane ze sobą historie bardzo szybko zmierzają kursem kolizyjnym ku sobie.
Muszę autorowi oddać jedno. Mimo, iż fabularnie nie jest to niesamowicie wciągająca lektura, stworzył postaci, które da się polubić. Nie są może jakoś psychologicznie skomplikowane, ale bandzior-filozof lub pewien strzelec wyborowy są tak skonstruowani, że z przyjemnością towarzyszy im się w tej wyprawie.
Z jednej strony szkoda, że książka zamyka trylogię, z drugiej myślę, że zbyt wiele o Ślepym nie dałoby się już powiedzieć, a tak, otrzymał całkiem zgrabne zakończenie. Jeśli komuś podobały się poprzednie części - warto. Należy tylko pamiętać, że jest to literatura dość lekka.

Ciekawa kontynuacja przygód Ślepego. Szkoda tylko że zakończenie tym razem okazało się przewidywalne czyli stanęło na happy endzie

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Akcja książki skoncentrowana na głównym, mało treści pobocznych, jak w przypadku poprzednich części. Historię opisaną z perspektywy różnych osób czyta się ciekawie. Końcówka nieco nijaka, ale całość na plus.

Chyba najlepsza z serii jak do tej pory, chociaż na więcej niż 7* nie zasługuje. Zaczynam sympatyzować niektórym postaciom :-)

• Fabryczna Zona
  • Stalker