Wektor zagrożenia

Okładka książki Wektor zagrożenia
Wiktor Noczkin Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Survarium (tom 2) Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2015-03-13
2015-03-13
Michał Gołkowski
post-apo fantastyka fabryczna zona

Lepsza niż książka nr 1. Gdzie tren Las.

Lepsza niż książka nr 1. Gdzie tren Las.

Jak na akcje dziejąca się w czasach po upadku cywilizacji,to nad wyraz często wszyscy prują do siebie ciągłymi seriami z kałachów.Po zrujnowanym świecie gonią się dwie znaczne siły i w walkach zużywają góry amunicji,której nikt nie produkuje od kilku lat. W ogóle spodziewałem się czegoś innego, bardziej spójnego,ciekawszego,subtelnego. Dostałem nie wiem co,na początku jeszcze jakoś to wszystko miało sens, im dalej w las tym bardziej kicz. Szkoda, bo mam obawy czy sięgnąć po inne książki W. Noczkina. Jestem rozczarowany.

Porostu zmęczona, wyjątkowo nie podeszła.

Porostu zmęczona, wyjątkowo nie podeszła.

Dobrze się czyta. W sam raz na jeden pochmurny weekend

Dobrze się czyta. W sam raz na jeden pochmurny weekend

Ciągła akcja i mnogość walk które musieli stoczyć bohaterowie sprawiała że nie mogłem się oderwać i chłonąłem kartkę za kartką. Polecam nawet jeśli nie czytało się pierwszej książki z cyklu ponieważ nie przeszkodzi to w jej odbiorze.

Jestem rozczarowany tą pozycją. Poprzednia pozycja z universum Survarium była świetna. Ta natomiast brzmi jak scenariusz do gry komputerowej. Ciekawa historia, która pewnie będzie miała dalszą kontynuację mogła być napisana o wiele, wiele lepiej. Książek w klimacie postapo czy stalkerskim jest już chyba zbyt dużo. Pora podnosić poziom stalkerskiej literatury, inaczej czytelnicy przestaną sięgać po pozycje związane z fabryczną zoną.

Ta książka pokazuje jak w czasach apokalipsy i braku zasad warzna jest przyjaźń i zaufanie ,a wtych czsach niemorzna ufać prawie nikomu.

Ciekawe spojrzenie na uniwersum postapo , historia jest niby całkowicie odrębną jednak wyjaśnia wiele zagadnień z Łowcy z lasu . Historia wciągają choć miejscami nudzi ogólnie mi się podoba ale często się czepialem gdy ja czytałem

Ojej, co tu zaszło?

Baczność! Najpierw tradycyjny Apel: jeżeli wspólnie się zgadzamy, że słuszny i wspaniały jest motyw Lasu niosącego nam w prezencie (albo za karę) apokalipsę, to zgadzamy się też, że w tym temacie rosyjska fantastyka już wydała na świat arcydzieło w postaci powieści "Ślimak na zboczu" Braci Strugackich, no albo cykl "Osada" Bułyczowa. Koniec Apelu, spocznij.

Skoro mamy to ustalone, przejdźmy do imitacji, czyli Survarium. Pierwszy tom był przeciętny, bohaterowie i intryga haniebnie kartonowe, ale opowieść wciągała nielicznymi chociaż smacznymi opisami zmutowanej flory i fauny. Ponadto w finale zwiastował, że od teraz będzie już tylko ciekawie.

Kolejny tom napisał Noczkin, czyli niezrównany gawędziarz i zuch. Wszyscy to wiemy, tylko chyba sam Autor zapomniał. Początek "Wektoru Zagrożenia" wydaje się być dużo lepszym kawałkiem od całego "Łowcy z Lasu" - sympatyczni bohaterowie, więcej Lasu, lepsze pisarstwo. A później, niech Noczkina Las pochłonie, wszystko trafia szlag. Akcja plącze się w bezsensownych i powtarzalnych strzelaninach, akcji jest tak dużo, że nudzi śmiertelnie. Las gubi się daleko na trzecim planie. Fabuła powtarza tę z 1 tomu i nie popycha jej ani kawałeczek do przodu.

Taki Las to można wydać na pastwę Szyszki, żal nikomu nie będzie.

Ojej, co tu zaszło?

Postapokaliptyczna papka, jakiej morzem zalewają nas ostatnio nasi rodzimi wydawcy. Nic odkrywczego, można by wręcz rzec, iż wtórne toto niemiłosiernie. Jedynie klimat wydaje mi się odrobinę lżejszy.
Poza tym w miejscu zmutowanej puszczy można wstawić Zonę i mamy kolejnego Stalkera.
Typowa chałturka za kasiorę i basta. Nie wiem jak funkcjonują ruskie wydawnictwa, ale jeżeli tak samo jak Hollywood, to biedny Noczkin musi odbębnić ileś tam takich chałtur, aby wreszcie pozwolili mu wydać kolejne świetne fantasy...
Szkoda tylko, że Fabryka Słów zamiast skupiać się na dobrych powieściach Noczkina wpycha nam na siłę takie cusie... Ale przecież to jest bardzo podobne do Stalkera, a Stalker zawsze się sprzeda...
Pomimo faktu, iż po skończeniu lektury człowiek zastanawia się dlaczego na coś takiego swój cenny czas zmarnował, czytało się toto szybko i w miarę przyjemnie... Stąd aż pięć gwiazdek...

Video

Video