El mapa del tiempo
Ag2S

Londyn, 1896 rok. Niezliczone wynalazki sprawiły, że człowiek uwierzył w nieograniczone możliwości nauki. Przekonanie, iż dzięki niej ludzie są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych, znajduje wyraz w działalności przedsiębiorstwa Podróże w Czasie Murraya, które stawia sobie za cel spełnienie jednego z największych marzeń ludzkości – o przemieszczaniu się w czasie – pragnienie rozbudzone rok wcześniej powieścią H.G. Wellsa Wehikuł czasu. Nagle człowiek XIX wieku otrzymuje możliwość przeniesienia się do roku 2000, co staje się udziałem Claire Haggerty, która przeżywa romans z mężczyzną przyszłości. Nie wszyscy jednak życzą sobie ujrzeć jutro. Andrew Harrington zamierza podróżować w przeszłość, do roku 1888, aby uratować swoją ukochaną ze szponów Kuby Rozpruwacza. Ponadto sam H.G. Wells staje w obliczu niebezpieczeństw związanych z przemieszczaniem się w czasie, gdy do jego epoki przybywa tajemniczy podróżnik z zamiarem zabicia autora i przejęcia praw do słynnej powieści. Angielski pisarz zostaje zmuszony do desperackiej ucieczki przez stulecia… Czy można zmienić przeszłość…?

Félix J. Palma w swojej powieści Mapa czasu, wyróżnionej nagrodą Ateneo de Sevilla, snuje historyczną fantazję o wartkim wątku – historię pełną romantycznej miłości i porywających przygód. Jego opowieść, będąca hołdem dla początków literatury science fiction, zabiera zarazem czytelnika w jego własną podróż w czasie do fascynującego Londynu epoki wiktoriańskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Mollinka_90 | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Science-fiction nie jest moim ulubionym gatunkiem literackim i książki Felixa J. Palmy raczej tego nie zmienią, niemniej z ochotą zabrałam się za pierwszy tom trylogii wiktoriańskiej, zaintrygowana motywem podróży w czasie, wątkami romansowymi i lietrackimi aluzjami, które zapowiada już opis z okładki. Stwierdzam, że książka "Mapa czasu" to solidna pozycja, napisana starannym językiem i gruntownie przemyślana przez autora. Ponieważ wykorzystuje teorie alternatywnych światów i postrzeganie czasu w kategorii czwartego wymiaru, nawiązując do teorii niektórych fizyków teoretycznych, czasem może być trudno połapać się w wątkach. Mnie jednak ta lektura przypadła do gustu i z pewnością w najbliższym czasie sięgnę po dwa pozostałe tomy tej serii.

Fabuła powieści osnuta jest wokół wydarzeń z końca XIX wieku - epoki wynalazków, która wykreowała pisarzy próbujących na kartach swych powieści przewidzieć przyszłość. Powstaje powieść Wehikuł Czasu H.G. Wellsa. Jednocześnie przedsiębiorstwo...

Iza | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Och, jaka to jest dobra powieść. Fenomenalna.
Już bardzo dawno nie czytałam tak dobrej książki, bądź co bądź nawiązującej do science fiction. Nawiązującej, ponieważ nie należy ona dokładnie do tego gatunku. Jest to historia bardzo złożona i bardzo nieoczywista.
Zaczyna się dość prosto, zwyczajnie. Jej początek można nawet nazwać banałem. Jednak wszystko, co mam miejsce później, zaskakuje. Nic nie jest takie, jakie wydaje się czytelnikowi, nie jest takie, jakie wydaje się po przeczytaniu opisu z tyłu okładki. Autor igra sobie z odbiorcami jego historii, nie pozwala im przewidzieć dalszych losów bohaterów czy kierunku, w którym potoczy się fabuła. Fascynującym było dla mnie, czytanie każdej kolejnej strony.
I to wplatanie do swojej opowieści postaci, które istniały i tworzyły naprawdę... Coś pięknego. Piękny jest również język, jakim pisze autor.
Jest to pod każdym względem świetnie napisana powieść.

Kasia | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Pierwsze strony.. wlokły mi się niemiłosiernie.. Przy wzmiance o Rozpruwaczu myślałam, że się w końcu rozkręca! Ale dopiero pod koniec robi się na tyle interesująco, że wahałam się czy od razu nie zacząć kolejnej części.

Avenoth | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Przeszłość miesza się tu z przyszłością, która wielokrotnie okazuje się teraźniejszością.

Mapa Czasu to powieść, która zdecydowanie bawi się z odbiorcą, a robi na kilku płaszczyznach. Między innymi poprzez wielokrotne, bezpośrednie zwroty narratora do czytelnika, ale i także w samej konstrukcji fabularnej. Raz po raz zdaje nam się, że już rozumiemy prawidła tego świata, kiedy autor ponownie zaszczepia w nas zwątpienie. Wreszcie, gdy nabieramy już niemal pewności, "świat" obraca się o 180 stopni i znów wiemy tylko tyle, że nic nie wiemy. Powieść utrzymuje czytelnika w niewiedzy właściwie do ostatnich stron.

Niemniej jednak, i było to już wspomniane w innej opinii, powieść Felixa J. Palmy nie należy do tych, które czyta się lekko. Sama po przeczytaniu pierwszych stu stron odłożyłam powieść na bok i wróciłam dopiero po kilku miesiącach. Ciężko było zmusić się do tej powieści, a jednak, kiedy już człowiek się przemoże i zagłębi w karty powieści, lektura zaczyna wciągać.

Stąd wynika...

zakochana.zaczytana | 2018-11-05
Przeczytana: 2016 rok

Nieczęsto zdarza się, abym nie kończyła rozpoczętej książki. Do zakupu ,,Mapy czasu" zachęciły mnie opis, wiktoriańska Anglia jako miejsce akcji,postać Wellsa i wydanie, jednak specyficzny styl autora sprawił, iż nie dobrnęłam nawet do połowy.

Anna | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Interesująca narracja książki jak i czasy głównych bohaterów W pewnym momencie nie można się oderwać 😊

Andre | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

5/10 może się dla części czytelników wydawać niską oceną. Jednakże jeśli miałbym być dokładnym, to wystawiona ocena nie wynika tylko z jakości książki (która w ogólności była bardzo wysoka), ale głównie z zawiedzionych oczekiwań, które stawiałem tej lekturze.
Biorąc książkę do ręki i czytając opis na okładce spodziewałem się ciekawej powieści w klimatach steampunk. Niestety nie zostało mi to dane. Jeśli mam być szczery, to gdyby nie ostatnie rozdziały, to książkę spokojnie można by zaliczyć do kategorii powieści historycznej.
Dla mnie również olbrzymim utrapieniem był charakter narratora. Jego próby wyjaśniania kolejności fabuły lub stwierdzenia informujące, że on widzi wszystko, ale nie może nam tego opisać, były równie irytujące co znajomy opowiadający anegdotę i próbujący wyjaśnić całe tło historii, zatracając przy tym jej główne przesłanie.
Podsumowując, jeśli szukasz dynamicznej powieści fantastycznej osadzonej w czasach wiktoriańskich, to nie jest lektura dla Ciebie. Jednakże...

Babcia Gąska | 2018-06-23
Przeczytana: 16 lipca 2018

Przekombinowane, a miejscami nużące

CheshireCat | 2018-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo ciekawe podejście. Ta książka byłaby chyba jednak nawet lepsza bez wątków fantastycznych, bo autor tak umiejętnie prowadzi intrygę, że aż nawet nie potrzeba by już było tego SF, które tak naprawdę pojawia się dopiero pod koniec.

Siemomysła | 2018-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Jedna z tych książek, które miałam przeczytać jeszcze w 2015 roku, ale przecież skoro już położyłam ją na półce pożyczoną od koleżanki, która opowiadała o niej z entuzjazmem, to właściwie my work here is done, jak to mówią w świecie. Wyglądała ładnie i czekała zatem. Kiedy zaś wreszcie ją otworzyłam, dość szybko zrozumiałam, że to jedna z tych, które czyta się albo na jednym oddechu, nie pamiętając o obowiązkach i powinnościach, albo rozkłada się przyjemność w czasie jak najdłużej. Mapa czasu to trzy opowieści, przedstawione przez narratora, który nie próbuje się ukrywać, ba, rzekłabym nawet, że ma parcie na szkło. Przypomina czytelnikowi cały czas, że to on opowiada historię, że wie już teraz wszystko, na co ja muszę cierpliwie czekać. Najpiękniejszy dla mnie sposób opowiadania, który jednocześnie jakoś przewrotnie mnie uspokaja i trzyma w napięciu.

Pomysł na wykorzystanie do opowieści o magii czasu postaci Herberta George'a Wellsa moim zdaniem jest trafiony. Pisarz napisany...