Krzyż Romanowów

Seria: NOX Sensacja
Wydawnictwo: Feeria
The Romanov Cross
AMisz

Ponad wiek temu, zdesperowana młoda kobieta wydostaje się na brzeg opuszczonej arktycznej wyspy, niosąc ze sobą niebezpieczny sekret ale także krzyż inkrustowany szmaragdami. Sto lat później, działania człowieka, historia i natura zbiegają się na tym samym złowrogim brzegu z mocą wystarczającą, by zmiażdżyć cywilizację taką jak ją znamy. Zapierająca dech w piersiach historia sięga od czasów...

Zapierająca dech w piersiach historia sięga od czasów rosyjskiej dynastii po współczesną Arktykę, gdzie wiekowy lodowiec odsłania wstrząsającą tajemnicę, którą ukrywał ponad sto lat. Zapomniane zagrożenie, które z początkiem XX wieku ogarnęło świat, może nagle wrócić. Rozpoczyna się batalia z czasem i epidemią strachu.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Oficjalna recenzja

Śmierć zaklęta w lodach Alaski

Początek XX wieku obfitował w dramatyczne wydarzenia, które zaważyły na losach świata – i choć to I wojna światowa stanowi pierwsze przychodzące nam na myśl skojarzenie, największe żniwo zebrała w latach 1918-1919 pandemia grypy „hiszpanki”. Uznana za najstraszliwszą w dziejach ludzkości, pochłonęła od 50 do 100 milionów ofiar, siejąc największe spustoszenie wśród młodych, silnych ludzi, których układ odpornościowy stawał się ich najzagorzalszym wrogiem. Choć zaraza wygasła i dziś mało kto zastanawia się nad jej historią, czy faktycznie możemy spać spokojnie? Czy zabójczy wirus nie pozostał gdzieś w przyczajeniu, uśpiony?

Wyspa Św. Piotra budzi lęk nie tylko wśród starszych, rdzennych mieszkańców wybrzeży Alaski, także młodzi rybacy wolą nie zapuszczać się zbyt blisko jej brzegów. Kiedyś stanowiła ona siedzibę tajemniczej rosyjskiej sekty – wyznawców Grigorija Jefimowicza Rasputina, dziś załogi kutrów przekazują sobie relacje o dziwnym świetle widywanym na jej klifach i legendy o ukazujących się pod postacią wilków duszach zmarłych w wyniku epidemii Rosjan. Gdy pewnej nocy, podczas sztormu, jeden z poławiaczy krabów cudem unika śmierci, dopływając do brzegu na wieku starej trumny z rzeźbionym wizerunkiem św. Piotra, wszystkie służby, z Instytutem Patologii Sił Zbrojnych USA na czele, zostają postawione na nogi. W ścisłej tajemnicy do Port Orlov skierowany zostaje wybitny epidemiolog Frank Slater z zespołem starannie wybranych przez siebie specjalistów. Rozpoczyna się wyścig z czasem i ludźmi, którzy dla zdobycia fortuny są gotowi na wszystko. Owej feralnej nocy Harley Vane nie wyłowił bowiem jedynie wieka trumny, ale także pewien wysadzany szmaragdami krzyż z tajemniczą inskrypcją... i wcale nie zamierza informować o tym stosownych instytucji.

Zgodnie z tym, co napisano na okładce „Krzyż Romanowów” to „Opowieść grozy, thriller medyczny i powieść historyczna w jednym”. I faktycznie znajdziemy tu elementy charakterystyczne dla każdego z wymienionych gatunków – od poważnego zagrożenia epidemiologicznego, przez historię uwięzienia i wymordowania rodziny cara Mikołaja II, aż po zjawiska nadnaturalne.

Choć tragiczna historia Romanowów, ich relacje ze „świętym starcem” czy spekulacje na temat losów Anastazji wielokrotnie wykorzystywano już w popkulturze, Masello udało się stworzyć powieść ze wszech miar oryginalną. Jej współczesna część rozgrywa się na terenach od wieków należących do Innuitów, a liczne nawiązania do ich legend, zawoalowane odwołania do szamanizmu i przesądy głęboko zakorzenione w świadomości mieszkańców Port Orlov nadają tej historii zupełnie nowy koloryt. To właśnie klimat „Krzyża...” – mroczny, subarktyczny klimat samotnej wyspy zagubionej gdzieś na Morzu Beringa, jest jego najmocniejszą stroną. A otoczka niesamowitości od zawsze spowijająca postać Rasputina w połączeniu z wierzeniami rdzennych mieszkańców Alaski sprawia, że elementy nadprzyrodzone wydają się być całkiem na miejscu, nawet w zestawieniu z najnowszymi osiągnięciami techniki i medycyny.

Nieco gorzej ma się niestety sprawa z bohaterami powieści – zdecydowanie zabrakło interesujących charakterów, niemal wszystkie (z wyjątkiem sympatycznego profesora Kozaka) prezentują się nam jako płaskie i dość stereotypowe. Drażni przede wszystkim zupełnie niezrozumiała postawa dra Slatera – cenionego dotąd specjalisty, który bez słowa sprzeciwu przyjmuje wszystkie zarówno zasłużone, jak i niezasłużone zarzuty, gdy wydarzenia na wyspie wymykają się spod kontroli.

Mimo tych niedociągnięć „Krzyż...” czyta się bardzo dobrze. I choć akcja nie rozwija się w zawrotnym tempie, powieść wciąga i trzyma czytelnika w napięciu, stanowiąc doskonałą lekturę na zimowe wieczory nie tylko dla osób zafascynowanych losami Romanowów.

Kamila Duda

Cytat za: „Krzyż Romanowów”, Robert Masello, Wydawnictwo Feeria, Łódź 2013.

Shonen | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Połączenie kilku rodzajów powieści: thrillera, powieści historycznej i powieści grozy. Coś w stylu pana Dana Browna tylko niestety słabsze.

W wyniku efektu cieplarnianego na malej wysepce na północ od Alaski zaczynają rozmrażać się zwłoki na starym zapomnianym cmentarzu. Wojskowa ekspedycja ma sprawdzić czy wirus grypy - hiszpanki przetrwał i zaczyna swoją śmiercionośną działalność.
Cmentarz okazuje się pozostałością utworzonej kiedyś przez mnicha i mistyka Rasputina kolonii która skrywa niewyjaśnioną historię ostatniej z rodu Romanowów.
Powieść rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: historycznej - ostatnie dni dynastii Romanowów i współcześnie na wyspie Św. Piotra i okolicznej wiosce na Alasce
Wszystko oczywiście jest fikcją literacką ale i tak książkę czyta się miło i szybko.

Rene | 2019-05-05
Przeczytana: 03 lutego 2019

Bardzo przyjemna lektura! Ciekawe połączenie teraźniejszości z przeszłością, interesująca fabuła, wartka akcja. Polecam wszystkim, którzy lubią się oderwać od rzeczywistości ;)

Natalie | 2019-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Choć wcześniej nie słyszałam o tej pozycji to po przeczytaniu opisu wydała mi się obiecująca. Nie zawiodłam się, im bardziej zagłębiałam się w treść tym ciekawiej się robiło. Autor parafrazuje nieco tło historyczne aby opowiedzieć swoją wersję wydarzeń, a motywy mistyczne mieszają się z realizmem. Książka jest połączeniem thrillera medycznego, powieści grozy i powieści historycznej, dokładnie tak, jak mówi opinia z okładki. Jeśli ktoś lubi takie klimaty i dodatkowo jest fanem historii o losach rodziny cara Mikołaja II i teorii spiskowych o jego córce, Wielkiej Księżnej Anastazji - to ta pozycja powinna się znaleźć na jego liście książek do przeczytania.

Cochise | 2018-11-04
Przeczytana: 20 października 2018

Bardzo ciekawa,trzymająca w napięciu,tajemnicza,rzetelne tło historyczne,malownicze postacie,realistyczna Alaska - cóż chcieć więcej by od rzeczywistości oderwać się?Podczas czytania powieści dzięki "Teraz Rockowi"nr185,poznałem zespół Powerwolf z płyty na której znajdują się m.in.takie tytuły:"Where the Wild Wolves Gone",Nightside of Siberia" czy "Killers with the Cross" - naprawdę.

Whoresbane | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Dla tych, którzy mnie znają fakt że lubię historię oraz tajemnice nie jest niespodzianką. Dlatego gdy usłyszałem o tej książce sam tytuł wystarczył bym zapragnął ją mieć. Opis z wydawnictwa spotęgował tą chęć wielokrotnie. Niestety książka nie dorosła do moich wyobrażeń.

Po opisie na papierze wszystko powinno grać mimo dość oklepanego schematu różniącego się zmiennymi: zagrożenia, odniesienia do tajemnic historii oraz mistyki. Są elementy nadnaturalne, które są najmocniejszą stroną książki mimo niezadowalającego finału. Jest tajemnicza kolonia na odciętej od świata wyspie i tu wszystko gra. Zawodzi mnie niestety czynnik ludzki, bohaterowie są tak przeraźliwie wtórni oraz przewidywalni aż wywołuje to zażenowanie podczas czytania. Zebrane schematy w książce widziałem wielokrotnie w tanich filmach lat dziewięćdziesiątych i to spłyca odbiór książki. Niby coś ciekawego, niby wciągająca intryga ale jednak głupi i oklepani bohaterowie psują odbiór.

Tradycją jest, że na końcu każdej...

birdek | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Mam taki zwyczaj, że lubię mieć w domu przeczytane książki.
Lecz nie przechowuję książek, które są o niczym, bo niepotrzebnie zajmują miejsce. Tę książkę po przeczytaniu sprzedałam.
Historia banalna. Im dalej tym banalniej.
Jedna z tych pozycji, która po sobie nic w człowieku nie zostawia.

Piotr Ek | 2017-07-28
Przeczytana: 2015 rok

Taki biedny Dan Brown. Bardzo biedny. Tak biedny, że powinien dostawać zasiłek dla potrzebujących.

martulcia | 2017-07-25
Przeczytana: 2016 rok

Bardzo dobra pozycja. Historia Rasputina i dynastii Romanowów zawsze gdzieś mi świtała w tyle głowy,więc z wielką ochotą sięgnęłam po tę książkę. Wciągająca powieść łączy w sobie fakty historyczne, pandemię śmiercionośnej grypy hiszpanki,a to wszystko okraszone mistycznymi elementami, co sprawia,ze książkę pochłania się w ekspresowym tempie,a połączenie wielu gatunków literackich sprawdziło się tu doskonale.Czytając książkę Roberta Masello na pewno nie da się nudzić.

CUD-NATURY | 2017-05-10

Kolejna wariacja losów najmłodszej córki Mikołaja II. Pomysł ciekawy, ale im dalej to jakoś się wszystko rozmywa.

Mollinka_90 | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Wokół dynastii Romanowów narosło już tyle legend, że każda kolejna wydaje się coraz mniej prawdopodobną wersją zdarzeń, jakie rzeczywiście rozegrały się w 1917 r. A Robert Masello tworzy już istną wariację na ten temat w swojej książce, która łączy w sobie kilka elementów, zapewne w założeniu mających ją uczynić bestsellerem na miarę Dana Browna. Odnajdziemy tu nie tylko legendę o Anastazji i Rasputinie, ale również akcję wojsk USA związaną z możliwością rozprzestrzenienia się niebezpiecznego wirusa. Wszystko to przesycone teoriami o globalnym ociepleniu sprawia, że książka dotyka tematyki rodem z pierwszych stron współcześnie wydawanych gazet i jest istną kopalnią sensacji.

Fakt, że pochłonęłam ją w parę godzin nie świadczy jednak o tym, jak bardzo była interesująca. Gdyby chcieć ją sfilmować, zapewne trafiłaby do jednego worka z tanimi filmami klasy B, w których jeden człowiek ratuje świat od globalnej katastrofy. Nasz bohater Frank Slater nie ustrzeże się błędów, ale na...