Krzyż Romanowów

Okładka książki Krzyż Romanowów Robert Masello Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Krzyż Romanowów
Robert Masello Wydawnictwo: Feeria Seria: NOX Sensacja kryminał, sensacja, thriller
NOX Sensacja
literatura amerykańska Łukasz Praski Romanowowie

Śmierć zaklęta w lodach Alaski

Konto usunięte
Konto usunięte

Ach, co to była za świetna przygoda, która zbyt długo wyczekała się na mojej półce na moją czytelniczą uwagę.

Masello stworzył fabułę idealnie łączącą ze sobą historię (chociaż tak naprawdę to wariacja na jej temat, bo losy księżniczki Anastazji, która wraz z całą carską rodziną Romanowów miała zginąć od bolszewickich kul, są przedmiotem zainteresowania historyków od lat) oraz medycynę. Czytałam tę książkę w trakcie piątej fali koronawirusa, a na kartach „Krzyża Romanowów” obudzone zostały duchy ofiar grypy hiszpanki.

Niemal 600 stron lektury od połowy książki pędzi z wydarzeniami jak koń w galopie i już nie sposób się od niej oderwać. „Krzyż” ma cechy thillera medycznego i powieści przygodowej z domieszką horroru, a wszystkie wątki splatają się w finalne, żeby zostawić czytelników z poczuciem zadowolenia.

Serdecznie polecam ten nie najnowszy już tytuł - rok wydania 2013, bo warto sięgać również po starsze książki, a nie wyłącznie zalewające nas nowości.

Połączenie kilku rodzajów powieści: thrillera, powieści historycznej i powieści grozy. Coś w stylu pana Dana Browna tylko niestety słabsze.

W wyniku efektu cieplarnianego na malej wysepce na północ od Alaski zaczynają rozmrażać się zwłoki na starym zapomnianym cmentarzu. Wojskowa ekspedycja ma sprawdzić czy wirus grypy - hiszpanki przetrwał i zaczyna swoją śmiercionośną działalność.
Cmentarz okazuje się pozostałością utworzonej kiedyś przez mnicha i mistyka Rasputina kolonii która skrywa niewyjaśnioną historię ostatniej z rodu Romanowów.
Powieść rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: historycznej - ostatnie dni dynastii Romanowów i współcześnie na wyspie Św. Piotra i okolicznej wiosce na Alasce
Wszystko oczywiście jest fikcją literacką ale i tak książkę czyta się miło i szybko.

Bardzo przyjemna lektura! Ciekawe połączenie teraźniejszości z przeszłością, interesująca fabuła, wartka akcja. Polecam wszystkim, którzy lubią się oderwać od rzeczywistości ;)

Choć wcześniej nie słyszałam o tej pozycji to po przeczytaniu opisu wydała mi się obiecująca. Nie zawiodłam się, im bardziej zagłębiałam się w treść tym ciekawiej się robiło. Autor parafrazuje nieco tło historyczne aby opowiedzieć swoją wersję wydarzeń, a motywy mistyczne mieszają się z realizmem. Książka jest połączeniem thrillera medycznego, powieści grozy i powieści historycznej, dokładnie tak, jak mówi opinia z okładki. Jeśli ktoś lubi takie klimaty i dodatkowo jest fanem historii o losach rodziny cara Mikołaja II i teorii spiskowych o jego córce, Wielkiej Księżnej Anastazji - to ta pozycja powinna się znaleźć na jego liście książek do przeczytania.

Bardzo ciekawa,trzymająca w napięciu,tajemnicza,rzetelne tło historyczne,malownicze postacie,realistyczna Alaska - cóż chcieć więcej by od rzeczywistości oderwać się?Podczas czytania powieści dzięki "Teraz Rockowi"nr185,poznałem zespół Powerwolf z płyty na której znajdują się m.in.takie tytuły:"Where the Wild Wolves Gone",Nightside of Siberia" czy "Killers with the Cross" - naprawdę.

Dla tych, którzy mnie znają fakt że lubię historię oraz tajemnice nie jest niespodzianką. Dlatego gdy usłyszałem o tej książce sam tytuł wystarczył bym zapragnął ją mieć. Opis z wydawnictwa spotęgował tą chęć wielokrotnie. Niestety książka nie dorosła do moich wyobrażeń.

Po opisie na papierze wszystko powinno grać mimo dość oklepanego schematu różniącego się zmiennymi: zagrożenia, odniesienia do tajemnic historii oraz mistyki. Są elementy nadnaturalne, które są najmocniejszą stroną książki mimo niezadowalającego finału. Jest tajemnicza kolonia na odciętej od świata wyspie i tu wszystko gra. Zawodzi mnie niestety czynnik ludzki, bohaterowie są tak przeraźliwie wtórni oraz przewidywalni aż wywołuje to zażenowanie podczas czytania. Zebrane schematy w książce widziałem wielokrotnie w tanich filmach lat dziewięćdziesiątych i to spłyca odbiór książki. Niby coś ciekawego, niby wciągająca intryga ale jednak głupi i oklepani bohaterowie psują odbiór.

Tradycją jest, że na końcu każdej mojej recenzji polecam książkę ale tu się waham... Jeszcze w wiadomości prywatnej dostanę groźby i obietnice lania za zmarnowanie czyjegoś czasu przez moje polecenie... A raczej żadna piękna kobieta nie będzie chciała mnie bić za polecenie tej książki więc czytajcie na własną odpowiedzialność :) Może akurat trafi w czyjś gust bo aż taka zła nie jest

Mam taki zwyczaj, że lubię mieć w domu przeczytane książki.
Lecz nie przechowuję książek, które są o niczym, bo niepotrzebnie zajmują miejsce. Tę książkę po przeczytaniu sprzedałam.
Historia banalna. Im dalej tym banalniej.
Jedna z tych pozycji, która po sobie nic w człowieku nie zostawia.

Mam taki zwyczaj, że lubię mieć w domu przeczytane książki.
Historia banalna. Im dalej tym banalniej.
Jedna z tych pozycji, która po sobie nic w człowieku nie zostawia.

Taki biedny Dan Brown. Bardzo biedny. Tak biedny, że powinien dostawać zasiłek dla potrzebujących.

Bardzo dobra pozycja. Historia Rasputina i dynastii Romanowów zawsze gdzieś mi świtała w tyle głowy,więc z wielką ochotą sięgnęłam po tę książkę. Wciągająca powieść łączy w sobie fakty historyczne, pandemię śmiercionośnej grypy hiszpanki,a to wszystko okraszone mistycznymi elementami, co sprawia,ze książkę pochłania się w ekspresowym tempie,a połączenie wielu gatunków literackich sprawdziło się tu doskonale.Czytając książkę Roberta Masello na pewno nie da się nudzić.

Kolejna wariacja losów najmłodszej córki Mikołaja II. Pomysł ciekawy, ale im dalej to jakoś się wszystko rozmywa.

• Z historią w tle
  • Przeczytane 2014