Osadnicy z Catanu

2009-01-01
2007-01-01
Julian Brudzewski
literatura niemiecka

Kto lubi historie z dawnych czasów, nie będzie zawiedziony.
Nie ma tu wielu walk ,powieść bardziej obyczajowa, akcja jest niespieszna jednakże zawsze coś się dzieje i chcesz wiedzieć co będzie dalej. Nie poczułem się zawiedziony.

Kto lubi historie z dawnych czasów, nie będzie zawiedziony.

W jednym tomie autorka zdołała zabrać nas w niezwykłą podróż.W przeszłość .W czasy Wikingów.Poznajemy ich wierzenia i czym być może kierowali się w życiu.Czy ich życie było łatwe? Czy znali pojęcie głodu? Strachu? Pełen podziw dla autorki że udało jej się w jednym tomie powieści tak wiele zawrzeć pięknych przesłań.Czy odważycie się wraz z Candamirem ,Haconem czy Austinem odkrywać nowe lądy? Gorąco polecam!

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Ksiazka wielkosci cegly nic nie wazy kiedy trzymasz ja w reku podczas czytania bo porywajace zwroty akcji nie pozwalaja myslec o przyziemnych rzeczach.

Niesamowita opowieść o wikingach w IX wieku, o czasach pionierów i osadnictwa. Jest tak plastycznie napisana, że, czytając, mamy wrażenie bycia naocznym świadkiem opisywanej historii; jest przy tym tak zajmująca że z żalem zamknęłam ostatnią stronę, bo równie dobrze (jak już ktoś przede mną tu napisał) mogłaby ta powieść mieć dwa razy tyle stron a i tak byłby jej niedosyt...

okladka
kolorowa

skąd
biblioteka

fabuła

wikingowie

Moja opinia

Dla mnie dobra opowieść,dużo ciekawostek o wikingach.
Życie,ich to nie tylko topory i walki.
Walka,o tożsamość własnej wiary.
No i te stada białych kruków.
To musiał być piękny widok.

okladka
kolorowa

skąd
biblioteka

fabuła

wikingowie

Moja opinia

Dla mnie dobra opowieść,dużo ciekawostek o wikingach.
Życie,ich to nie tylko topory i walki.
Walka,o tożsamość własnej wiary.
No i te stada białych kruków.
To musiał być piękny widok.

Nie wiem, jakoś mnie nie porwała, chociaż uwielbiam tematykę wikingów. Jakaś taka była za wolna, za spokojna....

Od kilku miesięcy jestem właścicielem gry "Osadnicy z Catanu". Mam za sobą już wiele wieczorów lub weekendowych popołudni spędzonych na graniu w tą wspaniałą grę planszową. Od niedawna posiadam również rozszerzenie do tej gry pt. "Kupcy i barbarzyńcy". To jedno z kilku dostępnych rozszerzeń. Ponieważ jestem wielkim fanem gry, jak tylko nadarzyła się okazja postanowiłem również sięgnąć po książkę, a raczej audiobooka. Taka okazja pojawiła się kilka tygodni temu jak zauważyłem że moja biblioteka ma w swojej kolekcjo tego audiobooka.

Ciekawym faktem jest iż gra istnieje już od 1995 roku. Od razu stała się wielkim bestsellerem, zaledwie w ciągu roku sprzedano pół miliona egzemplarzy. Po dwudziestu latach sprzedało się w 30 krajach ponad 20 milionów egzemplarzy tej gry.

Ze względu na wielką popularność gry autor gry podjął kooperację z pisarką powieści historycznych Rebeccą Gable i w ten oto sposób powstała niniejsza książka, która ukazała się w 2003 roku. Książka również została bestsellerem i to nie bez powodu, gdyż stanowi wspaniałe rozszerzenie dla gry. Można ją też przeczytać jako powieść stand-alone niekoniecznie znając grę. Książka wprowadza nas w świat i realia północno europejskiej średniowiecznej Europy, która jeszcze była pogańska a chrześcijaństwo jeszcze nie dotarło w ten rejon Europy.

Dzięki książce po pierwsze dowiadujemy się kim są mieszkańcy a raczej osadnicy Catanu. Dowiadujemy się skąd pochodzą, jak się znaleźli na Catanie no i w końcu jak wygląda ich życie na Catanie. Nie dowiadujemy się natomiast gdzie dokladnie leży Catan i w jakim czasie umiejscowiona jest akcja. Tu autorka udziela na kilka wskazówek, ale nie ma wielkich konkretów.

Dla miłośników gry Catan mocno polecam tą książkę. Chyba w wersji papierowej bym nie sięgnął po tą pozycję, gdyż odstrasza mnie objętość, ale audiobook w wersji skróconej jest objętościowo całkiem OK, gdyż całość mieści się na sześciu płytach CD.

"Life is brutal" - albo inaczej, w średniowieczu to dopiero "life było brutal" - takie nasuwa mi się podsumowanie tej książki. Krew się leje na lewo i prawo. Przetrwać można albo dzięki sile mięśni albo dzięki ponadprzeciętnemu sprytowi pod warunkiem, że szczęście nam sprzyja, szczególnie w obliczu naturalnych żywiołów. Tak sobie pomyślałem, że w odległe czasy lepiej się przenieść grając w grę lub czytając książkę, gdyż dziś żyje nam się całkiem nieźle.

Prosta książka, chociaż nie łatwo o niej zapomnieć. Dowiadujemy się że te same problemy dotykają każdego społeczeństwa od zawsze. Zakończenie było dosyć szokujące i myślę że głównie dlatego osadnicy zostawili taki ślad w mojej głowie. Idealnie się czyta podczas podróży

Książka bardzo ważna dla mnie ze względów sentymentalnych. Z tego też powodu byłem zmuszony dać maksymalną notę. Oczywiście nie tylko dlatego, bo książkę czyta się na prawdę przyjemnie i jest bardzo dobrze napisana. Więcej szczególów dotyczących rzekomego podciągnięcia oceny podam w krótkim podsumowaniu.

Głównymi bohaterami książki są dwaj Wikingowie Osmund i Candamir. Kiedy wracają do swojej rodzinnej wioski – Elasund, po krótkiej wyprawie w morze, zauważają, że ich ojczyzna została zaatakowana. Z większości chat, spichlerzy oraz stodół pozostały już tylko zgliszcza, spóźnili się... Napastnicy nie okazali żadnej litości. Wszystko czego nie udało mi się zabrać, zostało doszczętnie spalone. Zginęli zarówno mężczyźni jak i kobiety z dziećmi... Nic i nikt nie został oszczędzony, a nadchodzi zima.

Te wydarzenia sprawiają, że w głowie krewniaka Candamira zrodził się pomysł związany z opuszczeniem raz i na zawsze Elasund wraz z nadejściem wiosny. Pomysł spotkał się z aprobatą wielu mieszkańców. Oczywiście w głowach większości z nich zaczęły pojawiać się obawy i strach przed nieznanym, bo właśnie kierunek, w którym zamierzają popłynąć, jest kompletną zagadką, znaną tylko z opowieści osób, którzy rzekomo tam byli. Wyprawa jest bardzo ryzykowna i istnieje słuszna obawa, że nikt może nie dotrzeć żywy do nowej ojczyzny. Jednak decydują się podjąć to ryzyko. Przyjdzie im się zmierzyć z wieloma trudnościami i napotkają na swojej drodze wiele przygód. Jak dokładnie zakończy się wyprawa wikingów polecam każdemu przekonać się o tym na własną rękę...

Jak wspomniałem na samym początku książka ma dla mnie wartość sentymentalną z kilku powodów. Po pierwsze książkę tą dostałem od mojej narzeczonej i był to pierwszy prezent tego typu jaki od niej otrzymałem. Książkę udało mi się przeczytać w ciągu kilku dni, podczas naszego „miesiąca miodowego”. Łykałem stronę za stroną podczas wylegiwania się na leżakach hotelowych i udało się skończyć książkę podczas powrotu w samolocie. Kolejny powodem dla którego książka ma wartość sentymentalną jest to, iż była przyczyną mojego powrotu do „nałogowego” czytania. Przez okres kilku lat przestałem czytać jakiekolwiek książki, a właśnie „Osadnicy z Catanu” wciągnęli mnie znowu na odpowiedni tor. Od tamtej pory staram się co roku przeczytać kilka/kilkanaście pozycji.
Reasumując krótko: książka zdecydowanie warta oceny jaką jej wystawiłem!

Głównymi bohaterami książki są dwaj Wikingowie Osmund i Candamir....

• Powieść historyczna
  • Wikingowie