Gra w kości

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-581-7
historyczna
Ag2S

Uznaje się, iż święci się nie psują – kto się odważy sprawdzić? Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największa potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie. Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy...

Uznaje się, iż święci się nie psują – kto się odważy sprawdzić?
Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko. Europa wchodzi w rok tysięczny. Dwubiegunowa konstrukcja „Gry w kości” poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego – świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III – wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.
Ta powieść unika monumentu, koturnu, przerysowania. Jest współczesna do szpiku: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczny public relation.
A jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, szczegół, detal i to, co w średniowieczu najgłębsze: mentalność epoki, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko. „Gra w kości” chociaż może zdawać się brawurowa historycznie – opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między ich wierszami. Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz? A gdzie miejsce świętego Wojciecha Adalberta? To jest właśnie „Gra w kości”.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Perzka | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Niedawno miałam przyjemność czytać „Hardą” i „Królową” autorstwa Pani Cherezińskiej. Obie powieści opisują życie Świętosławy siostry Bolesław Chrobrego, dlatego postać mężnego księcia przewijała się często prze karty tamtych powieści, w szczególności „Królowa” zawiera więcej informacji o samym Bolesławie niż jego siostrze. Postać Bolesława najbardziej utkwiła mi w pamięci z wczesnych lat szkolnych, może dlatego , że był to pierwszy król Polski. Dodatkowo wstępna charakterystyka i poczynania Bolizausa opisane w „Królowej” zachęciły mnie tym bardziej do sięgnięcia po „Grę w kości”

Bolesław nazywany przez niektórych kronikarzy Wielkim rzeczywiście jest bardzo ciekawą postacią. Bezwzględny i okrutny, a zarazem serdeczny i współczujący. Świetny polityk i strateg. Wspaniały, inteligentny władca , a zarazem druh i kompan dla swoich bliskich żołnierzy.
W miłości brutalny i czuły, w życiu nerwowy, niecierpliwy, ale i wyrozumiały. Szybko się wszystkim nudził, ale w moment znajdował...

allison | 2016-07-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 23 lipca 2016

"Grą w kości" Elżbieta Cherezińska udowadnia, że nasza rodzima powieść historyczna ma się doskonale.

Świetnie i wiarygodnie pokazane tło historyczne, wyraziste i odmitologizowane postacie władców oraz akcja trzymająca w napięciu - to najważniejsze atuty fabuły.
Nawet jeśli zna się opisane wydarzenia historyczne i ich finał, trudno oderwać się od czytania, gdyż lektura wciąga jak wir. Dla mnie to bardzo ważna cecha powieści historycznych, którą w praktyce nie każdy autor potrafi wykorzystać. I nic dziwnego, gdyż to sztuka niełatwa, wymagająca dogłębnej znajomości opisywanego okresu, wyobraźni i wyjątkowego warsztatu.

"Gra w kości" skupia się na postaciach dwóch władców - Bolesława Chrobrego i Ottona III. Poznajemy ich losy naprzemiennie, gdyż rozdziały przeplatają się, co bardzo ożywia akcję. Śledzimy ją nie tylko na bieżąco, gdyż obfituje ona w retrospekcje, które odsłaniają sporo szczegółów z przeszłości obu bohaterów, ich rodzin i wrogów.
Ważną rolę odgrywają również...

Beata | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 02 lipca 2017

Genialna powieść historyczna! Jej bohaterami są książę Sclavinii Bolesław Chrobry i cesarz Imperium Rzymskiego Otton III. Bolesław jest fascynującym, inteligentnym i przebiegłym wojownikiem i władcą, kocha życie we wszelkich jego przejawach. Jest doskonałym księciem, wspiera go mądry biskup Unger. Razem chcą zdobyć koronę dla Bolislausa. Młodziutki Otton III jest wcieleniem duchowości średniowiecznej – rozmodlony, pokutujący, umartwiający się. A jednocześnie obaj są niezwykle okrutni i brutalni. Obaj realizują swoje intrygi, by osiągnąć wymarzone polityczne cele. Świat zupełnie nam obcy, a jednocześnie niezwykle bliski i zrozumiały dla czytelnika
Uwielbiam książki p. Cherezińskiej, ciągle zaskakują mnie doskonałym połączeniem faktów historycznych, bujnego języka, wyobraźni, pozwalającej uzupełnić prawdopodobne białe plamy w historii (wczesne średniowiecze w Polsce nie obfituje w wiele materiałów źródłowych). Autorka rewelacyjnie oddaje obyczajowość czasów, o których pisze -...

Hipek | 2016-05-29
Przeczytana: maj 2016

Autorka pokazała, jak ma dobrą wyobraźnię nadając przetrwałym do dziś faktom historycznym okresu Bolesława Chrobrego kolorytu codziennego życia władców. Fakty potwierdzone przez archeologów mieszają się z trudnymi dziś do potwierdzenia interpretacjami, pozycja tworzącej się Polski wydaje się być bardzo ważna, Otton III wkłada (młode) życie w odbudowanie Imperium Rzymskiego, możni tamtych czasów pragną pierwowzoru Unii Europejskiej :) Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie ciężki styl, jakim napisana jest książka. Styl, który wymusza dużą uwagę w czytaniu i przez to może odbierać część przyjemności z lektury.

filozof | 2017-09-26

O rany jeża ,cóż.To,za piękna i mądra książka.Prawdziwa perełka,w powieściach historycznych.
Średniowiecze,mój konik.Ja to lubię obok starożytności :-)
Mamy,tu tyle znajomych z historii.I Otton jest i Chrobry,też.
I biskupi,też tu są.
Mamy,rozmowy na "szczycie "
opisy dawnych uczt,strojów.No i też zachowań ludzkich.
Jeden pod Sandomierzem złapał żbika.
Było też polowanie na tura,szkoda.Że,go już nie ma.
Tego tura oczywiście.
Wartość książka,jest tym większa.Że,nie jest to nudna książka.Do historii,ale pełna emocji powieść obyczajowo-historyczna.

Monika | 2013-09-07
Przeczytana: 06 września 2013

Oj...nie raz wstrząsały mną dreszcze przy czytaniu tej książki. Współczesne thrillery są mało "ostre" w porównaniu z tym, co działo się na co dzień za czasów naszego pierwszego króla. Okrutny to był świat, bezwzględny, życie ludzkie niewielką miało wartość, a kary za przewinienia przechodzą moją wyobraźnię.
Książka niezwykle obrazowa, ciekawa, nie da mi zapewne o sobie zapomnieć.
Polecam zainteresowanym historią.

Koronczarka | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Sięgałam po tę książkę z ciekawością i obawą. Cherezińska zapuszczała się w niej w rejony opisane w najgenialniejszej moim zdaniem powieści historycznej, jaką do tej pory przeczytałam, czyli w cyklu "Bolesław Chrobry" Antoniego Gołubiewa. Wiedziałam, że autorka nie ma szans, by dorównać Gołubiewowi językowo. Ten język, stworzony przez niego już od pierwszych słów czaruje człowieka i przenosi w przełom X i XI wieku. Cherezińska nie stara się archaizować języka, ludzie przez nią opisywani mają naszą współczesną mentalność. To stwarza łączność z nimi i po części autorka ma rację - tak wiele jest w nas emocji i motywów uniwersalnych, niezależnych ani od czasu ani od miejsca. Ale ignorowanie tego czasu i miejsca i jego wpływu na ludzkie emocje i motywy działania raziło mnie. Nie przemówiła do mnie ta powieść. Widać, że autorka dopiero się rozkręca, jeszcze nie jest tak odważna, jeszcze boi się zbyt daleko odbiec w swoich interpretacjach emocji i motywów od koturnowych faktów, które do...

Roland | 2017-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2017

Gra o wszystko

Historia jakże niezbędny element każdego społeczeństwa. Nie znając przeszłości nie możemy myśleć o przyszłości. Jednocześnie nasze życie współczesne ugruntowali Ci co już dawno odeszli. Największą nauką jaką niesie ze sobą historia jest możliwość wyciagnięcia wniosków, gdyż patrząc na przeszłe wydarzenia możemy powielić, ograniczyć lub uniknąć błędów. Drodzy współczytelnicy czytając o przeszłych dziejach oraz porównując świat współczesny można dojść do pewnej konkluzji. Otóż mimo upływu czasu, zmian epok, jeden aspekt wydaje się niezmienny, wręcz nieśmiertelny a mianowicie ludzka natura. Mimo meandrów dziejów zachowanie ludzi nie uległo zbytnio zmianom: nadal posiadamy te same pragnienia, targają nami te same emocje i wydaje się, że popełniamy te same błędy. Jednakże dzięki historii patrząc wstecz możemy doskonalić samych siebie. Niezwykle rzadką rzeczą w świecie literackim jest stworzenie powieści historycznej, która z jednej strony nie będzie suchym...

Łukaszo | 2017-08-23

Nieuchronnie zbliża się Zjazd Gnieźnieński. Cesarz Otton III niecierpliwie wygląda czasu wyjazdu. Wie, że dla Cesarstwa będzie to chwila chwały, chwila pełna spełnionych marzeń i wielkich idei. Z drugiej strony książę Bolesław robi co może aby godnie ugościć monarchę. Zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i korzyści jakie mogą przynieść jegu krajowi i jemu samemu. Tylko tak może zaistnieć Państwo Leśnych Polan.

Troszkę zwlekałem z przeczytaniem tej jednej z pierwszych książek Elżbiety Cherezińskiej. Wolałem zacząć przygodę z jej powieściami od tych bardziej uznanych dzieł. I tak przyszła pora na "Grę w Kości". Tym co od razu rzuciło mi się w oczy to trochę inny rodzaj narracji w rozdziałach i lżejsze podejście do tematu, co naturalnie widać. Muszę także stwierdzić, iż jest to najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek autorki, ale nie zmienia to...

Doskonała dawka historii w formie powieść, która jest nie tylko historyvzna, ale i sensacyjna. A to wszystko dotyczy wydarzęń podczas panowania Bolesława Chrobrego.
E. Cherezińska, jak nikt inny, potrafi w dokonały sposób wciągnąć czytelnika i przenieść do świata intryg, walk o władzę. Ponadto przypomina nam czytelnikom, jak kiedyś wyglądała polityka pierwszych Piastów.

Szczerze polecam!