Osadnicy z Catanu

Tłumaczenie: Julian Brudzewski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Siedler von Catan
literatura niemiecka,

Kiedy Wikingowie Osmund i Candamir przypłynęli do swojej wioski Elasund, z wielu spichrzy, chat i największej stodoły pozostały już tylko zgliszcza.Napastnicy nie znali litości. Jeśli czegoś nie mogli zrabować, starali się to spalić. Z ich rąk zginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Tych, którzy zostali przy życiu, praktycznie pozbawiono szans na przetrwanie zimy. Wówczas w głowie krewniaka Candamira rodzi się szalony plan gdy tylko nadejdzie wiosna, trzeba zostawić za sobą Elasund i osiedlić się tam, gdzie ziemia jest żyźniejsza, a klimat łagodniejszy. Tak zaczyna się niebezpieczna wyprawa do legendarnego Catanu, podczas której przyjdzie się bohaterom zmierzyć z bezlitosną naturą, bogami autochtonów i własnymi słabościami.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2009

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Juanhijuan | 2016-10-09
Przeczytana: 2011 rok

Książka bardzo ważna dla mnie ze względów sentymentalnych. Z tego też powodu byłem zmuszony dać maksymalną notę. Oczywiście nie tylko dlatego, bo książkę czyta się na prawdę przyjemnie i jest bardzo dobrze napisana. Więcej szczególów dotyczących rzekomego podciągnięcia oceny podam w krótkim podsumowaniu.

Głównymi bohaterami książki są dwaj Wikingowie Osmund i Candamir. Kiedy wracają do swojej rodzinnej wioski – Elasund, po krótkiej wyprawie w morze, zauważają, że ich ojczyzna została zaatakowana. Z większości chat, spichlerzy oraz stodół pozostały już tylko zgliszcza, spóźnili się... Napastnicy nie okazali żadnej litości. Wszystko czego nie udało mi się zabrać, zostało doszczętnie spalone. Zginęli zarówno mężczyźni jak i kobiety z dziećmi... Nic i nikt nie został oszczędzony, a nadchodzi zima.

Te wydarzenia sprawiają, że w głowie krewniaka Candamira zrodził się pomysł związany z opuszczeniem raz i na zawsze Elasund wraz z nadejściem wiosny. Pomysł spotkał się z aprobatą wielu...

filozof | 2018-10-16

okladka
kolorowa

skąd
biblioteka

fabuła

wikingowie

Moja opinia

Dla mnie dobra opowieść,dużo ciekawostek o wikingach.
Życie,ich to nie tylko topory i walki.
Walka,o tożsamość własnej wiary.
No i te stada białych kruków.
To musiał być piękny widok.

allison | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Do sięgnięcia po tę powieść zachęciła mnie opinia Koronczarki. Poza tym niedawno przeczytałam "Braci Hioba" pani Gable i nabrałam wielkiej ochoty na poznanie jej innych utworów.

Całość napisana jest z ogromnym rozmachem. Wartka akcja i wielowątkowość sprawiają, że czyta się szybko i z niesłabnącym zainteresowaniem. Trudno było mi oderwać się od lektury, a gdy odwróciłam ostatnią kartkę, pożałowałam, że to już koniec, bo o losach tytułowych osadników z chęcią przeczytałabym kolejne 770 stron.

Powieść opowiada przede wszystkim o burzliwych perypetiach mieszkańców Skandynawii, którzy po kolejnym ataku wrogiego plemienia wyruszają na poszukiwanie swojej ziemi obiecanej.
Morska podróż obfituje w niebezpieczeństwa, podczas których bohaterowie zmagają się nie tylko z siłami natury, ale także z własnymi słabościami i lękami.
Nie przestają im one towarzyszyć nawet wówczas, gdy trafiają na mityczny Catan. Chociaż nowa ziemia jest im przyjazna i obfituje we wszelkie dobra, w ludziach...

Aksamitt | 2015-08-26

Opasłe tomisko o wielowątkowej akcji, bardzo ciekawie napisane.
W zarysie historia wygląda następująco. Znajdujemy się w miejscu, gdzie natura obchodzi się srogo z człowiekiem, gdzie nastaje okres, że trudno przeżyć kolejny dzień. Nie może dziwić, że lud zamieszkujący te tereny pragnie zmian. Do tego ziemie te są nękane przez Turończyków co ostatecznie powoduje, że jej mieszkańcy postanawiają odnaleźć swoje miejsce na ziemi by zyskać bezpieczeństwo. Wędrówka w nieznane, a raczej morska przeprawa odkrywa prawdziwe ludzkie oblicza, w trudnych warunkach demony współegzystują na równi z ich ludzkimi postaciami. Człowiek zawsze musiał walczyć nie tylko z siłami natury, ale przede wszystkim własnymi słabościami, a często instynkty przybierają tak negatywny wydźwięk, że łatwo o tragiczne sploty wydarzeń. Taka, burzliwa, staje sie podróż do wymarzonego miejsca, wyspy Catan, jaki i życie, które tam zaczynają wieść, mimo sprzyjających warunków do rozwoju. W nowych okolicznościach w...

Koronczarka | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Chyba większość kobiet lubi książki o urządzaniu się, wiciu jakiegoś gniazdka, budowaniu swojego świata. Na tym też polega urok tej książki. Choć tych uroków jest więcej. Świat skandynawskiej mitologii, wikingowie kolonizujący Islandię (bo ona podobno ukrywa się pod nazwą Catanu), dramatyczna morska podróż w nieznane, niegodziwcy i szlachetni - to wszystko tworzy niezwykle interesującą fabułę, od której rzeczywiście trudno się oderwać. Nie jestem fanką gier komputerowych, ale ta, na podstawie której powstała ta książka, pewnie by mnie wciągnęła.

eR_ | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Jakiś czas temu przeczytałem Thora książkę która na dobre zapadła mi w pamięci.
Od tego czasu wszystkie książki"o Wikingach" porównuję do Thora.
Osadnicy z Catanu zbliżyli się do ideału jak tylko mogli.
Polecam,kawał zajmującej lektury,na zimowe wieczory też,jest mroźnie i ponuro,aż człowiek bliżej przysuwa się do paleniska..
A tu niespodzianka-nie ma paleniska,za oknem deszcz,zamiast białego spokoju.
Nie trzeba walczyć z przeciwnościami losu,o byt.
Ale każdy ma własne demony które wyłażą wtedy kiedy najmniej tego oczekujemy.

lbadura | 2017-08-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Od kilku miesięcy jestem właścicielem gry "Osadnicy z Catanu". Mam za sobą już wiele wieczorów lub weekendowych popołudni spędzonych na graniu w tą wspaniałą grę planszową. Od niedawna posiadam również rozszerzenie do tej gry pt. "Kupcy i barbarzyńcy". To jedno z kilku dostępnych rozszerzeń. Ponieważ jestem wielkim fanem gry, jak tylko nadarzyła się okazja postanowiłem również sięgnąć po książkę, a raczej audiobooka. Taka okazja pojawiła się kilka tygodni temu jak zauważyłem że moja biblioteka ma w swojej kolekcjo tego audiobooka.

Ciekawym faktem jest iż gra istnieje już od 1995 roku. Od razu stała się wielkim bestsellerem, zaledwie w ciągu roku sprzedano pół miliona egzemplarzy. Po dwudziestu latach sprzedało się w 30 krajach ponad 20 milionów egzemplarzy tej gry.

Ze względu na wielką popularność gry autor gry podjął kooperację z pisarką powieści historycznych Rebeccą Gable i w ten oto sposób powstała niniejsza książka, która ukazała się w 2003 roku. Książka również została...

eva43 | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Pomimo wielu stron czyta się szybko i po przejściu kilkunastu stron trudno się oderwać. Oceniam bardzo dobrze. Polecam każdemu kto lubi uciec w świat pisany i bardzo lubi historię o podróżach i odkrywaniu nowych miejsc i ich zasiedlaniu.

Darya | 2011-05-03
Przeczytana: marzec 2011

Książka okazała się bardzo miłym zaskoczeniem. Kupiona ze względu na ogromny sentyment do gry planszowej, była znakomitą rozrywką. Nawiązania do mitologii i kultury Wikingów oraz ekspansji chrzechijaństwa bardzo umilały czytanie.

szamanka30 | 2010-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2010

Barwna, ekscytujaca powieść na kanwie znanej gry planszowej. Jej twórca, K.Teuber, pomyślał ,iż ksiażka o losach bohaterów byłaby niezmiernie interesująca. Czytałoby się ją świetnie. Tylko kto się tego podejmie ? Gdy przeczytał powieść R.Gable* , znanej pisarki , wiedział ,że tylko ona jest zdolna słowami wyczarować świat Catanu. Autorka w posłowiu zastrzega ,że opowieści nie umieszcza w konkretnym czasie , stąd brak odniesień do postaci czy zdarzeń historycznych. I chociaż nie używa slowa „wiking” jest to o nich opowieść.

Wybrzeża Elasundu nie są bezpieczne, ziemia z roku na rok daje mniej plonów, mieszkańcy pod koniec zimy przymierają głodem. Żyje się trudno,a widoków na zminę nie ma. W wiosce jest wielu ubogich , kilku średniozamożnych, jeden bogaty-Olaf. Nie jest lubiany, ma jednak duży dwór otoczony palisadą , wiele zapasów, często wypływał daleko, bywały w świecie. To jego słuchają, gdy trzeba podjąć decyzję. Osmund jest jego bratankiem , ale w wyniku rodzinnych sporów,...