Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu

Olga Siara
God Never Blinks: 50 Lessons for Life's Little Detours
978-83-61428-35-0
Charlotte_allen

Pięćdziesiąt wskazówek. Pięćdziesiąt lekcji, w których autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami ludzi spotkanych na swojej krętej drodze; przywołuje ważne dla siebie postaci, znaczące książki i filmy, inspirujące modlitwy i wypisy z lektur; przypomina o sile psalmów i prostych sentencji. Felietony Reginy Brett docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Przyklejano je na...

i prostych sentencji.

Felietony Reginy Brett docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Przyklejano je na lodówkach, rozsyłano w e-mailach do bliskich. Tematy lekcji, których udzieliło autorce życie, cytowano na tysiącach blogów i przedrukowywano w gazetach.

Książka, którą trzymasz w ręce, stanie się bliska każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się na życiowym zakręcie oraz wszystkim szukającym inspiracji. Niech każda z pięćdziesięciu lekcji będzie manifestem – jak bohaterka jednego z esejów, pewna sportowa czapka z prostym hasłem: „Życie jest dobre”. Bo takie jest. Naprawdę.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2012

• Wyśnione miejsca
  • Krótka historia prawie wszystkiego
  • Spotkanie
  • W cieniu
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

W cieniu
Diane Chamberlain

7,43 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Anna książek: 186

Szkolenie z życia

Autorka książki „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”, Regina Brett, pochodzi z wielodzietnej rodziny. We wczesnej młodości zmagała się z uzależnieniem od alkoholu, a w wieku 21 lat została samotną matką. Gdy miała 40 lat, poznała mężczyznę swojego życia i wyszła za niego za mąż. Rok później dowiedziała się, że ma raka piersi. Przeszła ciężką chemioterapię i wydała książkę, która może pomóc czytelnikowi przetrwać trudne chwile w życiu. Książka jest zbiorem felietonów z wieloletniej pracy dziennikarskiej Reginy Brett. W wielu z nich autorka wspomina o Bogu, ale jej przekaz jest skierowany do ludzi różnych wyznań, również ateistów. Jej przemyślenia są autentyczne, oparte na własnych, ciężkich doświadczeniach. Nie sili się na wydumane, pseudofilozoficzne wywody, ale stawia na prostotę i jasność przekazu. Książkę czyta się lekko, jest ładnie i starannie wydana, a forma „50 krótkich lekcji” czyni ją bardzo przystępną.

Czy rady Reginy Brett okażą się przydatne dla wszystkich? Niełatwo to ocenić. Proponuję czytelnikom przygotowany z przymrużeniem oka psychotest, który pomoże zdecydować, czy ta lektura jest właśnie dla Was. Każdy punkt jest stwierdzeniem zaczerpniętym z książki. Sprawdź, jak na nie reagujesz, i których odpowiedzi masz najwięcej.

1. Co miesiąc spłacaj zadłużenie na kartach kredytowych.

A. To moje postanowienie noworoczne.

B. Nie stać mnie na to.

C. Nie zadłużam się na kartach kredytowych.

2. Bóg nigdy nie daje nam więcej, niż potrafimy...

1. Co miesiąc spłacaj zadłużenie na kartach kredytowych.

A. To moje postanowienie noworoczne.

B. Nie stać mnie na to.

C. Nie zadłużam się na kartach kredytowych.

2. Bóg nigdy nie daje nam więcej, niż potrafimy udźwignąć.

A. O, właśnie! Już gdzieś to słyszałam, ale dobrze jest przypominać sobie takie prawdy.

B. O mnie chyba zapomniał.

C. Jaki Bóg?

3. Nie czekaj na starość, by ubierać się na fioletowo.

A. Ależ ubieram się!

B. Awangarda nie jest mi potrzebna do szczęścia.

C. Nie przywiązuję wagi do koloru ubrań. Jestem mężczyzną.

4. Zamiast mówić „Muszę iść do pracy”, mów sobie „Mogę iść do pracy”.

A. To prawda, powinnam być za to wdzięczna losowi.

B. Co za bzdury.

C. Pewnie. Jak nie chcę, to nie idę.

5. Nie traktuj siebie tak poważnie. Nikt poza tobą tego nie robi.

A. I właśnie w tym problem!

B. Czemu ktoś miałby traktować poważnie kogoś takiego jak ja?

C. Nikt nie traktuje mnie poważnie?! Poważnie?!:)

Większość odpowiedzi A: Kup, przeczytaj, zastosuj. Może ci się spodobać.

Większość odpowiedzi B: Kup, przeczytaj, przemyśl, a następnie skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą.

Większość odpowiedzi C: Nie czytaj. To książka raczej nie dla ciebie.

Anna Rycaj

Gosia | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka to zbiór 50 krótkich felietonów amerykańskiej autorki Reginy Brett. Z reguły nie czytam poradników z serii "jak poprawić sobie życie", bo wydaje mi się, że i tak za chwilę zapomnę o stosowaniu udzielanych tam porad. Każdy z nas jest w jakiś sposób ukształtowany i wbrew pozorom wcale nie tak łatwo zmienić siebie i swój sposób myślenia. Czasami jakieś ciężkie przeżycia są w stanie nami wstrząsnąć i zmusić do innego spojrzenia na świat. Tych trudnych momentów nie brakowało w życiu autorki: dzieciństwo, w którym czuła się niedocenionym dzieckiem, bo jednym z wielu, samotne wczesne macierzyństwo, wieloletni brak partnera w życiu, na którym można się oprzeć, ciężka choroba. Z pewnością nie miała łatwego życia. Była samotną matką, uzależniła się od alkoholu, zachorowała na raka. Jakoś jednak wyszła na prostą, poznała miłość swojego życia, została pisarką i robi to co kocha. Felietony są różne, jedne bardziej do mnie przemówiły, inne mniej, ale czuć w nich prawdę i to, że...

Monika | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Książkę dostałam w prezencie. Na pewno nie kupiłabym jej sama. Mam alergię na wszelkiego rodzaju poradniki mówiące mi, jak mam żyć i co jest dla mnie dobre.
Ta ksiązka jest inna i wcale nie dziwi mnie fakt, że pokochali ją czytelnicy na całym świecie. Sama ją pokochałam :)

Nie lubię, gdy ktoś przekonuje mnie do swoich racji w temacie, o którym nie ma pojęcia, bo tego nie przeżył osobiście. Sama nie udzielam rad w wielu tematach, a w wielu wręcz staram się nie zabierać głosu. Nie doradzam matkom na temat wychowywania dzieci, alkoholikom na temat wychodzenia z nałogu czy osobom molestowanym seksualnie. Są jednak dziedziny, w których dyskutuję chętnie i uważam, że mam sporo do powiedzenia. Wiem na przykład, jak bardzo ciężka, śmiertelna choroba zmienia życie i sposób postrzegania wszystkich i wszystkiego. Jakaś czytelniczka w komentarzu do tej książki napisała tutaj, że obawiała się opowieści nawiedzonej kobiety, która pokonała raka i wydaje jej się, że z tego powodu posiadła...

1. W książce jest tyle wspaniałych cytatów, że musiałabym przepisać książkę, aby się tu zmieściły.
2. Piękna, wzruszająca, która pozostanie w moim sercu.
3. Nie ważna czy jesteś katolikiem, muzułmanem czy ateistą – to książka dla ciebie.
4. Po refleksjach pani Reginy, ja mam pełno swoich.
5. Ja nie płakałam „prawie”, zalewałam się łzami.
6. Lektura, która pokazuje nam jak można żyć lepiej (ale tak naprawdę sami do tego dochodzimy).
7. Historia pani Reginy, jej rodziny, przyjaciół, a nawet osób całkiem obcych.
8. Miejscami śmieszna.
9. Zmusza do głębszych refleksji.
10. Do zastanowienia się nad sobą.
11. Najlepszych prezentów nie można kupić.
12. Nie przejmuj się zdaniem innych.
13. Bądź unikatowy.
14. Nie ograniczaj się w życiu.
15. Nie szukaj partnerów na siłę.
16. Wychowaj jak najlepiej swoje dzieci – dzieciństwo mają tylko jedno.
17. Nie załamuj się.
18. „Jeżeli chcesz zrzucić 20 kilogramów, zamawiasz sałatkę zamiast frytek. Jeśli chcesz być lepszym przyjacielem, odbierz...

Książkowo_czyta | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Insignis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki od razu urzekł mnie jej tytuł, a także nietuzinkowa okładka, bo nie ma chyba nikogo, kto przynajmniej raz w swoim życiu nie czułby się jak spadochroniarz, który z jednej strony zapewne czuje się wolny, lecz z drugiej jest w nim również ziarenko niepewności dotyczące przebiegu lądowania i wszystkich towarzyszących mu okoliczności...

Niesamowity debiut książkowy Reginy Brett jest połączeniem ogromnej ufności oraz optymizmu pomimo wielu życiowych trudności, dosyć wczesnego i samotnego macierzyństwa, zmagań z ciężką chorobą, trudnych relacji rodzinnych w dzieciństwie oraz zwykłych codziennych trosk, z którymi każdy z nas się zmaga...

Publikacja ta nie jest teologiczno-moralizatorskim wywodem... Dla mnie jest ona pochwałą życia... Ukłonem w kierunku osób, które miały różnorodny wpływ na życie i myślenie autorki oraz refleksją nad tym, iż tak naprawdę od...

Kaliwoda | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

" [...] szczęście to kwestia wyboru. Jak możesz osiągnąć szczęście? Pokochaj to, co już masz. "

" Wierzę w słońce, nawet gdy nie świeci. Wierzę w miłość nawet gdy jej nie czuję. Wierzę w Boga nawet gdy milczy. "

Nie ma co się rozpisywać, po prostu wspaniała, zachwycająca i niezapomniana książka. Zmieniła moje nastawienie do życia, do problemów.
Jeśli nie wiesz co dalej zrobić " Po prostu zrób następny, właściwy krok. "
" Jeśli chcesz uwolnić się od jakiejś urazy, pomódl się za osobę lub rzecz, do której ją czujesz, a będziesz wolny. "
" Te lekcje to dar, jaki dostałam od życia. Teraz przekazuję go Tobie. "
Polecam!

Magdalena | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

,,Bóg nigdy nie mruga" to szczególna książka. Gdy otrzymałam ją na 8naste urodziny to od razu wiedziałam, że szybko się za nią wezmę. ,,Bóg nigdy nie mruga to zbiór felietonów kobiety, która została bardzo doświadczona przez życie. Wcześnie zaszła w ciążę, samotnie wychowywała dziecko, zachorowała na nowotwór. ,,Bóg nigdy nie mruga" to cudowny zbiór mądrości, które czyta się z niegasnącym zainteresowaniem. Regina Brett to mądra kobieta, która dzięki wierze w Boga i głębokiej modlitwie poradziła sobie w trudnych chwilach. Ta książka może być pomocą i wsparciem dla każdego udręczonemu zmartwieniami.
Polecam :)

keys | 2015-08-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Jeden z lepszych poradników typu : jak sobie radzić w życiu mając wiele problemów. Tutaj akurat autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami innych ludzi spotykanych na swojej trudnej i bolesnej drodze.
Bez przerwy znajdujemy się na jakimś życiowym zakręcie i czasami porady typu "Życie jest dobre" albo " pozbądź się wszystkiego, co nie jest pożyteczne, piękne..." pobudza do przemyśleń.
Ja nigdy nie mam takich książek dość :)

Hanna | 2015-04-18
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo zaciekawił mnie tutuł książki. Pomyślałam sobie, skoro ktoś przekazuje nam 50 lekcji jak żyć pełnią życia i szanować każdą minutę, to warto sięgnąć po tą pozycję. Nie zawiodłam się. Autorka książki - Regina przeszła w życiu bardzo wiele i ciągle napotykała jakieś trudności, jednak z czasem i po wielu obserwacjach własnego życia i jej bliskich nauczyła się radzić sobie z wieloma przeszkodami i barierami. Swoje zmagania opisała w książce. Zrobiła to, co potrafi najlepiej i co kocha. Napisała piękne felietony, które uruchamiają naszą wyobraźnie na temat różnych przypadków życiowych, powodują, że zatrzymujemy się w tym naszym szybkim życiu i bierzemy głeboki oddech i zastanawiamy się nad własnym życiem. Z czasem czytania kolejnych stron książki, zaczynamy wierzyć, że nasze życie też może się zmienić.
Lektura jest przyjemna i zawiera w sobie dużo ciepła i miłości do wszystkich ludzi.
Polecam wszystkim!

Hania.

brasilka2 | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Doczytałam do połowy.
Nie moje klimaty. Domowa psychologia okraszona sporą porcją religijności. Współczuję autorce osobistych dramatów, ale do mnie jej rady i opowieści nie trafiają.
Po przeczytaniu fragmentu o tym, żeby nie marnować życia na książki, które nam się nie podobają, poszłam za tą radą i zakończyłam lekturę.

jatymyoni | 2015-06-01
Na półkach: 2015, Przeczytane, Czytadła
Przeczytana: maj 2015

Omijam z daleka poradniki życiowe pisane przez nie psychologów i do tego okraszane religią. Jednak zaciekawił mnie tytuł i to był błąd Pisanie takich książek służy głownie autorom i przodują w tym autorzy amerykańscy. Przeczytanie wywodów autorki było dla mnie stratą czasu. Monotonny, nudny zlepek prawd ogólnie znanych, pewnego rodzaju teologiczno- moralizatorski wywody nad życiem. Przeczytałam też wywiad z nią w „Charakterach”, ale też nic ciekawego się nie dowiedziałam.
Droga od przeczytania prawd, którymi moglibyśmy się w życiu kierować, lub nawet chcielibyśmy, do stosowania ich w życiu jest bardzo odległa. Ilość przeczytanych o tym książek wcale ją nie zmniejszy.
Prof. Kępiński w „Poznaniu chorego’ pisze, że gdy przychodzi do niego pacjent mówiąc poglądy, które mu przekazywał jako swoje własne, które zawsze miał i jest gotów się o to kłócić. Wtedy lekarz wie, że pacjent jest wyleczony. Dopóki to nie będą nasze przemyślenia, to nam nic nie da, a jak będą, to książka nie będzie...

Książki karmią moją duszę – wywiad z Reginą Brett

Na początku listopada miała swoją premierę kolejna książka Reginy Brett zatytułowana „Twój dziennik”. To rodzaj uniwersalnego kalandarza na każdy rok. Regina Brett na prośbę wydawnictwa napisała 12 zupełnie nowych lekcji, z których większość jest inspirowana jej dwukrotnym pobytem w Polsce. W związku z tym przypominamy wywiad, który przeprowadziliśmy z autorką podczas jej ostatniej wizyty.

Nowa książka Reginy Brett

Po dobrze przyjętych przez recenzentów książkach „Bóg nigdy nie mruga” i „Jesteś Cudem” doczekaliśmy się premiery kolejnego tytułu ich autorki, Reginy Brett. Tym razem jest to „Twój dziennik” z 12 nowymi lekcjami napisanymi specjalnie dla polskich czytelników.

Na półkach