Szkolenie z życia

Aaaaa R Aaaaa R
18.02.2013
Okładka książki Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu Regina Brett

Autorka książki „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”, Regina Brett, pochodzi z wielodzietnej rodziny. We wczesnej młodości zmagała się z uzależnieniem od alkoholu, a w wieku 21 lat została samotną matką. Gdy miała 40 lat, poznała mężczyznę swojego życia i wyszła za niego za mąż. Rok później dowiedziała się, że ma raka piersi. Przeszła ciężką chemioterapię i wydała książkę, która może pomóc czytelnikowi przetrwać trudne chwile w życiu. Książka jest zbiorem felietonów z wieloletniej pracy dziennikarskiej Reginy Brett. W wielu z nich autorka wspomina o Bogu, ale jej przekaz jest skierowany do ludzi różnych wyznań, również ateistów. Jej przemyślenia są autentyczne, oparte na własnych, ciężkich doświadczeniach. Nie sili się na wydumane, pseudofilozoficzne wywody, ale stawia na prostotę i jasność przekazu. Książkę czyta się lekko, jest ładnie i starannie wydana, a forma „50 krótkich lekcji” czyni ją bardzo przystępną.

Szkolenie z życia

Czy rady Reginy Brett okażą się przydatne dla wszystkich? Niełatwo to ocenić. Proponuję czytelnikom przygotowany z przymrużeniem oka psychotest, który pomoże zdecydować, czy ta lektura jest właśnie dla Was. Każdy punkt jest stwierdzeniem zaczerpniętym z książki. Sprawdź, jak na nie reagujesz, i których odpowiedzi masz najwięcej.

1. Co miesiąc spłacaj zadłużenie na kartach kredytowych.

A. To moje postanowienie noworoczne.

B. Nie stać mnie na to.

C. Nie zadłużam się na kartach kredytowych.

2. Bóg nigdy nie daje nam więcej, niż potrafimy udźwignąć.

A. O, właśnie! Już gdzieś to słyszałam, ale dobrze jest przypominać sobie takie prawdy.

B. O mnie chyba zapomniał.

C. Jaki Bóg?

3. Nie czekaj na starość, by ubierać się na fioletowo.

A. Ależ ubieram się!

B. Awangarda nie jest mi potrzebna do szczęścia.

C. Nie przywiązuję wagi do koloru ubrań. Jestem mężczyzną.

4. Zamiast mówić „Muszę iść do pracy”, mów sobie „Mogę iść do pracy”.

A. To prawda, powinnam być za to wdzięczna losowi.

B. Co za bzdury.

C. Pewnie. Jak nie chcę, to nie idę.

5. Nie traktuj siebie tak poważnie. Nikt poza tobą tego nie robi.

A. I właśnie w tym problem!

B. Czemu ktoś miałby traktować poważnie kogoś takiego jak ja?

C. Nikt nie traktuje mnie poważnie?! Poważnie?!:)

Większość odpowiedzi A: Kup, przeczytaj, zastosuj. Może ci się spodobać.

Większość odpowiedzi B: Kup, przeczytaj, przemyśl, a następnie skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą.

Większość odpowiedzi C: Nie czytaj. To książka raczej nie dla ciebie.

Anna Rycaj