Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy

Okładka książki Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy Regina Brett
Logo Lubimyczytac Patronat
życie poradnik doświadczenie życiowe

Wyróżniona opinia i

Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy

przeczytanych książek 1088 napisanych opinii 447

Po książkę sięgnąłem z sentymentu do miłych wspomnień związanych z poprzednimi częściami, a zwłaszcza z pierwszą i po lekturze czuję się trochę jak po seansie kolejnej części filmu z tymi samymi bohaterami, których wszyscy lubią. Były fajne momenty, kilka nawiązań i dużo rozdziałów, będących moim zdaniem zapchajdziurami. Tłem dla opowieści często jest pandemia i to trochę odróżnia tę część od pozostałych. Ogólnie polecam zapoznać się z jakąkolwiek z książek Pani Reginy z racji, że jest po prostu dobrym człowiekiem, a mieć z takimi styczność to według mnie zawsze wartość dodana.

Bardzo fajna książka, pełna motywujących historii i życiowych porad. Nie każda lekcja do mnie przemawiała ale większość z nich uświadomiła mi, że mam co doceniać w życiu 😊

Regina Brett powróciła ze swoimi felietonami po dziesięciu latach od napisania poprzednich (o tym samym temacie). Mój powrót do jej pióra uważam jednak za niespecjalnie udany. I choć czyta/słucha się jej słów niezwykle dobrze i szybko, tak całościowo była to dla mnie bardzo nierówna i męcząca przeprawa. Niejednokrotnie musiałam pospieszać lektorkę i zwyczajnie przemęczyć się z zakończeniem tej książki.

Tak jak wspominałam, Reginę Brett poznałam już dawno (bodaj osiem lat temu) i wówczas niezwykle do mnie trafiła. Aktualnie jednak nie mogę przemóc się, by wrócić do jej felietonów, bardzo mnie one drażnią ze względu na moralizatorski ton. Tak było i tym razem, „Bóg nigdy nie mruga 2” to lektura zdecydowanie nie dla mnie, choć zauważam jej zalety. Nie lubię poradników i formy moralizatorskiej, a tego w książce Brett nie brakuje. Niby są to poruszające historie, specjalnie dobrane dla Polaków i aktualne na obecne czasy, ale zwyczajnie nie powalają. Słuchając słów autorki ciągle miałam wrażenie, że krążymy wokół tego samego tematu, dosłownie każda historyjka prowadziła do tego samego wniosku, przez co niezwykle książka ta mnie zdenerwowała i zirytowała. Co prawda, jakąś zaletą jest, że Brett sprzedaje się najlepiej w Polsce i to właśnie dla nas ów książka powstała, ale właśnie – to niezwykle wychodzi na pierwszy plan. Nie raz miałam wrażenie, że te historyjki są wręcz skrojone ku chwale Polaków, bardzo mocno rozwleczone i niemalże nie zmierzające donikąd – bo nawet jeśli autorka porusza jakiś kontrowersyjny temat, to nagle traci pierwotną myśl i ogólny wniosek jest taki sam, jak w innych historyjkach. Jestem totalnie na nie, choć niektóre opowieści podobały mi się, może ze względu na ich aktualność czy zwyczajne moje upodobania (rozdziały o pojawieniu się w domu Reginy pieska i przyzwyczajenie się do nowego członka w rodzinie, różne kompromisy z tym idące, idealnie współgrało z całością i są moimi ulubionymi fragmentami z tej książki).

Podsumowując: „Bóg nigdy nie mruga 2” to książka, a właściwie zbiór felietonów dla oddanych fanów części pierwszej oraz pióra Reginy Brett. To powieść wzruszająca, dodająca otuchy, ale jednocześnie niezwykle moralizatorska, co mi zupełnie nie przypadło do gustu. To też zbiór historii dla oddanych chrześcijan, bo dosłownie każda „lekcja” opiera się na tym samym wniosku – szanuję to, jednakże myślałam, że autorka choć troszkę odpuści sobie kazania, pozwalając, by jej (czasem) mądre słowa trafiły też do ludzi innych religii. Tak się nie stało i stąd tak niska (jak na mnie) ocena całego utworu.

Książka troszeczkę o wszystkim i o niczym. Aczkolwiek o dziwo nawet dobrze i przyjemnie się ją czytało.

Inspirująca bez dwóch zdań

Inspirująca bez dwóch zdań

Dzisięć lat temu na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka Reginy Brett Bóg nigdy nie mruga. Szybo podbiła serca czytelników. Od tego czasu autorka napisała kilka książek dla Polaków, którzy przyjmują je z wielkim entuzjazmem. Od wydania temtej książki minęło już sporo czasu i wiele się pozmieniało. Teraz autorka przychodzi z kolejnymi przesłananiami dostosowanymi do naszych czasów i problemów, które nękają nas i świat.
Pandemia. Wojna na Ukrainie. Tysiące ofiar. Miliony emigrantów. Kryzys klimatyczny. Dyskryminacja osób homoseksualnych... Wiele złego dzieje się na świecie. Jednak autorka jest przekonana, że Bóg nigdy nie mruga i stworzyła książkę skaładającą się z 50 ważnych lekcji, które sprawi, że nasze życie będzie jeszcze bardziej wartościowe.
Niestety nie miałam okazji przeczytać Bóg nigdy nie mruga, jednak cieszę się, że sięgnęłam po "Dwójkę". Autorka przedstawiła tutaj historie ze swojego życia oraz historie bliskich jej osób. Myślę, że dzięki temu, że tych lekcji jest aż 50, to jeśli nie każdy skorzysta z nich wszystkich, to na pewno znajdzie tutaj conajmniej kilka. Dla mnie najważniejsze co przeakazała mi autorka to takie pozytywne podejście do życia, że czeka mnie wiele dobrego, że dużo zależy od mojego podejścia i moich chęci, od tego co zrobię z przeszkodami, jak się do nich ustosunkuję, bo chociaż jest wiele przeciwności, na które nie ma wpływu, to mam wpływ na to co z tym zrobię. Książka Reginy, każda jej historia jest dla mnie inspirująca. Czasami się śmiałam podczas czytania, często wzruszałam. Nieczęsto zdarza mi się dużo mówić o książce mojemu chłopakowi, bo on zwyczajnie za nimi nie przepada, ale tym razem, mam wrażenie, że chyba przeczytałąm mu pół tej książki i wcale nie przeszkadzało nam to, że często odrywałam go od tego co robił. Bóg nigdy nie mruga 2 to naprawdę wyjątkowa książka, którą polecam każdemu.

Chyba lepsza od poprzedniej... Tak myślę. Może dlatego, że porusza więcej aktualnych problemów? 🤔 Może dlatego, że skierowana jest do nas - Polaków jako odbiorców? 🤔 Polecam czytać sobie 2-3 rozdziały dziennie, żeby mieć chwilę na przemyślenia, nie pochłaniać całej od razu 😉 polecam 😉👍

Na pewno inspirująca, dodająca otuchy. Jednak im dalej... Tym bardziej czuć, że niektóre lekcje są napisane, żeby troszkę polać wody, może troszkę Polakom się przypodobać? Może doszukuję się dziury w całym, ale takie wrażenie miałam. Nie znaczy to jednak, że nie będę polecać :) Przyjemnie i szybko się czyta, daje do myślenia i motywuje do działania oraz kreowania własnych szalonych pomysłów. Zachęcam serdecznie!

Całkiem fajna książka motywacyjna. Na gorszy dzień i nie tylko.

Całkiem fajna książka motywacyjna. Na gorszy dzień i nie tylko.

Udało się przeczytać 25/50 lekcji. Nuuuda….
Mam wrażenie, że to osobisty pamiętnik autorki.

Udało się przeczytać 25/50 lekcji. Nuuuda….
Mam wrażenie, że to osobisty pamiętnik autorki.

• Poradniki

Regina Brett Bóg nigdy nie mruga 2. 50 nowych lekcji na nasze czasy Zobacz więcej