Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam sie ikoną stylu

Tłumaczenie: Anna Sak
Cykl: Madame Chic (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Lessons from Madame Chic
Paryż, moda, szyk
joly_fh

Paryski szyk teraz w Twoim zasięgu! Jennifer Scott odkrywa sekrety życia francuskiej rodziny mieszkającej w ekskluzywnej szesnastej dzielnicy w Paryżu. Lekcji stylu udziela jej sama Madame Chic, a co najważniejsze – wcale nie są one takie trudne. Jennifer przyjechała do Paryża jako Kalifornijka, wróciła do Kalifornii jako Paryżanka. Dwadzieścia prostych rad i wskazówek wystarczyło, by nauczyć...

Paryski szyk teraz w Twoim zasięgu!

Jennifer Scott odkrywa sekrety życia francuskiej rodziny mieszkającej w ekskluzywnej szesnastej dzielnicy w Paryżu. Lekcji stylu udziela jej sama Madame Chic, a co najważniejsze – wcale nie są one takie trudne. Jennifer przyjechała do Paryża jako Kalifornijka, wróciła do Kalifornii jako Paryżanka. Dwadzieścia prostych rad i wskazówek wystarczyło, by nauczyć się żyć à la française. Teraz czas na Ciebie!

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Francja elegancja

Wszystko dla wszystkich - oto hasło dzisiejszych czasów. Młode pokolenia ze swą roszczeniową postawą domagają się przywilejów, jednocześnie niewiele wymagając od siebie - biadolą media. Czy słusznie - nie będziemy tego teraz oceniać. Dynamicznie zmieniający się świat utwierdza nas w przekonaniu, że wszelkie formy przestały obowiązywać. Egalitaryzm, anty-ageizm, feminizm, konsumpcjonizm i wiele innych trendów sprawiło, że runęły wiekowe zasady i dawny styl życia.

Kto tęskni za trzydaniowymi obiadami, podawanymi CODZIENNIE? Za aperitifem pitym w dni powszednie z kryształowych kieliszków? Za kaszmirowymi sweterkami i mężczyznami w marynarkach? Za muzyką poważną do kolacji i umiejętnością zabawiania gości rozmową o sztuce?

Jestem przekonana, że takich ludzi jest mnóstwo. Odnajdą swoje marzenia w książce Jennifer L. Scott „Lekcje madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam się ikoną stylu”. Są to wspomnienia Amerykanki, która jako studentka wyjechała do Paryża i mieszkała u tamtejszej rodziny. Zasady panujące w domu gospodarzy wywarły ogromny wpływ na dziewczynę z Kalifornii, przyzwyczajoną do niczym nieograniczonego luzu.

Jennifer L. Scott dokładnie opisuje styl życia rodziny nazwanej umownie państwem Chic. Dowiadujemy się, jak wygląda ich pożywienie, sposób przygotowywania, podawania i spożywania posiłków, aktywność fizyczna, dobór ubrań i kosmetyków, dbanie o porządek, przyjmowanie gości, rozwój intelektualny i duchowy oraz pielęgnowanie pasji. Wszystko to jest otoczone atmosferą dyskretnego luksusu i niczym nie zakłóconego stanu wellbeing. Dla tych, którzy tęsknią za światem pełnym dawnych zasad, „Lekcje madame Chic” będą lekturą inspirującą i dostarczającą wielu przyjemności. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość pofolgowania wrodzonej ludzkiej ciekawości i zajrzenia wytwornym Francuzom do garnków, łazienki i szuflady z bielizną.

Jest jeszcze jedna grupa czytelniczek, dla której ta książka jest wprost idealna. To nastolatki. Chaos i miałkość szumu informacyjnego, jaki nas otacza, sprawia, że mimo istnienia wujka Googla wcale nie jest im łatwo dowiedzieć się, jak dbać o urodę i zdrowie, jak wypracować styl i klasę. To prawda, współczesny świat nie wygląda jak dom francuskich bogaczy. Kobiety nie gotują trzydaniowych obiadów i rzadko noszą wełniane spódnice. By jednak sprawnie poruszać się w świecie, który łamie wszelkie zasady, dobrze jest najpierw je poznać.

Anna Rycaj

Joanna | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 września 2015

Inspiracją do napisania książki był kilkumiesięczny pobyt autorki w Mieście Świateł w ramach wymiany studenckiej. Mieszkając w drogiej Szesnastej Dzielnicy Paryża u rodziny Chic mającej arystokratyczne korzenie i kultywującej tradycje rodowe swych przodków oraz poznając w innej , skromniejszej Dzielnicy rodzinę Bohemienne, samotnej matki pełnej serdeczności, optymizmu i wyluzowania autorka książki przedstawia obraz codziennego życia paryżanek.
Z poczynionych przez autorkę obserwacji powstał poradnik jak polepszyć jakość swojego życia, zostać koneserem codzienności, przeżywać każdy dzień z pasją i radością niezależnie od statusu materialnego. W książce - poradniku zawartych jest wiele cennych dla kobiet porad odnośnie stylu i dbałości o urodę, diety i aktywności fizycznej oraz walki z konsumpcjonizmem.
Szczególnie spodobała mi się trzecia część książki: " Jak żyć z klasą", zawarto w niej sporo ciekawych porad łącznie z czytaniem książek , przydatnością czytnika w różnych...

ardnaskela | 2016-07-19

Przyjemna i krótka książka. Czyta się szybko i nie irytuje.

Niczego odkrywczego tu nie znajdziemy.

Większość rad tu zawartych już gdzieś słyszałam. Jednakże miło było je znów przeczytać. Autorka mówi proste rzeczy takie jak warto dbać o swój wygląd zewnętrzny ponieważ czyni to nas to lepszymi oraz jest wyrazem szacunku dla innych.

Ogólnie sympatyczna lektura.

Polecam.

nydilia | 2013-07-08

Książka jest króciutka - przeczytałam ją w jedno wolne popołudnie. Składa się z trzech części:
1. Dieta i aktywność fizyczna. - Jak dla mnie streszczenie "Francuzki nie tyją" M. Guiliano.
2. Styl i uroda - porady na temat makijażu mogą śmieszyć, ale dla nastolatek zaczynających się dopiero malować gorąco polecam, krótko o nude look.
3. Jak żyć z klasą - ta część podobała mi się najbardziej, nastraja bardzo pozytywnie i inspiruje, szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały o ograniczaniu konsumpcji i odkrywaniu prostych przyjemności.
Fajna na urlop, może zainspirować do wprowadzenia kilku zmian do swojego życia po powrocie do domu.

porządekalfabetyczny | 2013-08-06
Przeczytana: 23 lipca 2013

Kiedy ja w hotelu bujałam klapkiem na stopie i podśmiewałam się z klasy średniej ( 'Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!'), mój pies był pod opieką mojego ulubionego mężczyzny. Oddałam skłonnego do kilkugodzinnych ucieczek luja - futrzaka w obsikanych spodniach. Po powrocie przywitał mnie chórzysta, chłopczyk ze zdjęcia komunijnego, świeży i niewinny. Jeśli taka metamorfoza jest możliwa, możliwe jest wszystko i z tą myślą przystąpiłam do lektury 'Lekcji Madame Chic'.

Książka wpisuje się w pewien nurt, który roboczo nazwałabym 'They should get some culture'. Tak własnie mruczała, kręcąc z niedowierzaniem głową, Francuzka, z którą w czasach studenckich podróżowałam po USA. Mnie pytano, czy szukam męża,i czy często byłam głodna w dzieciństwie. Francuzkę pewna Amerykanka spytała, po co przyjechała do Stanów, skoro we Francji wszystko jest lepsze. I chociaż od tej podróży minęło 15 lat, najwyraźniej niewiele się zmieniło. Druckerman wyjeżdża do Paryża i dowiaduje się,...

Katarzynka | 2013-10-28
Przeczytana: 24 października 2013

Nie ukrywam, że pożyczając tę książkę od kuzynki spodziewałam się raczej nudnych porad na temat klasycznej francuskiej mody i kilku wzmianek jak wyglądać szykownie przy każdej okazji.. "Lekcje Madame Chic" (a raczej ich autorka) bardzo mnie zaskoczyły i to w całkiem pozytywnym tego słowa znaczeniu! :) To są nie tylko porady jak się ubierać z klasą, ale jak żyć z klasą, po prostu jak być CHIC. Książkę czyta się jednym tchem, kartka za kartką..nie sposób się oderwać! Wciągnie każdego! Polecam gorąco! :)

8_oclock | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Chciałam napisać opinię, kiedy zauważyłam jakiś długi tytuł tej książki, który umknął mi na czytniku. Najwyraźniej umknęła mi też treść (jaka "ikona stylu"??) albo może przeczytałam inną książkę. Oryginalny tytuł mojej, cały zapis z okładki wydania amerykańskiego, brzmi "Lessons from Madame Chic: 20 Stylish Secrets I Learned While Living in Paris", i owszem, odpowiada temu, co czytałam. Młoda Amerykanka, studiująca w Kalifornii, jedzie na sześć miesięcy studiować sztukę w Paryżu i zatrzymuje się u nieznanej rodziny francuskiej. W Paryżu przeżywa olśnienie na temat odmiennego stylu życia. Na potrzeby książki francuską rodzinę nazywa symbolicznie familią Szyk. Dla mnie książka ogólnie mówi o savoir-vivrze. Zazwyczaj są tu rzeczy dwóch kategorii, te, które człowiek zna i stosuje, albo te, które zna, ale nie stosuje, i miło o nich poczytać. Są też przykłady, hm, wątpliwe, jak przygotowywanie 5-daniowej kolacji w najlepszej bluzce i spódnicy, okrytej fartuchem. Czasem dziwi, że autorka...

Melancholia | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Gdy pożyczałam tę książkę od mojej bratowej, wystawiła jej następującą cenzurkę: "Strata czasu. Bo to ględzenie o tym, żeby jeść sztućcami i nie pierdzieć przy stole". Miała rację.
Dodałabym jeszcze, że to książka o tym, żeby umeblować sobie mieszkanie antykami, bo dzięki temu nie będziemy się garbić. Żeby regularnie strzyc włosy u dobrego fryzjera, najlepiej na tzw. pazia. Żeby codziennie wykonywać staranny makijaż, nawet jeśli nie planujemy wychodzić z domu. Koniecznie omijać supermarkety i zażywać aktywności fizycznej maniakalnie wchodząc i schodząc po schodach. Wyrzucić kanapy i większość ciuchów, szczególnie dresy. Czytać, bywać, oglądać i korzystać tylko z produktów najwyższej jakości.
Już to sobie wyobrażam: czytam książkę, siedząc prosto przy stole (kolanka razem, łokcie przy ciele), w pełnym makijażu i ubrana w swoje najlepsze ciuchy, sącząc herbatkę z delikatnej porcelanowej filiżaneczki. Sorry, ale ja wolę sobie tę książkę przeczytać rozwalona w dresie na kanapie i nie...

Agata_Adelajda | 2013-07-11

W zeszłym tygodniu w moje ręce trafiła książka Lekcje Madame Chic Jennifer L. Scott. Poradnik przetykany jest osobistymi wspomnieniami autorki z czasów wymiany studenckiej, którą spędziła w Paryżu, stolicy szyku. Wtedy odkryła, jak żyć, by być elegancką na co dzień.
Książka zawiera mnóstwo przydatnych porad, miedzy innymi dotyczących dbania o cerę, robienia porządków (pierwsza zasada - odkładaj wszystko na miejsce), jak również jak zadbać o naszą duchową stronę (korzystaj z muzeów, zapisz się na jakiś kurs, uczestnicz w spotkania klubów książki).

Oczywiście największe emocje wzbudza rozdział czwarty zawierający przepis na zabicie potwora o nazwie "nie mam co na siebie włożyć". Jennifer proponuje zacząć od totalnego przetrzebienia swojej garderoby na zasadzie odpowiedzenia sobie (szczerze) na cztery pytania: Czy nadal to lubię? Czy w ogóle to noszę? Czy to jeszcze na mnie pasuje i wygląda na mnie korzystnie? Czy ta rzecz nadal odzwierciedla to, kim jestem? W ten sposób autorka...

Liza | 2014-05-24
Przeczytana: 20 maja 2014

Ostatnio modne są poradniki, blogi lifestylowe- dotyczące stylu życiu. „Lekcje madame Chic” wpisują się w ten nurt, a inspirowane są zmianą, jaka dokonała się w życiu autorki po przyjeździe do francuskiej rodziny w ramach wymiany studenckiej. Opowiada w sposób przyjemny, absolutnie nie drętwy, wplatając historie z pobytu w Paryżu (czasem zabawne), motywujące hasła. Ma to na celu ukazać jak można wg niej prowadzić satysfakcjonujące życie i być chic.

Versatile | 2013-09-06
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Kobiety z którego kraju na świecie są najczęściej podziwiane i najchętniej naśladowane? Oczywiście z Francji! Ludzie zachwycają się ich nienagannymi figurami, wyrafinowanym stylem bycia i wykwintną kuchnią. Jennifer Scott, która znalazła się w Paryżu w wyniku wymiany studenckiej, również zachłysnęła się francuskimi obyczajami i wzorami zachowań. Jej pobyt w mieście miłości zaowocował nie tylko zmianami w jej osobistym życiu, ale i wydaniem użytecznego poradnika „Lekcje Madame Chic”.

Tytułowa Madame Chic to w rzeczywistości kobieta, w domu której zatrzymała się autorka w trakcie swojej zagranicznej podróży. Mając do czynienia przez ponad rok z zupełnie odmienną kulturą, autorka zauważyła wyraźną różnicę pomiędzy mentalnością Francuzek a swoich rodaczek. Przebywając pod jednym dachem z panią Chic i jej rodziną, Jennifer nauczyła się tego, jak wygląda życie prawdziwej damy i zasłużonej gospodyni. Nagromadziła duże ilości wytycznych, którymi teraz dzieli się z czytelnikami.

Owszem, w...