Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć

Seria: Klub Książki Doroty Wellman
Wydawnictwo: Znak Literanova
Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life from Dear Sugar
Ag2S

Rzadko zdarza się lektura tak nam bliska. Życie potrafi nieźle dać w kość: zdradził cię ukochany, straciłaś kogoś bliskiego, ledwo wiążesz koniec z końcem. Ale bywa też wspaniałe: dostałaś wymarzoną pracę, zakochałaś się, spełniło się twoje marzenie. Codziennie doświadczamy życia w całej jego złożoności i zdarza się, że zwyczajnie potrzebujemy rady albo wsparcia. Dla tysięcy ludzi wsparciem okazała się Cheryl Strayed, autorka bestsellerowej "Dzikiej drogi". Przez wiele lat anonimowo prowadziła internetowy dział z poradami, który stał się prawdziwym fenomenem. Ludzie pisali do niej, bo czuli, że ta nieznajoma naprawdę ich rozumie i odpowiada na każde pytanie z wielką empatią i mądrością. Rzeczywiście, Cheryl poznała wszystkie smaki życia. By pokonać własne demony, wyruszyła w samotny marsz wzdłuż wybrzeża Ameryki. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem z nami.
Rzadko zdarza się lektura tak nam bliska. Dotykająca najbardziej ukrytych miejsc w sercu, przynosząca otuchę i ładująca energią.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gąska | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Na ogół nie czytam takich książek, ale ta wciągnęła mnie bez reszty. Opowiada problemy zwykłych ludzi. Problemy, które mogą dotknąć też nas: zdrada, śmierć dziecka, rozpad małżeństwa, molestowanie i wiele innych spraw. Cheryl stara się odpisać każdemu w jak najbardziej przejrzysty, delikatny i zrozumiały sposób. Próbuje wytłumaczyć jak należałoby postąpić, nie narzucając przy tym swojego toku myślenia. Porównuje ich sprawy do sytuacji zaistniałych w jej własnym życiu. Na każdy list odpowiada wyczerpująco i z sercem. Nikogo nie ocenia i nie bagatelizuje nawet najmniej ważnych problemów. W każdej sytuacji stara się zwrócić uwagę czytelnika na najmniejsze szczegóły. Czytając tą książkę ma się wrażenie, że naprawdę trzymamy listy od przyjaciółki. ”Małe cuda” są zbiorem autentycznych listów, które były publikowane na stronie therumpus.net lub zostały ujawnione po raz pierwszy. Mają taką formą w jakiej otrzymała je autorka. Wtedy jeszcze pozostawała anonimowa. Przyznam szczerze, że...

ivv | 2015-10-23

Zaczęłam czytać z myślą, że poczytam sobie fajne rady i pozytywne myśli. I w sumie tak było, ALE...nie mam problemów z rodzicami, zdradą, małżeństwem, dziećmi, związkami homo, postrzeganiem siebie, rasizmem, kleptomanią, przemocą, dziwnymi fantazjami seksualnymi, pracą, religią... szczęściara ze mnie, co? Na pewno nie są to problemy takiej rangi, jak osób, które o tym pisały.
Momentami książka mnie dołowała, więc omijałam niektóre listy.
Niektóre wciągały, mimo że problem mnie nie dotyczył.

Dla kogoś załamanego - pewnie będzie otuchą, że ktoś inny ma gorzej.
Dla kogoś, kto chciałby szukać samych pozytywów w świecie - lepiej jak poszuka czegoś innego :)

LMA | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Lektura trochę to obowiązkowa, bo uczy wrażliwości. Ja oczywiście skojarzyłam „Małe cuda” z literaturą dość banalną, jednak im więcej listów czytałam, im więcej odpowiedzi Przyjaciółki (Cheryl Strayed) podziwiałam, tym bardziej zdawałam sobie sprawę, że chyba właśnie takie jest życie. Boli, doświadcza, w różnym wieku przeżywa się różne tragedie… ale problem jest właściwie tylko jeden. Dlaczego tak trudno nam jest mieć siebie nawzajem? Dlaczego ludzie muszą pisać do Przyjaciółki? Lepiej przeczytać książkę i się nią stać. Dla najbliższych.

malwina | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

"Male cuda" to ksiazka inna niz wszystkie. To co ja wyroznia to przede wszystkim forma w jakiej zostala napisana. Na kartkach tej ksiazki znajdziemy listy, prosby o rade oraz odpowiedzi na nie. Nie bede oryginalna, gdy stwierdze, iz jest ona napiaana dla wszystkich. Listy sa w kazdym temacie i o kazdym mozliwym problemi - zdrady, rozwody, smierc.
Poza ladna okladka, jednak nie wszystko mi "gralo". Sadze poprostu, ze tematy blizsze mojemu sercu bardziej mnie interesowaly.

matuls | 2014-02-19
Przeczytana: 08 lutego 2014

Początkowo byłam zaskoczona formą książki, listy, bardzo ciekawie, ale dzięki temu bardzo dobrze się ją czyta, wciąga można się utożsamić z bohaterami, odnaleźć w nich trochę swojego życia. Warto przeczytać, szczególnie w trudnych momentach życiowych, potrafi podnieść na duchu i dodać optymizmu.

bibliofilka | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Jeżeli napiszę, że jest do książka dla wszystkich, to większość się zniechęci, ponieważ z reguły „coś, co jest dla wszystkich”, tak naprawdę jest dla nikogo. Istnieją na szczęście wyjątki od każdej reguły i to jest jeden z nich, dlatego tę pozycję powinni przeczytać wszyscy. Żony, matki, córki, mężowie, ojcowie i synowie.

Cheryl Strayed przez wiele lat prowadziła anonimowo internetowy dział z poradami, za darmo. Miała wtedy dwójkę małych dzieci, masę długów i cierpiała na brak regularnych dochodów. Po krótkim czasie portal stał się fenomenem, pisali do niej ludzie, którzy nie mieli się komu zwierzyć ani komu poradzić. Anonimowi czytelnicy pisali do niej, bo czuli, że ta nieznajoma naprawdę ich rozumie i odpowie na każde pytanie z wielką empatią i mądrością. Poza tym czasem łatwiej „wygadać” się anonimowej, nieznajomej kobiecie niż na przykład sąsiadce czy nawet przyjaciółce. Ponieważ problemy niekiedy nas przerastają albo po prostu jest nam wstyd się do czegoś przyznać....

Robert Frączek | 2014-05-07
Przeczytana: 2014 rok

Tytuł mocno promowany przez Znak (podobno poprzednia książka tej autorki była hitem) i część ich większego projektu: książek "z przesłaniem" dla kobiet, rekomendowanych przez Dorotę Wellman.

Tym razem to nie powieść, ale rzecz, która może dla nas być trochę zaskoczeniem. W Stanach ludzie przyzwyczajeni są do różnych grup wsparcia, form pomocy psychologicznej, poradnictwa. Dla nas listy z odpowiedziami np. drukowane w prasie to rzeczy, przy których podejrzewamy manipulację, wymyślanie redakcji. Szczerość i zwierzenia budzą w nas podejrzliwość albo uczucie zażenowania (i programy Drzyzgi i różne talk show raczej nie pomagają w tym by traktować to serio.
Autorka przez wiele lat prowadziła anonimowo dział poradnictwa w internecie jako "przyjaciółka" i książka tak naprawdę jest zbiorem wybranych listów i odpowiedzi. Dużo emocji, wiele pytań, wahania, wątpliwości, cierpienia i... nadziei. Bo to co uderza w każdej odpowiedzi to nawet nie tyle próba wskazania jakiegoś konkretnego...

pretty | 2014-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2014

wzrusza, złości, jak czyta się nieprzyjemne historie ludzkie, ale na pewno uczy wiary, optymizmu i nadziei. Świetnie napisana, bardzo dobrze się ją czyta, warto sięgnąć po nią, można ją przeczytać jednym tchem, ale na pewno po jakimś czasie do niej wrócić spojrzeć na nią pod innym kątem.

anevita | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Kupiłam te książkę zachęcona dobrymi opiniami na niektórych blogach,ale niestety nie przypadła mi do gustu.Czytając ją czułam się przytłoczona i zmęczona,jakby tematy tam poruszane były zbyt ciężkie.
Może znajdą się zwolennicy tego typu literatury, ale mnie nie odpowiada ani jej treść,ani styl literacki ...
Okładka kojarzyła mi się kolorowo i wakacyjnie ,a treść już niestety taka nie jest.

marzkaaa | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Radzić może każdy, ale z pewnymi radami chcemy się utożsamiać, z innymi nie.
Książka napisana w formie zbioru listów nadsyłanych przez różnych ludzi i odpowiedzi na nie. W tej "rozmowie" możesz odnaleźć siebie swój problem, swoją wątpliwość czy swoje życie. Możesz odnaleźć swój list aktualny w danym momencie twojego życia. Czy posłuchamy udzielonej rady zależy od nas, ale na pewno Cheryl pozwala nam na inne spojrzenie na sytuacje, daje nam inną perspektywę. Nie wstydzi się pokazać na swoich błędów, to czyni jej rady jeszcze bliższymi. Mamy możliwość zetknięcia się z historiami prawdziwymi, strasznymi i pięknymi, ale przede wszystkim każda daje dużo do myślenia.
To wszystko sprawiło, że ta książka na stałe zajęła należne jej miejsce w mojej biblioteczce. Można powiedzieć, że stała się ona moim zielonym kamykiem z piosenki Maryli Rodowicz.