Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć

Okładka książki Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć Cheryl Strayed
Okładka książki Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć
Cheryl Strayed Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Klub Książki Doroty Wellman literatura piękna
Klub Książki Doroty Wellman
Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life from Dear Sugar
Znak Literanova
2014-02-03
2014-02-03
2012-01-01
Adriana Sokołowska-Ostapko

Niestety, pierwsza książka autorki, którą przeczytałam była- Dzika droga i już tego nie przebije tym bardziej, że Dzika droga stała się moja, jedną z ulubionych do której lubię wracać .

Cóż za rozczarowanie. Zdaję sobie sprawę, że jest to książka zgoła inna niż Dzika droga, ale...
Przeczytałam do końca, ale trochę mnie wynudziła, co nie miało miejsca przy tej drugiej.

Na górze okładki tej książki przeczytałam - „Książka, którą w trudnym okresie życia będzie się nosić w torebkach i plecakach jako amulet albo talizman".
Znam wiele książek, o których tak pisano, ale tylko jedną, którą inni noszą w torebkach – „Przebudzenie” Anthony’ego de Mella. Przyznała się do tego w wywiadzie między innymi jedna z moich ulubionych aktorek, Stanisława Celińska. Jeśli oczywiście wierzyć czasopismom. Czyżby pojawiła się na rynku wydawniczym pozycja jej podobna? – pomyślałam – zaglądając do środka. Nie znałam wcześniejszych publikacji tej autorki, więc bez entuzjazmu podeszłam do tej nowości. Mój sceptycyzm bardzo pogłębił się po przeczytaniu podtytułu – „rady, jak kochać i żyć”, po którym rozum alergicznie podpowiadał – odłóż, zostaw ją i uciekaj, jak najdalej od takich „złotych porad”.
Ale, ale!
Do drugiego ucha szeptał mój uparty instynkt czytelniczy – chociaż zajrzyj, przecież to nie w twoim stylu skreślać książkę z góry, przekartkuj ją, przynajmniej się upewnij, że rozum miał rację. Cwaniak wiedział, co robi – ufałam mu. Zajrzałam najpierw do wstępu, w którym przeczytałam, że autorka ma odwagę radzić innym, jak żyć, nie będąc profesjonalistką. Nie skończyła psychologii ani żadnego pokrewnego kierunku studiów. Zdobyła pierwszy minus. Na dodatek prowadziła rubrykę porad dla internautów z przypadku, a nie z przemyślanego wyboru opartego na przekonaniu o swojej wiedzy i umiejętnościach, nie bojąc się traktować ludzi, jak króliki doświadczalne. Dostała drugi minus. Do tego jeszcze dochodziły moje złe skojarzenia z podobnymi, pełnymi banałów, rubrykami porad dla czytelniczek w czasopismach kobiecych i młodzieżowych. Dołożyłam jej kolejny minus.
Ostatecznie miałam przed sobą obraz autorki składający się z samych minusów i ugruntowany wniosek, w którym sceptycyzm przeszedł w niechęć – nieprofesjonalistka, kompletna laiczka, bez przygotowania merytorycznego, bez wyrzutów sumienia grzebiąca w żywej duszy ludzkiej, eksperymentatorka i amatorka w radzeniu innym, pretendująca do roli bardzo bliskiej i zaufanej osoby podpisującej się jako Przyjaciółka. Mniej więcej z takim nastawieniem zaczęłam wertować listy czytelników jej internetowej rubryki, napotykając na jeden, wyjątkowy w formie, treści i stylu. Niezłe wyzwanie – pomyślałam – dla samozwańczej psychoterapeutki. Szybko przeczytałam jej odpowiedź na to bezpośrednie, bardzo dosadne pytanie i zamarłam już po pierwszym zdaniu, które brzmiało – „Drogi O Co, K****, Chodzi! Kiedy miałam trzy, cztery, a potem pięć lat, ojciec mojego ojca zmuszał mnie, żebym mu obciągała…” Uch! – tylko tyle zdołałam z siebie wydobyć po przeczytaniu całości. Nie przytoczę tutaj więcej tego oryginalnego, niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju tekstu, ale napiszę tylko, że to, co autorka napisała w odpowiedzi na ten enigmatyczny, kolokwialnie ujęty i niewiele mówiący brud zza paznokcia, zasługuje na miano sztuki literackiej. Tego ostatniego wyrażenia użyłam z pełną świadomością. Jej porady to nie są tylko odpowiedzi, ale profesjonalne, mądre teksty literackie pisane z zaangażowaniem serca i umysłu. Przepojone zrozumieniem, akceptacją, empatią i miłosierdziem w dawkach nieograniczonych, ale z dodatkiem goryczy. Żeby nie było za słodko, bo życie takie nie jest. Takich cech nie angażuje w swoją pracę profesjonalista, bo etyka zawodowa na to nie pozwala. A autorka owszem. Wręcz czyni z nich podstawę każdej rady. I mimo że robi to nieprofesjonalnie, wbrew regułom pracy psychologa, który nie angażuje się emocjonalnie i nigdy nie opisuje własnych problemów (a autorka robi to nagminnie),to paradoksalnie, robi to profesjonalnie. Nie ocenia, nie krytykuje, nazywa emocje i je podziela, wskazuje plusy sytuacji, zanim przejdzie do minusów, krytykuje konstruktywnie, nie bawiąc się przy tym w głaskanie biednego pytającego, ale zawsze z puentą zawierającą morał do przemyślenia, zachętę do zmiany myślenia i kołem ratunkowym mocno trzymanym w objęciach. Ostatecznie daje coś bezcennego – przywraca wiarę we własne możliwości.
Efektem tej mieszanki postępowania są tłumy ufnych czytelników i właśnie ta pozycja.
Zbiór listów i odpowiedzi na nie, wydany w formie książki, by można było ją zabrać do torebki. Mieć ją zawsze przy sobie, pod ręką, niczym zestaw pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej. Są w niej niemal wszystkie najczęściej spotykane problemy przydarzające się człowiekowi na różnych etapach życia – zdrada w miłości i przyjaźni, zagubiona tożsamość (również seksualna),śmierć, uzależnienia (od narkotyków na kleptomanii skończywszy),nieradzenie sobie z emocjami, choroba, problemy seksualne, małżeńskie i koleżeńskie, kazirodztwo, wszystkie przypadki przemocy, aborcja i wiele, wiele innych.
O czymkolwiek nie pomyślałabym, jest tutaj omówione.
Jeśli nie przydarzyło się czytelnikowi, to było udziałem autorki, jej rodziny lub znajomych. I w tym tkwi jej sekret, bo tak naprawdę w tych udzielanych odpowiedziach, uzupełnionych wywiadem drukowanym na szarych stronach, kolorystycznie odróżniających się od reszty kartek, kryje się całe trudne życie autorki, odsłaniane, niczym akty, w kolejnej radzie. Opisywane bezkompromisowo i odsłaniające jego najintymniejsze aspekty. Wszystkie problemy wymienione przeze mnie wcześniej dotknęły ją osobiście. Łącznie z aborcją, nałogami i kazirodztwem. To jej skrajnie trudne życie, które mimowolnie poznawałam, było najlepszą, najbardziej wymagającą szkołą z ekstremalnie trudnymi egzaminami do zdania. Te wszystkie doświadczenia z umiejętnością nazywania i wyrażania emocji oraz dobrym warsztatem literackim „złożyły się na edukację, której nie można kupić za żadne pieniądze”, dając jej nieformalne prawo do nazywania siebie Przyjaciółką innych ludzi.
Osobę wyjątkową, której warto posłuchać.
Słuchałam ją bardzo uważnie, nie szukając jednak rad. Śledziłam postępowanie Przyjaciółki, ucząc się, jak być właśnie taką osobą, jak ona, dla innych ludzi. Wiem, że nigdy jej nie dorównam, chociażby z powodu zupełnie odmiennych doświadczeń życiowych, ale z powodzeniem mogę wykorzystać uniwersalne zasady, którymi kieruje się, pokazując praktycznie, że dobroć, miłosierdzie, empatia, słuchanie, cierpliwość, pokora nie są pustymi frazesami. I co najważniejsze, można się nimi dzielić z drugim człowiekiem, a co potrafi coraz mniej osób. Jej popularność jest zarazem wskaźnikiem pokazującym deficyt bliskiego, a zarazem mądrego doradcy w otoczeniu, mimo że wielu z pytających korzystało z usług psychologów.
Ta książka uświadomiła mi również przerażający fakt.
Żyjemy w czasach, kiedy do radzenia innym, jak żyć i kochać, trzeba skończyć formalne szkoły, a rola „starszego plemienia” przypada psychoterapeutom. Dlatego autorka jest tak bardzo niekonwencjonalna w tym, co i jak robi, rozumiejąc, „że uwaga to pierwszy i ostateczny akt miłości oraz że zasobem, który kurczy się w najbardziej zastraszającym tempie, jest nie ropa naftowa, woda pitna czy nawet zdrowy rozsądek, ale miłosierdzie".
Smutne.
naostrzuksiazki.pl

Niestety książka mnie nie zachwyciła, być może czegoś innego się po niej spodziewałam.

Mam dziwną słabość do Cheryl Strayed po "Dzikiej drodze". Niektóre z tych listów naprawdę podnoszą na duchu i wzruszają, bo być może dotyczą zupełnie obcych ludzi o obcej mentalności (no nie oszukujmy się Amerykanie są jacyś inni),ale uniwersalność problemów życiowych, miłosnych pasuje w każdym czasie i do każdego z nas. Niektóre rady czy opowieści Cheryl są kontrowersyjne, bo zahaczają o określone światopoglądy polityczne, religijne itd, jednak czyta się z ciekawością - poznaje się świat innych ludzi, a to zawsze jest fascynujące.

Rzadko czytuję poradniki, ale bardzo cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Z wielką przyjemnością, a często ze wzruszeniem czytałam rady, udzielane przez Przyjaciółkę w odpowiedzi na nierzadko przejmujące, a czasem wręcz tragiczne historie opowiedziane w listach. Chociaż sama (na szczęście) większości z opisywanych dramatów nie przeżyłam i nie mam za sobą wielu traumatycznych przeżyć, wiele się z rad Przyjaciółki nauczyłam - o sobie, ale i po prostu o świecie. Mądra, piękna, a przy tym ciekawa lektura. Może nie obowiązkowa, ale wskazana dla tych, którzy chcą dobrze przeżyć życie i zrozumieć, "o co k*** chodzi".

Małe Cuda wpadły w moje ręce kilka miesięcy temu na facebookowym bazarku książkowym. Gdy tylko zobaczyłam czyje to dzieło, natychmiast zapragnęłam ją przeczytać. Jednak, jak to zwykle u mnie bywa, książka odczekała swoje na półce, aż "nabrała mocy prawnej". Wczoraj wreszcie nadszedł czas by po nią sięgnąć, a dosłownie przed chwilą przeczytałam ostatnie zdanie. Wow!

Cheryl Strayed już znacie. Przedstawiłam ją Wam opisując Dziką Drogę- autobiograficzną opowieść o podróży życia. Tym razem dowiadujemy się, że przez wiele lat autorka prowadziła internetowy dział z poradami. Wielu ludzi pisało do niej, bo czuli, że ta nieznajoma ich rozumie oraz posłuży radą i wsparciem. Nie zawiedli się. Małe Cuda są zaledwie ułamkiem tej pełnej emocji, goryczy, gniewu czy wątpliwości korespondencji. Mimo anonimowości Cheryl nie straciła na autentyczności, odważnie porusza niezwykle trudne tematy, przytacza przykłady z własnego życia, a przez to staje się prawdziwą bliską przyjaciółką.

Z początku trochę sceptycznie podchodziłam do tej książki, a raczej do jej formy. Nie chciałam czytać typowego poradnika, ale ciekawość zwyciężyła. Po pierwszych kilku listach odłożyłam na chwilę książkę. Czułam się jakby ktoś wylał na mnie kubeł zimnej wody i zdałam sobie sprawę, że moje problemy są niczym. Naprawdę! Czasem warto spojrzeć poza swój ogródek by zobaczyć więcej. Czytałam dalej i dalej z coraz większym zapałem.

W całej książce urzekł mnie sposób pisania Przyjaciółki. Jej otwartość i bezpośredniość sprawia, że nawet trudne tematy nie powodują skrępowania. Potrafi tupnąć nogą, zganić, czasem nawet postawić do pionu, ale emanuje też ciepłem, wsparciem i zrozumieniem. Porady pełne są jej własnych przeżyć, przez co nabierają wymiaru osobistego. Niektóre historie wzruszają, inne szokują, jeszcze inne zasmucają, a przyjaciółka zawsze stara się pokierować tak, by podjąć decyzję zgodną z samym sobą.

Było kilka listów, które wywarły na mnie ogromne wrażenie, ale chyba największe sprawił list od ojca, który nie potrafił pogodzić się z śmiercią swego dorosłego syna. Nie potrafiłam powstrzymać wzruszenia.

Książka idealna dla osób "na zakręcie", uwikłanych w trudne relacje lub stojących przed ważnym wyborem. Sama też czuję się dzięki niej trochę wzmocniona. Myślę że do niej wrócę jeszcze nie raz i nie dwa, zwłaszcza wtedy gdy sama będę "na zakręcie". Z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić. Daję 8/10 i trzymam kciuki :)

Cheryl...

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami, postanowiłam kupić tą jakże wspaniałą książkę.
Cóż mogę stwierdzić, mnie nie zaskoczyła.
Nie podoba mi się też forma w jakiej jest napisana.
Ludzie piszą listy do Przyjaciółki, niczym nastolatki do GAZETY Bravo Girl a ona na nie odpowiada.
Jak dla mnie nudy i jeszcze raz nudy. Myślałam, że po tylu pozytywnych opiniach książka naprawdę będzie ciekawa, a póki co rozczarowałam się.

Nie, nie i jeszcze raz nie.

Cóż mogę stwierdzić, mnie nie zaskoczyła.
Nie podoba mi się też forma w jakiej jest napisana.

Zaczęłam czytać z myślą, że poczytam sobie fajne rady i pozytywne myśli. I w sumie tak było, ALE...nie mam problemów z rodzicami, zdradą, małżeństwem, dziećmi, związkami homo, postrzeganiem siebie, rasizmem, kleptomanią, przemocą, dziwnymi fantazjami seksualnymi, pracą, religią... szczęściara ze mnie, co? Na pewno nie są to problemy takiej rangi, jak osób, które o tym pisały.
Momentami książka mnie dołowała, więc omijałam niektóre listy.
Niektóre wciągały, mimo że problem mnie nie dotyczył.

Dla kogoś załamanego - pewnie będzie otuchą, że ktoś inny ma gorzej.
Dla kogoś, kto chciałby szukać samych pozytywów w świecie - lepiej jak poszuka czegoś innego :)

Bardzo pomagająca lektura. Gdy uważasz, że masz niewątpliwie wielkie problemy, Twoje życie traci sens i wszystko wokół sypie się jak talia kart...usiądź wygodnie w fotelu, weź ze sobą kubek gorącej herbaty i pozwól by ta książka Cię pochłonęła i by pomogła Ci rzucić światło na Twoje rozterki, znaleźć długo wyczekiwaną odpowiedź bądź nowe pytania. Ta książka to moje małe złotko. Polecam!

• Do kupienia
  • 2015