Książę Kaspian

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
1 276
2 954
1 712
Prince Caspian
Pauline Baynes, Narnia

Inne wydania

Książę Kaspian marzy o powrocie dawnych czasów świetności Narnii. Niestety w królestwie trwa wojna domowa, a ciotce i wujowi księcia nie podobają się jego marzenia. Chcą go zabić, by objąć tron. Ratuje go jego nauczyciel, doktor Korneliusz. Teraz pomóc mu muszą legendarni królowie Narnii Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.

Ilustrowała Pauline Baynes.

creatures | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

To, co bardzo lubię w baśniach jest to, iż z każdą pozycją mamy możliwość odkryć nowy świat pełny krasnoludków, skrzatów, czarownic, wróżek oraz walki dobra ze złem.
A co najważniejsze nawet, jeśli umarłby bohater, którego darzymy wielkim uczuciem, to pisarz może nas, zakoczyć, co miłość może zdziałać !
Gdy czytamy ten gatunek, najczęściej mamy jeden wniosek. NIE uda im się, może przerosło ich to zadanie…? Ale… To jest właśnie piękne w bajkach. Wszystko jest w nich możliwe.
Dlatego nie zdziwił mnie koniec tej części, jednakże zasmuciło mnie podjęte działanie przez Lewisa w odnoszeniu do Piotra i Zuzanny. NO, ale… Bardzo szybko rozwinęła się akcja. Jest to dopiero 2 część, ale czuję, że zżyłam się z krainą, w której zwierzęta oraz drzewa mogą mówić.
Narnia przeniosła mnie w piękny, zaczarowany świat.Za co bardzo dziękuję.:)

„Mogę leżeć sto nocy na lodzie i nie zamarznę, Mogę wypić rzekę krwi i nie pęknę”

W drugim tomie „Opowieści z Narnii” – „Księciu Kaspianie” C. S. Lewis ponownie zabiera Czytelników wraz z czwórką rodzeństwa – Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją Pevensie do baśniowej krainy, gdzie żyją mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew – Aslan, którego mądrość i moc są wszechogarniające. Tym razem dzieci niespodziewanie przenoszą się do Narnii wprost z dworca kolejowego, z którego miały odjechać do różnych szkół. Okazuje się, że wezwani zostali przez Kaspiana – prawowitego władcę Narnii, toczącego bój z własnym wujem – Mirazem, uzurpującym sobie prawo do tronu. Okazuje się, że podczas nieobecności rodzeństwa Pevensie, Narnię opanowali ludzie pochodzący z kraju Telmaru. Wiele zwierząt zginęło, drzewa utraciły zdolność do mówienia i zapadły w głęboki sen. Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmum przybywają, by obudzić krainę i porwać ją do walki przeciwko najeźdźcom. O ile książka „Lew, czarownica i stara szafa” była opowieścią nade wszystko o zdradzie, przebaczeniu i pewnym...

Po raz kolejny przeniosłam się do cudownego świata :)
Chociaż są to książki dla dzieci to wciągnęły mnie i zachwyciły swoim magicznym klimatem. Uważam, że to książka nie tylko dla dzieci. Jeśli ktoś choć odrobinę uwielbia fantasy z chęcią przeczyta tą książkę i pozostałem części o przygodach w Narnii.

Dominka1 | 2014-09-07

Wszyscy ,którzy pokochali Narnię i przygody Łucji, Edmunda, Piotra i Zuzanny w "Lwie, Czarownicy i Starej Szafie" bez wątpienia powinni sięgnąć po kolejną część o tej magicznej krainie."Książę Kaspian" silnie nawiązuje do pierwszego tomu, nie jest jednak typową kontynuacją. Fabuła koncentruje się wokół tytułowego bohatera, a akcja osadzona jest w innych czasach. Ważną rolę odgrywają jednak postaci znane z "Lwa, Czarownicy i starej Szafy" a w powieści nie brak odniesień do perypetii rodzeństwa Pevensie. Czy jednak druga część dorównuje poprzedniczce ?Czy nadal przygody dzieci interesują, a magiczny świat urzeka niepowtarzalnym klimatem? Jaka jest Narnia Kaspiana?
"Nic dwa razy się nie zdarza". O prawdziwości tych słów przekonuje się Łucja i jej rodzeństwo .Po raz kolejny dzieci trafiają do Narnii. Ich ukochana kraina bardzo zmieniła się od czasu gdy byli w niej po raz ostatni. Pomimo tego, że w naszym świecie upłynął zaledwie rok, w dawnym królestwie Białej...

SK6 | 2016-03-27
Na półkach: Ekranizacje, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2016

Po uratowaniu Narni od złej Czarownicy, wezwano ich znowu. Kiedy w prawdziwym życiu minął tylko rok, a w Narni całe wieki, wszystko się zmieniło. Tym razem muszą pomóc prawowitemu władcy Narni, Ksieciu Kaspianowi odzyskać tron.

No cóż.. moim zdaniem lepsza część od poprzedniczki, więcej szczegółów. Co do tej części i poprzedniej, wersja książkowa jest słabsza od ekranizacji, chyba pierwszy taki przypadek w moim życiu. Ale może dalsze części będą lepsze. Przeczytam chętnie. I polecam wam przeczytać :)

Monia0420 | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Książkę przeczytałam w mgnieniu oka. Akcja toczy się bardzo szybko i jest zwarta, przez co szybko się czyta.
Powieść ta zawiera w sobie magię, pozwala odkryć nowy, nierzeczywisty świat. Chętnie poznam kolejną część przygód głównych bohaterów.

Paideia | 2010-12-16
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2010
Przeczytana: 23 lipca 2010

Po raz drugi przekroczyłam granice cudownej krainy. Ponownie spotkałam się z czwórką rodzeństwa, lwem Aslanem i całą niesamowitą, czarującą gromadą zwierząt, które mówią jak człowiek, myślą jak człowiek, a co najważniejsze - pokazują człowiekowi, co to znaczy przywiązanie do tradycji i swego miejsca w świecie. I mimo iż poprzednią przygodę przeżyłam ponad rok temu, już po kilku stronach drugiej części "Opowieści z Narnii" jak żywo wróciły do mnie wspomnienia tamtych chwil. Żałuję, że tak długo musiałam czekać na spotkanie z bohaterami książki. Dlaczego? Powodów jest sporo...

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja siedzą na peronie i czekają na pociąg, który zawiezie ich do szkoły. Zaczyna się właśnie semestr jesienny. Od przygody w Narnii mija rok, lecz oni wciąż wracają do niej wspomnieniami. Nagle wszyscy po kolei zaczynają odczuwać dziwne szarpnięcia. Znikają z peronu, by po chwili pojawić się w jakimś dziwnym nieznanym lesie. Moment zastanowienia i... ależ tak, to Narnia! Tylko co oni...

Ta część podobała mi się bardziej jak jej starsza siostra z prostego powodu: nie widziałam najpierw ekranizacji. I to mnie niewymownie cieszy, bo ta pierwsza nie zabrała mi tego wszystkiego, co w czytaniu jest najpiękniejsze - wchłonięcie przez umysł każdego słowa, aby tam z miliona kawałków tworzyć obraz wykreowany przez autora - bezcenne!
Czwórka rodzeństwa, którą poznajemy w pierwszym tomie cyklu, zatytułowanym: "Opowieści z Narnii - Lew, Czarownica i Stara Szafa" trafia po raz kolejny do przepięknej, baśniowej krainy, aby znów, tak jak poprzednio, przywrócić w niej utracony ład. Tym razem z pomocą śpieszą księciu Kaspianowi, którego podstępny wuj pozbawił tronu Narnii (a słusznie należał się właśnie jemu!)... Jak zakończą się ich przygody? Tego dowiecie się, sięgając po ten tom.
Jedyne, co mnie przygnębiało podczas lektury, to krwawe opisy walki, moim zdaniem, zbyt krwawe, zważywszy, że adresatami książki są dzieci.
Aczkolwiek gorąco polecam, bo Narnia to, mimo wszystko,...

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja znowu wracają do cudownej i tajemniczej Narnii, żeby ratować ją przed siłami zła. Tym razem spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu.

PABLOPAN | 2012-04-07

Cała saga o Narnii jest świetna, ta część może nie wciąga tak jak poprzednie, ale myślę, że warto przeczytać.