Trzy Wierzby. Opowieść o przyjaźni

Wydawnictwo: Egmont Polska
3 Willows. The Sisterhood Grows
trzy wierzby 3
Afrodyta

Ama, Jo i Polly przyjaźnią się od dzieciństwa. Ostatnio jednak serdeczne więzi między nimi znacznie się rozluźniły. Nadchodzi lato, niosąc ze sobą wielkie zmiany. Mól książkowy Ama nieoczekiwania spędza wakacje na obozie wędrownym w dzikich górach Wyoming, gdzie przeżywa niezwykłe przygody i dowiaduje się o sobie wielu ciekawych rzeczy. Jo wyjeżdża z matką do nadmorskiego kurortu. Zatrudnia się tam w popularnej restauracji i poznaje wielu nowych przyjaciół oraz spotyka miłość swojego życia (tak jej się przynajmniej wydaje). Niska i pulchna Polly na wieść, że jej babcia był słynną modelką, chce pójść w jej ślady, narażając się przy tym na przykre rozczarowanie. A potem zdarzy się coś, co sprawi, że dziewczyny zrozumieją, iż przyjaźń to niezwykle cenny dar, który właśnie one otrzymały od losu.

allison | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 12 lutego 2014

Kupiłem tę książkę chrześniaczce na walentynki. Zaczęłam przeglądać i... Stało się to, co zwykle - utonęłam w lekturze na dobre.
Mimo iż jest to powieść dla nastolatek, czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Przyznam, że wciągnęły mnie perypetie trzech zaprzyjaźnionych czternastolatek, które spędzają wakacje z daleka od siebie. Każda przeżywa inne przygody, dla każdej jednak wakacyjne doświadczenia okażą się bardzo cenną życiową lekcją.

Fabuła jest pogodna, ale nie przesłodzona, nie brak tu trzymających w napięciu i wzruszających momentów.
Książkę można nazwać życiową, pokazuje bowiem problemy typowe dla wieku dojrzewania. Czasem jednak są to również problemy, które zdają się przerastać możliwości nastolatek (np. rozwód rodziców, alkoholizm ukrywany przez matkę).

"Trzy wierzby" to również (a może przede wszystkim) piękna opowieść o dziewczęcej przyjaźni, która opiera się na zaufaniu i która zwycięsko wychodzi z trudnego sprawdzianu.
Polecam i nastolatkom, i dorosłym!

Jola | 2011-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Książka nie jest tak dowcipna, porywająca i ciekawa jak "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów", choć pojawiają się w niej Lena, Effie, Bridget, Brian i Tiby - jeśli nie we własnej osobie, to we wspomnieniach bohaterów "Trzech wierzb".
Akcja dość wartka, przyjemnie się czyta, choć poruszane problemy są tam dla mnie dość trywialne (zapewne ze względu na mój wiek). Dekadę temu zapewne byłaby to jedna z moich ulubionych książek.
Bardzo podobały mi się opisy i cytaty dotyczące drzewek wierzby białej (Salix Alba), ale to zapewne przez zboczenie zawodowe. ;)

Książka mnie urzekła - jest rewelacyjna. Temat przyjaźni, nieco już oklepany, tutaj idealnie wpleciony w życie codzienne trzech bohaterek. Cała opowieść przypomina nam o ważnych wartościach ukrytych pod sprawami codzienności. Polecam wszystkim dziewczynom, naprawdę warto ;)

Yuuki | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2013
Przeczytana: 25 lipca 2013

Naprawdę świetna książka, o wakacjach na wakacje :). Przeczytałam ją bardzo szybko, zresztą jak wszystkie książki Ann Brashares, "Stowarzyszenie..." jest jedną z moich ulubionych serii, więc wiedziałam, że się nie rozczaruję. W pewnym sensie książka nawiązuje do w.w cyklu, jest tam wspomniana i nawet występują tu bohaterowie, którzy pojawili się w "Stowarzyszeniu". Fabuła jest naprawdę ciekawa, akurat do tego to pani Brashares ma talent, postaci też są bardzo dobre i rozbudowane, można się z nimi utożsamić, no i czasem potrafiły zaskoczyć. Jednym słowem kolejny kawał dobrej roboty :).

Szczupak | 2014-08-12
Przeczytana: 2011 rok

Świetna.
Ale równie dziwna!
Trzy przyjaciółki.
Trzy historie.
Trzy wierzby.
Przeczytałam ją strasznie szybko i po przeczytaniu byłam bardzo zadowolona, chyba też dlatego, że każda z tych historii jest różna.
Jest tam miłość, jest choroba, jest brak akceptacji, są bardzo różne problemy - każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie xD
Ogólnie bardzo polecam, bo choć może ta powieść nie należy do książek, które zostały w małej biblioteczce w moim sercu, to jest cudowna i świetnie się czyta :)

Ivy | 2016-02-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2016

Sięgając po tą książkę myślałam, o kolejna lekka, fajna młodzieżówka i się nie pomyliłam.
Z twórczością pani Brashares spotkałam się parę lat temu przy miłości do Stowarzyszenia wędrujących dżinsów. Na tą książkę natknęłam się przypadkowo w bibliotece i bez większych oczekiwań ją wzięłam.
O czym jest ta książka?
Losy trzech przyjaciółek z dzieciństwa, które z czasem ruszyły w swoją stronę.
Ama, Jo i Polly znacznie się od siebie różnią. Każda z nich ma ciekawą historię. Polly myśli pochłania modeling i diety, czasami miałam wrażenie, że ten wątek był wręcz naciągany. Był to również najsłabszy wątek. Polly cały czas mnie denerwowała.
Ama, w ramach stypendium ląduje zamiast w wymarzonym miejscu na pustkowie, w którym musi spędzić czas na aktywności fizycznej, w namiocie z najbardziej puszczalską dziewczyną w obozie, a w dodatku zabrakło odżywki, która poskromiłaby jej kręcone włosy. Musiałaby także przeżyć jako jedyna Afroamerykanka w obozie.
Rodzice Jo się rozwodzą, co naprawdę...

lalu | 2014-06-22

Cudowna! Kiedy zabierałam się za nią pierwszy raz, nie dałam rady przebrnąć do końca. Jakiś czas później znów zaczęłam i... zakochałam się w niej! Piękna opowieść o trzech nastolatkach, które przeżywają przełomowe chwile w życiu i próbują poradzić sobie z nimi samotnie. Ama znajduje w sobie odwagę, by pójść na przekór sobie samej i dokończyć wakacyjną podróż. Polly odkrywa, że nie musi być tradycyjnie piękna, by być piękną. Jo uświadamia sobie, że prawdziwy przyjaciel nie musi być piękny i popularny, i że prawdziwa wartość człowieka tkwi głebiej, niż sięga ludzkie oko.
Polecam gorąco!

Bunia123101 | 2016-04-20
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Szukałam tej książki od ponad roku. W księgarniach internetowych była stale niedostępna, a w sklepach jej nie było. Wreszcie znalazłam jeden egzemplarz w miejskiej bibliotece i bez zastanowienia, wypożyczyłam go.
Niestety muszę stwierdzić, że moje starania poszły na marne, bo książka okazała się po prostu słaba i nudna. Jestem największą fanką "Stowarzyszenia..." i mimo najszczerszych prób pokochania tej książki, nie udało mi się.
Raczej nie polecam.

isobel | 2012-06-27
sujeczka | 2011-03-12

Książka bardzo mi się to podobała. Może i nie jest to "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów", ale "Trzy wierzby" czyta się równie dobrze. A na fanki SWD czeka miła niespodzianka, bo bardzo często wspominane są tu Carmen, Lena, Tibby i Bridget, których Stowarzyszenie stało się w mieście prawdziwą legendą. Pojawia się też Effie, ale podobnie jak i w oryginalnej serii, tak i tutaj nie jest raczej postacią pozytywną... a wręcz przeciwnie.
Fajne jest to, że Ann nie stworzyła paczki przyjaciółek na wzór Stowarzyszenia, tylko poszła w inną stronę. Dzięki temu nie ma się wrażenia, że czyta się to samo, tylko ze zmienionymi bohaterkami. Jednak podobnie jak w SWD, tak i w "Trzech wierzbach", Jo, Polly i Ama dowiadują się o sile prawdziwej przyjaźni, przeżywając jednocześnie rozmaite przygody z dala od siebie.
Jo próbuje się uporać z problemami rodzinnymi, nowym chłopakiem i starszymi dziewczynami, przed którymi chce za wszelką cenę zabłysnąć. Kujonka Ama wskutek dziwnego zbiegu okoliczności...