Trzy Wierzby. Opowieść o przyjaźni

2009-01-01
2009-01-01
Barbara Górecka
trzy wierzby 3

Szukałam tej książki od ponad roku. W księgarniach internetowych była stale niedostępna, a w sklepach jej nie było. Wreszcie znalazłam jeden egzemplarz w miejskiej bibliotece i bez zastanowienia, wypożyczyłam go.
Niestety muszę stwierdzić, że moje starania poszły na marne, bo książka okazała się po prostu słaba i nudna. Jestem największą fanką "Stowarzyszenia..." i mimo najszczerszych prób pokochania tej książki, nie udało mi się.
Raczej nie polecam.

Sięgając po tą książkę myślałam, o kolejna lekka, fajna młodzieżówka i się nie pomyliłam.
Z twórczością pani Brashares spotkałam się parę lat temu przy miłości do Stowarzyszenia wędrujących dżinsów. Na tą książkę natknęłam się przypadkowo w bibliotece i bez większych oczekiwań ją wzięłam.
O czym jest ta książka?
Losy trzech przyjaciółek z dzieciństwa, które z czasem ruszyły w swoją stronę.
Ama, Jo i Polly znacznie się od siebie różnią. Każda z nich ma ciekawą historię. Polly myśli pochłania modeling i diety, czasami miałam wrażenie, że ten wątek był wręcz naciągany. Był to również najsłabszy wątek. Polly cały czas mnie denerwowała.
Ama, w ramach stypendium ląduje zamiast w wymarzonym miejscu na pustkowie, w którym musi spędzić czas na aktywności fizycznej, w namiocie z najbardziej puszczalską dziewczyną w obozie, a w dodatku zabrakło odżywki, która poskromiłaby jej kręcone włosy. Musiałaby także przeżyć jako jedyna Afroamerykanka w obozie.
Rodzice Jo się rozwodzą, co naprawdę zasmuca dziewczynę. W dodatku nie ma w ogóle kontaktu z tatą i spotyka chłopaka, z którym postępuje zbyt pochopnie i szybko się na nim przejeżdża.
Wątek Jo był najciekawszy i najmilej było mi go czytać. Wszystkie bohaterki były świetnie wykreowane, zmagały się z lżejszymi lub cięższymi problemami. Wszystko otaczała wspaniała letnia sceneria, która pozwalała puścić nam wodze fantazji.
"Lato jest porą dojrzewania."
"Tak właśnie było z naszymi bohaterkami, lato je zmieniło.
Są takie chwile, kiedy w twoim życiu dokonują się wielkie zmiany. Czasem nie zachodzą one stopniowo,ale wszystkie naraz.Tak właśnie było z nami."
Co właściwie spodobało mi się w tej książce na tyle by ją komuś polecić?
Nie jest to ambitna lektura, ale jest przyjemna. Uczy nas wartości przyjaźni, a pomysł z tytułem i porównanie przyjaźni do wzrastających wierzb był bardzo ciekawy. Także polecam książkę fankom Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów, które mogą być zaskoczone, że pojawiają się tam ich ukochane bohaterki.
Nie jest to książka, po której nie można spać, ale jest miła do spędzenia na jeden, dwa wieczory. Wiele nastolatek może też się utożsamić z bohaterkami, które mogą mieć podobne problemy do Waszych. Styl autorki jest lekki i przyjemny. Daję ocenę 7/10.

O czym jest ta książka?
Losy trzech przyjaciółek z dzieciństwa, które z czasem ruszyły...

Świetna.
Ale równie dziwna!
Trzy przyjaciółki.
Trzy historie.
Trzy wierzby.
Przeczytałam ją strasznie szybko i po przeczytaniu byłam bardzo zadowolona, chyba też dlatego, że każda z tych historii jest różna.
Jest tam miłość, jest choroba, jest brak akceptacji, są bardzo różne problemy - każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie xD
Ogólnie bardzo polecam, bo choć może ta powieść nie należy do książek, które zostały w małej biblioteczce w moim sercu, to jest cudowna i świetnie się czyta :)

Świetna.
Ale równie dziwna!
Trzy przyjaciółki.
Trzy historie.
Trzy wierzby.
Ogólnie bardzo polecam, bo choć może ta...

Cudowna! Kiedy zabierałam się za nią pierwszy raz, nie dałam rady przebrnąć do końca. Jakiś czas później znów zaczęłam i... zakochałam się w niej! Piękna opowieść o trzech nastolatkach, które przeżywają przełomowe chwile w życiu i próbują poradzić sobie z nimi samotnie. Ama znajduje w sobie odwagę, by pójść na przekór sobie samej i dokończyć wakacyjną podróż. Polly odkrywa, że nie musi być tradycyjnie piękna, by być piękną. Jo uświadamia sobie, że prawdziwy przyjaciel nie musi być piękny i popularny, i że prawdziwa wartość człowieka tkwi głebiej, niż sięga ludzkie oko.
Polecam gorąco!

Kupiłem tę książkę chrześniaczce na walentynki. Zaczęłam przeglądać i... Stało się to, co zwykle - utonęłam w lekturze na dobre.
Mimo iż jest to powieść dla nastolatek, czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Przyznam, że wciągnęły mnie perypetie trzech zaprzyjaźnionych czternastolatek, które spędzają wakacje z daleka od siebie. Każda przeżywa inne przygody, dla każdej jednak wakacyjne doświadczenia okażą się bardzo cenną życiową lekcją.

Fabuła jest pogodna, ale nie przesłodzona, nie brak tu trzymających w napięciu i wzruszających momentów.
Książkę można nazwać życiową, pokazuje bowiem problemy typowe dla wieku dojrzewania. Czasem jednak są to również problemy, które zdają się przerastać możliwości nastolatek (np. rozwód rodziców, alkoholizm ukrywany przez matkę).

"Trzy wierzby" to również (a może przede wszystkim) piękna opowieść o dziewczęcej przyjaźni, która opiera się na zaufaniu i która zwycięsko wychodzi z trudnego sprawdzianu.
Polecam i nastolatkom, i dorosłym!

Naprawdę świetna książka, o wakacjach na wakacje :). Przeczytałam ją bardzo szybko, zresztą jak wszystkie książki Ann Brashares, "Stowarzyszenie..." jest jedną z moich ulubionych serii, więc wiedziałam, że się nie rozczaruję. W pewnym sensie książka nawiązuje do w.w cyklu, jest tam wspomniana i nawet występują tu bohaterowie, którzy pojawili się w "Stowarzyszeniu". Fabuła jest naprawdę ciekawa, akurat do tego to pani Brashares ma talent, postaci też są bardzo dobre i rozbudowane, można się z nimi utożsamić, no i czasem potrafiły zaskoczyć. Jednym słowem kolejny kawał dobrej roboty :).

Na początku byłam nią zawiedziona,ale po czasie stwierdzam,że nie był zła. Porusza problemy nastolatków .

Bardzo fajna książka. Szybko się ją czyta.

Bardzo fajna książka. Szybko się ją czyta.

książka dla dziewczyn w wieku 13 - 14 lat. Fajna.

książka dla dziewczyn w wieku 13 - 14 lat. Fajna.

Sympatyczna historia o przyjazni, bardzo podobna do "Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów". Bardzo dobrze się czyta a jeszcze lepiej wspomina - serdecznie polecam ^^

• Młodzieżowe
  • Obyczajowe