Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo

Okładka książki Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo C.S. Lewis
Okładka książki Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo
C.S. Lewis Wydawnictwo: Esprit fantasy, science fiction
Till We Have Faces (1956)
Esprit
2021-11-01
1992-01-01
Albert Gorzkowski
powieść angielska--II poł. 20 w. myth fantasy

Dłużyła mi się, a jednocześnie miałam wrażenie, że jest w niej coś głębokiego. To trochę jak połączenie uczuć, które miałam podczas czytania lektur szkolnych.

Bardzo chciałam przeczytać coś Lewisa, co nie jest Narnią. Ostatecznie nie zachwyciła mnie tak jak przygody w Narni. Doceniam jednak drogę bohaterki do zrozumienia siebie i zachętę do przejrzenia się w jej sytuacji.

Książka słynnego autora "Kronik Narnii" Clive'a Staplesa Lewisa, która wykorzystując koncepcję fantastyki przedstawia problemy relacji międzyludzkich, wzajemnych wpływów religii i władzy, a przy tym w oryginalnej formie jeden z mitów Starożytnej Grecji.
Osobiście najbardziej zaciekawiły mnie historia głównej bohaterki i jej przemyślenia. Niestety, żeby uniknąć zdradzenia kluczowych dla mnie aspektów opowieści, mogę jedynie w tym momencie szczerze ją polecić, jako studium ludzkiej duszy i duchowości.
Warta przeczytania nie tylko przez fanów tego autora.

Zastanawiałam się w jaki sposób czytać tę książkę. Na okładce widnieje Podtytuł: mit opowiedziany na nowo. I z pewnością ma tą formę mitu. Są elementy nad którymi trzeba się zastanowić rozróżnić co jest fikcją literacką A co jest Opisywaniem pewnej rzeczywistości. Nie była to prosta dla mnie książka. Nie powiem też że rozumiem wszystko w lot. Ale powstały powiązania między książkami Levisa w mojej głowie ponieważ myśli jakie porusza niekoniecznie muszą się zamykać w jednej książce. To co mógł chcieć poruszyć to np. kwestia miłości która w naszym rozumieniu może być miłością lecz w rozumieniu Boskim Może być jedynie wyrazem naszego samolubstwa.

Ciężka i szorstka historia, a przez to chyba taka dobra i wymagająca uważności.

Ciężka i szorstka historia, a przez to chyba taka dobra i wymagająca uważności.

Opowieść bardzo dlugo się rozkręca, miejscami zachowania bohaterów są zbyt naiwne i trudne do zrozumienia. Jednak końcówka (druga księga) daje wiele punktów zaczepiania do przemyśleń.

Fenomenalna!
Można z niej wynieś wiele dla siebie, przyjrzeć się dzięki niej własnej miłości, którą żywi się w stronę innych i, jeżeli zajdzie potrzeba, oczyścić ją. Mit odczytany na nowo przez Lewisa ukazuje, jak ważną rolę miał w życiu starożytnych, i jak wielką może nadal mieć dla nas.

Fenomenalna!

Mit opowiedziany na nowo; podtytuł stanowi klucz do opowieści.
C.S.Lewis - Irlandczyk, zafascynowany mitologią i okultyzmem, ateista, który powrócił do chrześcijaństwa. Ci, którzy kojarzą autora tylko z Narnią będą zaskoczeni.
Eros i Psyche, przepiękny mit, który znałam dzięki lekturze J.Parandowskiego.
Mit opowiada siostra Psyche - Orual. Jest w tej historii tyle wątków, pytań. Orual spisuje księgę, w której rzuca oskarżenie bogom, a pod koniec życia pojmuje swój błąd.
Wiara vs wątpliwości, piękno vs. brzydota, serce vs. rozum, mądrość vs. przesądy.
"Czy bogowie wiedzą jak to jest być człowiekiem?"
Wreszcie przemiana Orual. Światło i mrok. Dopóki mamy twarze (co najmniej dwie)

Mit opowiedziany na nowo; podtytuł stanowi klucz do opowieści.
Eros i Psyche, przepiękny mit, który znałam dzięki lekturze J.Parandowskiego.
Mit opowiada siostra Psyche - Orual. Jest w tej historii tyle wątków,...

Jeśli lubicie twórczość C.S.Lewisa to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.
Przenosi nas ona do starożytnej krainy Glome. W tym barbarzyńskim kraju czczona jest bogini Ungit, składane są jej krwawe ofiary, również z ludzi. I właśnie w Glome, na królewskim dworze dorastają córki królewskie, jedna piękna, druga brzydka. A z czasem pojawia sie też jeszcze jedna, najpiękniejsza z nich, przez niektórych uważana za samą boginię. Życie w królestwie toczy się pod dyktando króla. Gdy zaczyna dziać się coraz gorzej, pojawiają się plagi i zaraza potrzeba jest złożyć tajemniczej Bestii ofiarę.. Kapłan kieruje swe kroki do pałacu aby oznajmić kto ma zostać poświęcony dla dobra ludu Glome... Od tej pory rozpoczyna się prawdziwy dramat dla córek króla i walka z nieuniknionym...

Cała książka to akt oskarżenia Oural, najstarszej z córek, jaki postanowiła wystosować przeciwko bogom. Czytelnik odbiera ją jako formę pamiętnika w którym kobieta odkrywa cały ból jakim naznaczone jest jej życie. Zmaga się ona nieustannie z walką jaka sie w niej toczy pomiędzy rozumem a pierwotnymi siłami. Dla mnie ta ksiazka to jeden wielki krzyk Oural wypełniony samotnością, brakiem akceptacji swojego wyglądu, odrzuceniem przez ojca i utratą miłości siostrzanej która dla tej kobiety była wszystkim.

Nie ulega wątpliwości, że Lewis to mistrz pióra. Jego wyobraźnia przelana na kartki książek tworzyła ponadczasowe dzieła. I taka jest też ta opowieść. Porywa od pierwszych stron, osnuwa grozą i tajemniczością. Odsłania zakamarki ludzkiego umysłu nieustannie tęskniącego za doskonałością i pięknem , w którym wciąż dobro ściera się ze złem, prawda z fałszem.

Jeśli lubicie twórczość C.S.Lewisa to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

Hmmm.... tego się nie spodziewałam. Wiele poziomów głębi do odkrywania. Ku refleksji.

Mnie ta książka jakoś nie wciągnęła. Zakończenie było nużące.

Mnie ta książka jakoś nie wciągnęła. Zakończenie było nużące.