Książę Kaspian

Clive Staples Lewis Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Opowieści z Narnii (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
Prince Caspian
Andrzej Polkowski
Media Rodzina
Pauline Baynes Narnia
Prince Caspian
Opowieści z Narnii (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction
2008-05-16
Andrzej Polkowski
Pauline Baynes Narnia

Wpadłem całkowicie w świat Narnii, czyli klasyki fanatycznej, oczywiście zaraz obok Tolkiena i jego dzieł. Jest to opowieść pod wieloma względami bardzo podobna do swojej poprzedniczki, ale jednocześnie jest przy tym zupełnie inna. Tym razem Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja powracają do Narnii po tysiącu lat, kiedy w tym samym czasie w ich świecie miną zaledwie rok. Świat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla dzieci i młodzieży interesującej się fanatsy pozycja obowiązkowa. Starszego czytelnika może już tak nie zachwycać, ale przeczytać warto.

Ciekawsza była pierwsza część. Ale i tak planuję przeczytać wszystkie.

Troche mniej klimatu niz w pierwszej czesci. Poza tym troche dziwne wydaje sie to ze przez tysiace lat poszukiwali ludzie mowiacych zwierzat i mysleli ze wymarly a tu Kaspian pierwszy raz zapuszcza sie w nieznane i spotyka cala mase tych stworzen. Tempo rowniez troche siada w porownaniu do poprzedniej czesci. Ciagle jednak jest to bardzo ciekawa pozycja fantasy dla dzieci.

Powrót do Narnii po tylu latach otworzył przed bohaterami nowe perspektywy. Dla czytelnika to niemal identyczna wędrówka śladami poprzedniego dzieła. Paradoksalnie to losy tytułowego Kaspiana są ciekawsze od reszty. Autor nakreślił wiarygodny wizerunek postaci oraz determinację do określonych celów. Z resztą opowieści niestety nie jest już tak kolorowo. Kolejny raz akcja...

"Książę Kaspian" podobał mi się odrobinę mniej niż "Lew, czarownica i stara szafa" głównie dlatego, że książka jest po prostu mniej ciekawa, a akcja dość powolna i mało angażująca. Narnia z przyszłości straciła też odrobinę klimatu, który podobał mi się w pierwszej części. Niemniej jednak, wciąż zamierzam czytać kolejne tomy tej serii, mam nadzieję, że okażą się lepsze niż...

Udana kontynuacja, do pewnego momentu podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza część. Była dojrzalsza, cała opowieść o Kaspianie była bardzo wciągająca. Ale to co było siłą "Lwa, Czarownicy i Starej Szafy" był Aslan i Czarownica. A tutaj Lew jakoś nie zachwycał, zabrakło również ciekawego arcyłotra. Jednak mimo to, nadal jest to sympatyczna książka.

Całe "Opowieści z Narni" zapowiadają się na bardzo ciekawy cykl, który zamierzam przeczytać z moimi chłopcami. Książka jest krótka, ale bardzo treściwa. Akcja dzieje się wartko, jest ciekawa i wciągająca. Może sprawić wiele przyjemności zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Kolejna część z cyklu dla dzieci o nazwie opowieści z Narni. Tym razem bardziej "dorosła", takie odniosłem wrażenie, płynnie i ciekawie się czyta. W sam raz na wieczorne zimowe leniuchowanie :)

Przyznam się bez bicia, że nie przeczytałam poprzedniej części. Na moją obronę, ale zamierzam!
Godna polecenia!

Dyskusje