Gwiezdny pył

1 958
1 089
Stardust
Nelyt

Młody Tristran Thorn zrobi wszystko, byle tylko zdobyć lodowate serce pięknej Victorii – przyniesie jej nawet gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem pewnej nocy. By jednak to uczynić, musi wyprawić się na niezbadane ziemie po drugiej stronie starożytnego i dobrze pilnowanego muru, od którego bierze nazwę ich maleńka wioska. Za owym murem leży Kraina Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim je sobie wyobraził – nawet upadła gwiazda.

Bestsellerowy autor Neil Gaiman przedstawia opowieść o niezwykłej wyprawie do mrocznej, cudownej krainy – w poszukiwaniu miłości i tego, co niemożliwe.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Ta powieść jest dla mnie dowodem, jak bardzo przez lata zmieniamy się my i nasze upodobania - zawsze warto ponownie dać szansę książce, która kiedyś była dla nas rozczarowaniem. Tak właśnie było u mnie z "Gwiezdnym pyłem" - przed laty nie trafił mi do serca, teraz jestem zachwycona.

"Gwiezdny pył" to baśń, pełna czarownic, duchów, magicznych stworzeń i czarów. To historia o Gwieździe, której wszyscy szukają - młody Tristran jako spełnienie obietnicy danej ukochanej, czarownice - by wyciąć jej serce... Duża część fabuły to właśnie wędrówka Tristrana, najpierw samotna, później - w towarzystwie gwiaździstej dziewczyny. Wędrówka niebezpieczna.

To piękna baśń, ale na pewno nie dla dzieci - Gwiazda potrafi nieźle przekląć;). Całość jest też dosyć mroczna, mimo że niepozbawiona humoru, znajdzie się też kilka makabrycznych i smutnych scen... Ja jednak jestem oczarowana i wiem, że odtąd będzie to jedna z moich ukochanych książek.

Trudno mi się jednak oprzeć porównywaniu jej z filmem -...

marcin | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Moje drugie spotkanie z Neilem Gaimanem ,jeszcze bardziej urzekające niż w przypadku "Nigdziebądź ". Nawet nie za bardzo wiem ,jak ubrać w słowa, to co czułem czytając "Gwiezdny pył".Natłok uczuć i emocji był wprost niesamowity. Poprzez smutek ,obawę i lęk, a na wzruszeniu , radości i szczęściu skończywszy. To tylko tak pokrótce, a i tak nie oddaje to pełni targających mną uczuć. Czytając niniejszą książkę czułem się jakbym znów cofnął się do czasów dzieciństwa, w prosty ,nieskomplikowany świat szczenięcych lat ,gdzie nic poza prostymi przyjemnościami nie było specjalnie ważne. Gdzie liczyły się tylko bajki.
"Gwiezdny pył " to piękna ,wzruszająca ,bardzo poetycka baśń traktująca nie tylko o miłości, ale także o podejmowaniu życiowych wyborów i wierze w ich słuszność. Znakomita lektura napisana przez równie znakomitego bajarza,który operowanie słowem pisanym doprowadził wprost do perfekcji. Gorąco polecam dla ukojenia nerwów i ku pokrzepieniu serca!!!

Arek | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

"Gwiezdny pył" jest powieścią nieco dziwną.
Z jednej strony ma swój unikalny klimat, z drugiej dzieją się tu rzeczy przedziwne.
Ta pozycja Neila Gaimana nie przykuła mojej uwagi, zbyt dużo treści fabularnych było banałami.
Autor nie napisał czegoś odkrywczego, mimo że się starał.

In plus należy zaliczyć nastrojowość i poetyckość opisów, które jednocześnie prawie wcale nie spowalniają, tempa akcji.

W angielskiej wiosce o nazwie Mur, leżącej daleko na północ od Londynu co dziewięć lat odbywa jarmark. Na jarmark zjeżdżają się kupcy z całej Brytanii a nawet spoza Imperium Kolonialnego.
Od tego jarmarku zaczynają się dziać wspomniane dziwne rzeczy.
Na skraju wioski wznosi się Mur, a w Murze jest dziura która pozwala przejść do innego magicznego światu.
Owa dziura jest strzeżona przez mieszkańców wioski.

Akcja toczy się za czasów rządów Królowej Wiktorii, jednak żadne daty nie są wymienione.

Niestety ta pozycja mnie nie przekonała z tego powodu daję ledwie 6/10.

słoneczko | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Po przeczytaniu „Chłopaków Anansiego” postanowiłem sięgnąć po inne książki autora. „Gwiezdny pył” to zupełnie coś innego, ale wrażenia pozytywne. W pierwszej chwili myślałem że to baśń dla dzieci. Jednak jest to baśń dla dorosłych.
Plusy:
- ciekawy pomysł na baśniową fabułę;
- styl pisania, który idealnie pasuje do tego typu powieści;
- fajna zabawa podczas czytania, zmuszająca do głębokiej refleksji;
- poszukiwanie miłości (tej prawdziwej nie kapryśnej), tego co w życia ważne przedstawione idealnie;
- wiele niezwykłych stworzeń i magii wręcz mnie urzekło;
- książka dosłownie „ujęła” mnie za serce;
- bardzo ciekawe zakończenie.
Mały minus - trochę za krótka, za szybko przeczytałem.
Moja zasada – najpierw książka, później film.
Teraz mogę obejrzeć film, który jest podobno jeszcze lepszy od książki.
Oby tak było.
Ogółem książka bardzo dobra.
Polecam.

romeo | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Lubię Gaimana. Co mówię mając przeczytane zaledwie dwie jego powieści(parę lat temu wcześniej był Nigdziebądź). Ale i to wystarcza by u pisarza dostrzec sporej klasy talent gawędziarski, niepodrabialną żyłkę opowiadacza. "Gwiezdny pył" oceniłbym minimalnie niżej niż "Niegdziebądź", ale i tu mamy do czynienia z oscylowaniem na pograniczu fantasy i baśni dla dorosłych. Gaiman snuje pozornie prostą historię wziętą z banalnego, wydawałoby się, schematu "gwiazdkę z nieba daj mi luby". Mistrza poznać jednak po tym, że potrafi wziąć na warsztat ograne tematy i przekuć je w literackie złoto. Książka jest napisana przejrzystym stylem, opowiedziana historia operuje wziętymi z baśni motywami, które umiejętnie pomieszane dają smakowity powieściowy koktajl. Może nie ma tu czegoś szczególnie odkrywczego, ale jest kojąca nerwy, nastrojowa lektura dla każdego.

ZaaQazany | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 30 czerwca 2017

W 1976 roku powstała radziecka baśń filmowa pt. "Jak Iwanuszka szukał cudu", która doczekała się jeszcze w pradawnych czasach polskiego dubbingu. Bohater Gaimana - Tristan Thorn - podjął się przygody jak Jasio z przytoczonej baśni.... "Idź tam - nie wiadomo dokąd. Przynieś to - nie wiem co".
Mamy do czynienia jednak z twórczością Gaimana. Autora, który z wydawałoby się klasycznej i wyświechtanej fabuły czyni magiczny świat baśni. Właśnie baśni, nie bajki. I nie powieść z gatunku fantasy, bo każda powieść fantasy jest baśnią ale dla mnie nie każda baśń jest powieścią fantasy. Jak przy wcześniejszej opinii utrzymam przekonanie, że język, styl, którym posługuje się pisarz idealnie pasuje nie tyle do samotnego czytania ile do opowiadania w zaaranżowanych warunkach.
Gaiman jest mistrzem słowa, a książki pisane przez niego sprawiają, że spokojnie mogę zaliczyć go do elitarnego grona moich ulubionych pisarzy.

Happy Reader | 2017-03-17
Przeczytana: 12 marca 2017

„Gwiezdny pył” Neila Gaimana to magiczna historia, która urzeka od pierwszych stron. Tristran Thorn jest młodzieńcem , który chcąc zdobyć serce pięknej Victorii, obiecuje jej , że znajdzie dla niej gwiazdę, która spadła z nieba. Wyrusza więc w niebezpieczną podróż do Krainy Czarów w poszukiwaniu gwiazdy. Po drodze spotyka tajemniczego kudłatego czlowieczka, który pomaga mu znaleźć gwiazdę. Okazuje się, że gwiazda jest dziewczyną. Od tej pory wspólnie z Yvaine przeżywają mnóstwo przygód, gdyż na serce gwiazdy czyha podstępna czarownica, a ich śladem podążają również książęta spragnieni władzy...
Historia wędrówki Tristrana przez Krainę Czarów jest pełna magii i grozy, a jednocześnie opowiedziana jest z typowo brytyjskim poczuciem humoru. Ale to także przepiękna opowieść o poszukiwaniu miłości, która pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach...
„Gwiezdny pył” to zachwycająca baśń dla dorosłych, napisana pół żartem, pół serio. Wyśmienita literatura rozrywkowa, przy której fajnie...

8_oclock | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014, A-Pu
Przeczytana: 30 lipca 2014

Piękna, pogodna i żartobliwa baśń Gaimana. Nie ma tu armii elfów ani wielkiej polityki. Wszystkie postaci, niezależnie od ich mocy, przedstawione są bez należytej powagi, tylko z lekkim przymrużeniem oka, kiedy zabiegają o realizację swoich pragnień. Baśń koncentruje się wokół pragnień: ludzi, pół-ludzi i istot magicznych.

Świat magiczny od świata realnego, czyli wioski Mur, oddziela... mur. Dziury w murze strzegą ludzcy wartownicy, dbając przede wszystkim o to, żeby żaden człowiek nie przeszedł na magiczną stronę (w odwrotną stronę nikt nie chce). Co ileś lat w ustalonym porządku mieszkańcy obu stron muru spotykają się na targu.
Jak w baśni, główny bohater wyrusza przed siebie w niebezpieczną podróż, żeby zdobyć dla ukochanej gwiazdkę z nieba.

Po koszmarach nękających 7-latka w świecie, w którym brakuje dorosłych ("Ocean..."), z przyjemnością bawiłam się przy tej opowieści.

SeVIIen | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

„W życiu nie często zdarzają się podobne chwile - chwile, gdy wiemy, bez cienia wątpliwości, że naprawdę żyjemy, czujemy powietrze w płucach, mokrą trawę pod stopami, dotyk bawełny na skórze; chwile, gdy żyjemy całkowicie teraźniejszością i nie liczy się przyszłość ani przeszłość.”

Tristran Thorn to młodzieniec mieszkający w miasteczku Mur. Jest do szaleństwa zakochany w Victorii, która jednak nie traktuje go poważnie. A on gotów jest zrobić dla niej dosłownie wszystko. Obiecuje jej odnaleźć spadającą gwiazdę i wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż. Młodzieniec nie wie, w jakiej postaci występuje gwiazda. Jest bardzo zdziwiony, że jest to po prostu śliczna młoda dziewczyna imieniem Yvaine. Tristan ma zamiar dostarczyć ją Victorii…

Magiczna książka! Jednak nie jest to taka zwyczajna magia, ale sięgająca w głąb duszy iskierka, która w każdym potrafi rozbudzić uśpione dziecko. Przynajmniej ja tak się czułam. Film pod tym samym tytułem oglądałam kilkanaście razy… Ale książka to...

książek: 2010
Ola | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Przepiękna baśń dla dorosłych. O poszukiwaniu tego, co ważne, o miłości. Na początku sądziłam, że to nie dla mnie, ja nie przepadam za historiami miłosnymi, a w formie baśni tym bardziej wydawało mi się, że to nie dla mnie. Osoba, która mi to polecała namawiała, żeby jednak spróbować. I dobrze, że uległam i dałam się przekonać. To moje pierwsze doświadczenie z taką formą literacką i jestem pod wrażeniem. To miłe być zaskakiwanym, gdy się wydaje, że ma się ugruntowany gust. I do tego audiobook. W moim przypadku też debiut, bo do tej pory czytywałam tylko książki papierowe. Talent Artura Barcisia do czytania sprawił, że słuchałam oczarowana. "Gwiezdny pył" w postaci audiobooka to dla mnie nowość pod każdym względem i jakże jestem usatysfakcjonowana. Może zacznę sięgać po audiobooki i inne formy literackie...