Europa. Rozprawa historyka z historią

978-83-240-1424-8
Europa, historia
historia

Inne wydania

Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 150 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dyskusje i kontrowersje. Europa fascynuje czytelników, którzy znajdą w niej znane już walory pisarstwa Daviesa - literacki temperament, rozległość...

Europa fascynuje czytelników, którzy znajdą w niej znane już walory pisarstwa Daviesa - literacki temperament, rozległość zainteresowań, osobisty stosunek do tematu.
Walory tej wspaniałej książki sprawiają, że mimo jej objętości czyta się ją jednym tchem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Opinie czytelników (2062)
Basia | 2013-09-15
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Dość sporo czasu zajęło mi przebrnięcie przez to olbrzymie i ciężkie tomisko ;) , ale było warto! :).
To chyba najlepsze opracowanie historyczne.
Można się dowiedzieć sporo , naprawdę sporo ciekawych rzeczy z zakresu historii.Zaletą tego obszernego opracowania jest też to ,że wcale nie musi się go czytać po kolei, aczkolwiek ja czytałam strona po stronie.Lektura tej książki otworzyła mi oczy na wiele ważnych spraw.Z pewnością będę do niej jeszcze wracała.

Dla zainteresowanych historią to obowiązkowa lektura !

Naprawdę warto przeczytać !!!

elhombre | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Kilka miesięcy dojrzewałem i w końcu zawziąłem się i przeczytałem JĄ od dechy do dechy. Zajęło to co prawda kilka ładnych tygodni ale było warto. Naprawdę było warto. Wcześniej czytając urywkami też robiła wrażenie ale coś umykało. Teraz już wiem, że to co umykało to jest to niesamowite " Davisowskie spoiwo ".Spoiwo pełne erudycji i obiektywnośći. Ciągle nie mogę wyjść z podziwu jak można napisać taką książkę. Od lat interesuję się historią ale to dzieło jest niepowtarzalne. Myślałem, że po Bożym Igrzysku nic mnie nie zaskoczy i myliłem się. Europa jest wspaniała. Polecam

Adrian F | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Jedna z dłuższych książek jakie przeczytałem, każda minuta z nią spędzona dostarczała ciekawej wiedzy. Norman Davies jest naprawdę świetnym historykiem, bardzo rzadko zdarza się, że pozycja o takiej objętości była napisana tak równo, z naprawdę nielicznymi słabszymi momentami. Myślę, że dzieło to bardziej nadaje się dla ludzi, którzy znają się nieco na historii i są obeznani z pewnymi faktami. Często zdarzają się momenty, kiedy autor przeskakuje z jednego wątku do drugiego w sposób płynny i uważam, że jeśli ktoś zechce potraktować to dzieło jako źródło zupełnie nowej wiedzy, to ciężko byłoby mu się w tym połapać. Dodatkowo na uwagę zasługuje wstęp do książki, w którym pan Davies pisze w jaki sposób najczęściej historycy przedstawiają dzieje Europy Zachodniej. W miarę czytania odniosłem wrażenie, że sam zrobił dokładnie to samo, tylko, że do obszernego opisu dziejów Anglii (Wielkiej Brytanii), Francji, Włoch i HRE (Niemiec, Austrii) dodał jeszcze Rzeczpospolitą i Rosję. Resztę...

mamalgosia | 2012-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 lutego 2012

„Europa” Normana Daviesa dołączyła do mojej biblioteczki w 1998 roku, kiedy jeszcze dzielnie studiowałam. Bardzo, ale to bardzo ciekawa byłam, jak można opisać historię Europy w jednej (wprawdzie bardzo obszernej, bo mającej 1400 stron) książce. Długo zabierałam się do przeczytania tej wielkiej cegły - kiepsko mieści się w torebce. W czytaniu „Europy” pomógł mi audiobook – w domu czytałam wersję papierową, w samochodzie słuchałam wersji audio.
We wstępie do „Europy” Norman Davies wprowadza nas w świat badań historycznych. Poznajemy sposoby, w jakie do tej pory opisywana była historia. Tłumaczy nam plusy i minusy takich książek. Wytyka słabości nauczania historii w krajach zachodnich – szczególnie w USA. Poznajemy też ramy historii zawartej przez Daviesa w „Europie” – wiadomo, co autor, to interpretacja granic historii.
„Europa” oparta jest na surowym szkielecie wydarzeń, który autor misternie obudowuje ciekawostkami, anegdotami i własnymi subiektywnymi opiniami. Zdecydowanie...

addam23 | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Pierwsza moja historyczna książka popularnonaukowa. Na pewno nie ostatnia. Davies wzbudził u mnie żywe zainteresowanie tą dziedziną nauki :)
Podróż przez wieki po Europie była niezwykle pasjonująca.
Niestety autor nie do końca sprostał wyzwaniu (niezwykle karkołomnemu) uporządkowania i skondensowania tak potwornej ilości informacji w przyjazną i spójną całość. W wielu miejscach było potwornie chaotycznie.
Kilka rozdziałów (jak np. Starożytna Grecja) została kompletnie zepsutych.
Nie mniej jednak - efekt końcowy jest imponujący i bardzo satysfakcjonujący.
Najlepszym tego dowodem jest zaopatrzenie się przeze mnie w kolejne opasłe tomiszcza książek o historii (również tych pióra Normana Daviesa).
Żeby jeszcze czasu na czytanie tego wszystkiego przybyło...

pawelpe | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Bardzo ciekawa koncepcja, różne dobre pomysły, ale niestety wiele błędów. Pewnie to trudne do uniknięcia przy tak szerokim zakresie materiału, w którego jedynie części Davies czuje się swobodnie.
Jednak jako laik zauważam tylko najbardziej ewidentne, jak zaliczenie Przemysła II do Przemyślidów. Ilu nie zauważyłem?
Bezwzględnie warto przeczytać, mimo upływu czasu od napisania książka nadal odkrywcza. Autor mimo pewnego nowatorstwa raczej nie jest zwolennikiem silnej w USA tendencji do ograniczania roli martwych białych mężczyzn, docenia jednak społeczne aspekty historii, nie tylko polityczne. Ciekawe jest spojrzenie na jednoczenie się Europy z roku 1992. Współczesne może się różnić, zarówno wśród Brytyjczyków jak i Polaków.

Marcon | 2012-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 01 września 2012

Ufff. W końcu cegła przeczytana. Zajęło mi to kilka tygodni, ale było warto! Davis zabiera nas w podróż po Europie od prehistorii po schyłek XX wieku. Davis po mistrzowsku wrzuca nas w bieg historii. Książka pomimo że ma 1400 stron nie jest przesadnie szczegółowa, Davis pobieżnie opisuje sytuację historyczną w danym okresie czasu, a całość leci do przodu i jest obudowana tzw. kapsułkami, czyli bardziej szczegółowymi opisami danego zagadnienia. Pod koniec każdego rozdziału akcja zwalnia i pozwala czytelnikowi przyjrzeć się danym wydarzeniom w skali mikro. Po drodze Davis przedstawia różne spojrzenia na dane wydarzenia i często rzuca nowe światło w kwestii interpretacji danych wydarzeń, nie popada też w skrajności. W przeciwieństwie do wielu zachodnich autorów nie obserwuje losów z perspektywy zachodu Europy, nie jest też jakoś specjalnie pro-polski czy pro-wschodni, po prostu stara się przedstawić historię w sposób jak najbardziej kompleksowy. Wszystko to połączone z świetnym stylem...

GabrielL Kamiński | 2010-11-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2000

Pamiętam ten milenijny rok - straciłem wówczas pracę, i dostałem nieoczekiwanie "Europę" Davis'a, i jej lektura "uratowała" mnie od "zagłębiania" się we własną sytuację, może nawet od samobójstwa

Lena | 2010-03-09

Opasłe tomiszcze pełne szczegółowych informacji, które bardzo trudno znaleźć w jakimkolwiek innym opracowaniu w jednym miejscu.

pozeraczksiazek | 2014-01-13

Dużo czasu zajmuje przeczytanie "Europy" Davisa. Warto jednak przebrnąć przez tą arcyciekawą książkę. Grubość jej tylko zachęca aby ją przeczytać. Ogromną zaletą jest fakt że można ją otworzyć na obojętnie jakiej stronie i zagłębić się w lekturę. Do Europy będę na pewno wracał bardzo często.

zobacz kolejne z 2052