Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu

Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu
Antoni DudekZdzisław Zblewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2024-04-11
2008-01-01
PRL

Mimo że od upadku PRL minęło już kilkadziesiąt lat, to rządy komunistów w Polsce wciąż wzbudzają wiele skrajnych emocji łącznie z tęsknotą i nostalgią. Bo w końcu ‘kiedyś było jakoś lepiej’. Czy na pewno? Trudno nie pamiętać o systemie totalitarnym, stalinizmie, kryzysach, strajkach i ofiarach.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” stanowi encyklopedię wiedzy o historii ‘komuny’, a przy tym jest to wznowienie dobrze znanej książki. Nie czaruje, nie próbuje uwieść nostalgią ludzi żyjących w tamtym czasie. Autorzy po kolei omawiają najważ­niejsze wydarzenia tego okresu pokazując zarówno mocne, jak i słabe strony tamtych lat.

Dzięki swojej przystępnej szacie graficznej i czytelnej formie, mogłam przybliżyć sobie ten kawałek historii, bo, co tu dużo mówić, w szkole temu okresowi nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Sama urodziłam się już u samego schyłku tych lat, można wręcz powiedzieć, że tuż po upadku ‘komuny’ i moje lata dzieciństwa to raczej szaleństwo dzikiego i ledwo raczkującego kapitalizmu.

Książka w sposób prosty i przystępny wyjaśniła mi wiele kwestii, które niby znamy, ale nie tak do końca. Wyjaśnia procesy i zależności polityczne, jakie wtedy zachodziły.

Bardzo ciekawa jest też forma książki. Jest pięknie wydana! Oprócz zdjęć, pełna jest anegdot, dokumentów, a także fragmentów przemówień co ważniejszych obywateli. Dzięki niej łatwiej mi było uwierzyć, że PRL mógł być wspomnieniem czyjejś młodości i energii do których chętnie wracamy wspomnieniami. Jednak utrzymała mnie również w przekonaniu, że był to czas, który nie powinien się już nigdy powtórzyć.

Sandra

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” stanowi encyklopedię wiedzy o historii...

Czy zastanawiał_ś się kiedyś, jak kształtowały się losy Polski w okresie PRL-u, a także jakie wydarzenia i decyzje wpłynęły na oblicze kraju? Dla mnie, studentki dziennikarstwa, historia odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu współczesnych wydarzeń i kontekstu społeczno-politycznego. Dlatego też z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” autorstwa Antoniego Dudka i Zdzisława Zblewskiego.

To niezwykłe kompendium wiedzy na temat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przenosi czytelnika w głąb wydarzeń minionych lat, analizując nie tylko kluczowe momenty, ale również ukazując codzienne życie podczas rządów komunistycznych. Zawiera nie tylko suchą narrację, lecz także obrazy z ówczesnej prasy i propagandy, co sprawia, że historia staje się bardziej realistyczna i zrozumiała. Jako, że na studiach niejednokrotnie wracamy do tych wydarzeń, ta książka po prostu musiała znaleźć się w mojej biblioteczce. 📖

Dla mnie to nie tylko podręcznik, ale również źródło fascynujących faktów i ciekawostek, które pozwalają na pełniejsze zrozumienie wydarzeń historycznych.

„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce przypomnieć sobie minione wydarzenia i dowiedzieć się jaki wpływ miały na kształtowanie naszego kraju. Nowe wydanie wzbogacone zostało o archiwalne zdjęcia, wycinki z prasy i mapy. Polecam!

Bardzo rzetelnie przedstawiona historia polityczna i powszechna PRL. Jasno wytłumaczone powiązania pomiędzy ludźmi, partiami i układami. Do tego skutki i przyczyny podjętych decyzji politycznych w różnych obszarach życia obywateli. Bardzo solidna lektura!

"Utopia nad Wisłą" jest jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym "podręcznikiem" do PRLu. Jej najmocniejsze strony to obszerne omówienie wszystkich rządów, wzmiankowanie i opisywanie wydarzeń "epizodycznych", które do dziś żyją w naszej pamięci, często wyrwane z kontekstu (np. samospalenie Ryszarda Siwca) oraz mnogość ilustracji, często mało znanych. Nie bardzo przemawia do mnie "prasowa" koncepcja, w jakiej zrealizowano grafikę, ale być może to rzecz gustu.

Nie jest to książka idealna, alej jej mocne punkty są naprawdę mocne. Przystępny język (no, może poza pierwszą częścią),dużo materiałów dodatkowych i świetne wydanie robią dobrą robotę. Nie mam też zastrzeżeń do treści, to rzetelne opracowanie faktów, a autorzy starają się zachować obiektywizm. Jeśli ktoś chciałby uzupełnić lub odświeżyć wiedzę na temat epoki PRL-u, to absolutnie może skorzystać z tej pozycji i nie powinien być zawiedziony.

Więcej tutaj: https://przeczytane2015.blogspot.com/2020/03/62020-utopia-nad-wisa-historia-peerelu.html

Bardzo dobra książka przedstawiająca historię PRL w dość przystępny ale jednocześnie obszerny sposób; autorzy ukazują bowiem nie tylko względy czysto polityczne, lecz również społeczne i gospodarcze co pozwala zrozumieć tamte czasy od wielu stron osobie, która nie może ich pamiętać.
Jednak zawiodłem się trochę na zakończeniu - uważam, że wpływ PRL na III RP powinien zostać szerzej omówiony bo dotyczy w końcu czasów współczesnych, dotyczących nas wszystkich.
Niemniej jednak mogę tę książkę polecić z czystym sumieniem każdemu, kto chcę poznać historię tamtych ciężkich czasów.

Książka spełniająca dla mnie formę podręcznika, który pomógł mi w nauce na konkurs wiedzy o "Solidarności" i PRL-u. Dobrze oddaje oblicza Polski Ludowej, patrząc (moim zdaniem) lekko krytycznie.
Dobrze się ją czyta, gorąco polecam każdemu interesantowi historii Polski powojennej. Dużo się dowiedziałam, wiele mi ta książka uświadomiła.
Momentami może wydawać się jednak nudnawa, ze względu na jej obszerność, długie rozdziały i czasem nieciekawe tematy.

Momentami może wydawać się...

Udany przepis na książkę historyczną: podręcznikowy zestaw faktów, ale opisany przejmująco i obrazowo, dużo danych: dat i nazwisk, ale spojone sprawnym językiem. Książka pięknie wydana, oprócz zdjęć, zwracają uwagę marginesy pełen anegdot, dowcipów i wierszyków z epoki, a także fragmentów przemówień. Czyta się dobrze i dobrze się ją pamięta - dla znawców i dla laików. Udany wolumin.

Ciekawe i dość obszerne kompendium wiedzy na temat czasów PRL. Książka nie tylko zawiera wiele informacji i ilustracji, ale również mnóstwo cytatów z ówczesnej prasy czy propagandy. Do tego duża ilość ciekawostek opowiadających o mało znanych epizodach z czasów Polski Ludowej. Jest ona również przejrzyście podzielona na okresy, co znacznie ułatwia zrozumienie poszczególnych wydarzeń.

Historia PRLu przekazana w dość ciekawy sposób. Świetny podręcznik do nauki podczas egzaminu. Polecam serdecznie.

• PRL
  • Zbiblio