Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać424
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Barry Cunliffe
4
6,7/10
Pisze książki: historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
57 przeczytało książki autora
227 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
By Steppe, Desert, and Ocean. The Birth of Eurasia
Barry Cunliffe
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Starożytni Celtowie Barry Cunliffe
7,7
Jedną z moich ulubionych bajek z dzieciństwa były przygody dwóch nieustraszonych Galów: Asteriksa i Obeliksa. Pamiętam, że francuska kreskówka zupełnie skradła moje serce. Połączenie ich dowcipu i wojowniczości w zmaganiach z wrogami, a szczególnie z chudym, wysokim panem o orlim nosie i wiecznie zachmurzonej minie, urozmaicało moje wczesne szkolne lata 90 - te. Sądzę, że historie te w dużej mierze przyczyniły się do mojej fascynacji historią jako nauką, co stało się kilka lat później. Nie zadawałem sobie jeszcze wtedy pytań, cóż to za wojownicy ci Galowie, kim byli, skąd się wywodzili i kiedy w ogóle były, jeśli były naprawdę, ich zmagania z Cezarem i jego legionami. Nic wtedy jeszcze nie wiedziałem o Celtach, bo nawet na lekcjach historii nie byli oni jakoś specjalnie obecni w opowiadaniach nauczycieli.
Kiedy wiele lat później, na archeologii (jako na jednym z przedmiotów studiów historycznych) omawialiśmy poszczególne jej epoki, szczególną moją ciekawość wzbudziła kultura halsztacka oraz lateńska, a co za tym idzie, obecność Celtów w Europie. Nie miałem jednak nigdy do czynienia z żadną całościową syntezą tego zagadnienia, aż do teraz.
"Starożytni Celtowie" Barry Cunliffe'a, ukazujący się w tym roku w jakże znakomitej serii "Rodowody Cywilizacji", uzupełnili pewną lukę, którą od zawsze odczuwałem. I muszę powiedzieć, że zrobili to wyśmienicie. Książka jest wszakże rewelacyjna. Napisana w doskonałym stylu, przez uczonego z najwyższej półki w tej dziedzinie, który włada piórem nie tyle swobodnie, co potrafi połączyć talent literacki z wielką erudycją, a pojawiające się co jakiś czas w treści dzieła refleksje ogólne (historiozoficzne/metodologiczne) stoją na bardzo wysokim poziomie. Znać, iż autor nie ograniczał się do wąskiej dziedziny, lecz chłonął wiedzę z wielu jej źródeł.
Jeśli ktoś zapragnie zdobyć ogólną znajomość świata Celtów, to jest to książka z pewnością dla niego. Historyk nie skupia się na konkretnych problemach celtologii, lecz przedstawia zwięźle wszystkie aspekty ich cywilizacji, ponieważ wychodzi z jakże słusznego założenia: "Lepiej jednak podjąć próbę stworzenia całości, jakkolwiek niedoskonałej, niż zadowalać się drobiazgowym badaniem jedynie części".
Dużym plusem pracy jest również olbrzymia ilość ilustracji oraz map. Tych ostatnich jest naprawdę sporo. Pomaga to wyobrazić sobie zasięg oddziaływania Celtów w starożytności. Ilustracje znalezisk archeologicznym z kolei, ukazują nam jak piękna i na wysokim poziomie kunsztu była ich sztuka. Wszystko to bardzo wzbogaca książkę, która, co warto dodać, nie jest wznowieniem czegoś co ukazało się kilkadziesiąt lat temu i prezentuje stan wiedzy, który sam już jest historyczny, lecz oparta jest o najnowsze badania i literaturę przedmiotu.
Polecam wszystkim fanom Asteriksa i Obeliksa!
Starożytni Celtowie Barry Cunliffe
7,7
Przeżyłem z tą książką drogę z piekła do nieba. Pozycja opowiada głównie o losach celtyckiego osadnictwa oraz migracji, jedynie kilka rozdziałów skupia się na tematach sztuki, militariów czy wierzeń. No i początkowo lektura była ciężka. Kwestie lingwistyczne oraz tematyka chociażby kultury pucharów dzwonowatych przypominały mi o najbardziej nielubianych zajęciach na studiach. Im dalej w las tym jednak lektura stawała się coraz bardziej fascynująca. W dużej mierze Cunliffe przedstawia znaleziska archeologiczne, które dokładnie opisuje i prezentuje na ilustracjach. Na podstawie wielu figurek, kielichów, tarcz, kotłów, amfor, rogów do picia czy naszyjników odkrywamy celtycki świat wierzeń, pochówków, ale też życia codziennego. No i warto wspomnieć, że autor przedstawia źródła oraz celtyckie osadnictwo praktycznie z całej Europy - Półwyspu Iberyjskiego, Galii, Brytanii, Bałkanów czy Azji Mniejszej. No i jeszcze jedno. Warto docenić naprawdę perfekcyjne wydanie książki przez PIW. Wszystkie ilustracje oraz mapy są kolorowe (a jest ich naprawdę sporo),co niewątpliwie sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna i jednocześnie chciałbym, żeby to był standard w serii.