Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej

Wydawnictwo: Marginesy
A Question of Honor: The Kosciuszko Squadron: Forgotten heroes of World War II
historia
Ag2S

Historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w 1940 roku. To także opowieść o zaskakującej zdradzie, jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej. Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników wojennych. Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej...

Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu.Sprawa honoru odkrywa chwalebną historię Polski w czasie II wojny światowej. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o oszustwie, które boleśnie dotknęło Polskę.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133169/sprawa-honoru?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133169/sprawa-honoru?idcat=0

paweł | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Książka,niezwykle ciekawa.Większość faktów opisanych w książce,była mi już znana, ale są i nowe.Może autorzy książki, zbyt idealistycznie,przedstawili niektóre wydarzenia,ale to nie problem dla mnie.Jeden z amerykańskich czytelników książki, powiedział"Już nigdy nie opowiem dowcipu o Polakach" Moim zdaniem,książka powinna być wręczana w formie prezentu,wszystkim tym,którzy piszą lub mówią bzdury na nasz temat.Przede wszystkim politykom,urzędnikom,dziennikarzom oraz wszystkim innym nie douczonym,a piszącym o polskich obozach koncentracyjnych, albo że Polacy sprowokowali do wybuchu II wojny światowej.

pietruszka | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, Historia

Każdy młody Polak powinien ja przeczytać. Powinna być lektura szkolną. nauczy więcej niż (z całym szacunkiem) podręczniki do historii. POLECAM POLECAM POLECAM !

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Książka ma na LC rewelacyjne wyniki: 8,16 (653 ocen i 65 opinii), toteż nie zamierzam walczyć z powszechną opinią, a jedynie dorzucić swoje trzy grosze.
Wychowałem się na książce Fiedlera "Dywizjon 303", którą gorąco polecam, tym bardziej, że jest dostępna za darmo na:

Niech słowa Marka Fiedlera, syna pisarza, dostępne na:
powiążą obie książki:

"Lynne Olson i Stanley Cloud to wspaniali amerykańscy autorzy bardzo ważnej dla nas książki SPRAWA HONORU. Miałem przyjemność poznać ich w listopadzie 2004 roku., gdy przebywali w Polsce, promując swą pracę. SPRAWA HONORU jest niezmiernie ciekawą opowieścią o losach pięciu myśliwców Dywizjonu 303, o ich niesamowitych dokonaniach w Bitwie o Anglię, i o tym, jak haniebnie zawiedli ich zachodni sojusznicy.
Książka zaczyna się od opisu Parady Zwycięstwa w 1946 roku w Londynie. Dumnie defilują...

Justyna | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

„Sprawa honoru” to przypomnienie prawdziwych bohaterów, niezwykłych polskich pilotów, którzy dzięki swym umiejętnościom walki w powietrzu uznawani są za najlepszych z najlepszych w czasie II wojny. Książka jest również świetnie napisaną relacją, obiektywnie i obrazowo przedstawiającą sytuację polityczną w czasie II wojny światowej. Autorzy dokładnie opisali zagrywki Stalina, postawę Roosevelta wobec Polski ( USA było dla nas w tamtym okresie rajem),zdradę Polski dokonaną przez naszych ówczesnych sojuszników. Bezczynność aliantów na początku wojny, Teheran i Jałta, założenie ONZ ( wszystko bez udziału Polski, najwierniejszego sojusznika Wielkiej Brytanii, kraju, który jako jedyny nie kolaborował z Niemcami, twardo przeciwstawił się Hitlerowi od pierwszego do ostatniego dnia wojny, którego żołnierzy ginęli na wielu frontach),niechętne podejście Wielkiej Brytanii do próby wyjaśnienia przez Polaków ohydnej zbrodni katyńskiej. Pomimo wielkiego wkładu polskich żołnierzy w pokonanie...

adamats | 2010-08-28
Przeczytana: wrzesień 2006

Cóż można tu napisać? W przedmowie do polskiego wydania autorzy z rozbrajającą szczerością przyznają się do tego, że zamierzali napisać po prostu wspaniałą opowieść przygodową o losach kilku polskich pilotów myśliwskich, którzy po kampani wrześniowej przedostali się do Wielkiej Brytanii i pomogli pokonać Niemców w "Bitwie o Anglię". W miarę zbieranie materiałów, wgłębiania się w zawiłe polskie dzieje, zaczynali sobie zdawać sprawę, że to znacznie większy temat. I trzeba przyznać, że z tym "znacznie większym tematem" poradzili sobie znakomicie. Owszem, to moja subiektywna opinia, ale czuję się do niej uprawniony nie tylko dlatego, że "wychowałem się" na "Dywizjonie 303" Arkadego Fiedlera, pochłonąłem wszystko, co wydano na temat walki polskich pilotów w II wojnie światowej i do dziś uwielbiam te fragmenty filmu "Bitwa o Anglię", w których Nasi tłuką Szkopów. Równie ważne - jeśli nie ważniejsze - są opinie angielskojęzycznych czytelników zdumionych polskim wkładem w zwycięstwo nad...

Balcar | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Fala filmów o Dywizjonie 303 doprowadziła do kolejnego już wznowienia "Sprawy honoru". Książka amerykańskich pisarzy podzielona jest na dwie części - Exodus i Zdrada. Pierwsza z nich opowiada o losach polskich pilotów z Dywizjonu Kościuszkowskiego od kampanii wrześniowej do bitwy o Anglię. Druga z nich, to już niejako skrót losów Polski podczas II wojny światowej z tragicznym finałem zakończonym w Jałcie. Największym problemem książki jest to, że jest przeznaczona dla zachodniego czytelnika, który za dużego pojęcia o historii Polski nie ma. Dla kogoś kto interesuje się tematem, książka Amerykanów nie odkrywa niczego nowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że pozycja ma również wiele pozytywów. Przede wszystkim bardzo ciekawie się czyta takie zachodnie spojrzenie na sprawę polską podczas II wojny światowej, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że autorzy nie kryją swojej sympatii do Polaków. Lektura jest więc bardzo przyjemna, może nawet trochę emocjonalna i obnaża aliancką politykę wobec...

Kornelia | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Jedna z ważniejszych lektur, jaką powinien przeczytać każdy Polak, pozwalająca poczuć dumę ze swojego obywatelstwa! Dedykowana "Narodowi polskiemu", odkrywa fakty, których nie wszyscy są świadomi, których nie uczą na lekcjach historii w szkole.

"Jeden jest przewodnik, który pomaga narodowi dotrzymywać słowa i wypełniać zobowiązania wobec sprzymierzeńców. Tym przewodnikiem jest honor" /Winston Churchill/
Szkoda, że tym honorem nie wykazali się panowie Churchill i Roosevelt, w obawie przed "urażeniem" Stalina, dopuszczając się aktu niewdzięczności i zdrady wobec polskich bohaterow wojennych z Dywizjonu 303, którzy zamiast honorowego miejsca w uroczystości upamiętniającej zwycięstwo i zakończenie wojny, musieli przyjąć pozycję widzów.

Fascynująca, ważna i potrzebna! Gorąco polecam!

cyanide | 2011-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2011

Dużo informacji. Bardzo dużo informacji. Wystarczająco, żeby zrozumieć polskich żołnierzy (i nie tylko), którzy mimo niesamowitej determinacji i odwadze na wiele lat, a w wielu przypadkach na zawsze, stracili swoją ojczyznę.
Lektura potrzebna szczególnie młodym Polakom, którzy mają to szczęście żyć w wolnej Polsce, a złe czasy dwóch wojen światowych i komunizmu znać tylko z opowieści.

Niesamowita książka, która prezentuje kawał historii - co dla mnie - miłośniczki tej dziedziny było prawdziwym smaczkiem. Z drugiej strony poruszyła mnie całkowicie - mnie jako Polkę i pobudziła we mnie uczucie dumy i patriotyzmu.

To jedna z tych książek, którą mogłabym czytać w nieskończoność.

Marta Ginter | 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 2015 rok

Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Ciekawie napisana, polecam każdemu zainteresowanemu historią Polski.