Mała Europa. Szkice polskie

2022-10-17
2022-10-17
Bartłomiej Pietrzyk
Polska historia Polski historiografia

Interesująca i nieoczywista książka historyczna. Zawiera eseje, dotyczące różnych wydarzeń z polskiej historii, wywiady z autorem, w których opowiada m.in. o przyczynach zainteresowania Polską, przytacza historie i anegdoty z życia zawodowego.

Sporo miejsca zajmuje wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 r., a zaczyna to przekornie zdaniem "Cud nad Wisłą nie był żadnym cudem", co oczywiście uzasadnia.

Czekam na kolejną książkę Profesora, wspomnianą w tej publikacji.

Tym razem profesor Davies zabiera nas na pogranicza historii skupiając się raczej na formie niż na treści. Znajdziemy tu historie z jego życia, anegdoty, opowiastki w formie esejów. Ciekawa jest forma tej książki, poszczególne rozdziały jakby nie związane ze sobą, jakby chaotyczne a jednak znowu dostajemy kompletne dzieło. Na pewno warto przeczytać.

Czasem jak autor coś palnie to aż trzeba trzy razy tego odsłuchać/przeczytać bo trudno uwierzyć, że można takie androny sadzić. Exemplum: o obecności Czechów w wojskach Jagiełły pod Grunwaldem: "może to oznaczać jedynie, że Cesarstwo [Święte Cesarstwo Rzymskie w Niemczech] odnosiło się do Krzyżaków równie nieprzychylnie jak Polska i Litwa." :D

Niektóre zapiski ciekawsze, niektóre nudniejsze. Ale zawsze jest fajnie dowiedzieć die czegos o Polsce i politycznym otoczeniu na przestrzeni dziejów

[...]
Witamy na planecie Polska – w wyjątkowym miejscu o niezwykle bogatej historii. Jest tu pełno niespodzianek, chociaż nie wszystkie państwa zachwycą.
Norman Davies

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością pana profesora. Kilka dni temu miałam również okazję wysłuchać wywiadu z Normanem Daviesem. Niezwykle ciekawa rozmowa, właśnie dotycząca publikacji książki oraz aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Odświeżające spojrzenie na dzieje Polski. Autor uważa, że po raz kolejny mamy szansę odegrać w Europie kluczową rolę. Zaskakuje swą przenikliwością. W planach są kolejne trzy tomy książek, więc pan profesor nie spoczął na laurach 😊
Dla mnie wielki autorytet. Książka warta przeczytania.
OCZYWIŚCIE POLECAM !

[...]
Norman Davies

Polska na przestrzeni wieków. Kraj, który często musiał odradzać się jak Feniks z popiołów. Wojny, rozbiory, kupczenie krajem, całkowite zniszczenie po II wojnie światowej. Odzyskana w 1918 roku niepodległość, która nie uspokoiła wewnętrznych konfliktów. Dużo miejsca autor poświęca wojnie 1920 roku i jej wpływowi na dalsze losy Polski. Davis opisuje też Polskę współczesną. Odnosi się do rządów Prawa i Sprawiedliwości, których nie ocenia pozytywnie w kontekście europejskim. Skrajna prawica, często o poglądach nacjonalistycznych, skłóciła naród i weszła w ostry konflikt z Unią Europejską. Ta książka dzięki cofaniu się w przeszłość ułatwia zrozumienie zawiłości naszej ojczyzny. Świetnie napisana, przystępnym stylem, zawierająca wiele ciekawostek historycznych książka staje się lekturą obowiązkową. I na koniec optymistyczny cytat. "Polska przetrwa...

(cd recenzji na fb)

• Historyczne