Europa. Rozprawa historyka z historią

2019-01-01
1998-01-01
Elżbieta Muskat-Tabakowska
Europa historia

"Boże Igrzysko" , "Serce Europy" , a teraz " Europa " czyli trzecia książka Normana Davisa, którą po przeczytaniu polecam, wszystkim miłośnikom historii. Autor na jej kartach w sposób bardzo ciekawy, przystępny i wspaniałym językiem snuje opowieść o dziejach Starego Kontynentu. Bardzo dużo jest w niej też informacji o Polsce i jej mieszkańcach na przestrzeni minionych wieków. Z tego też powodu jest ona znakomitym rozszerzeniem i uzupełnieniem wiedzy historycznej opisanej na łamach dwóch pierwszych przeczytanych pozycji tego autora. Duża ilość faktów, wydarzeń, opisów i ciekawostek historycznych zawarta na 1400 stronach sprawia, że nie jest to pozycja na jeden, czy dwa wieczory. Dla mnie osobiście "Europa" stanowi też znakomity zbiór tematów i zagadnień o jakie chciałbym poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Bardzo dziękuję autorowi za trud i ogrom pracy włożony w napisanie tej książki, a na listę książek do przeczytania wpisuję "Galicje".

Długo się zastanawiałem czy dać tej książce maksymalną ocenę i w końcu zdecydowałem, jeżeli ta nie zasługuje na "10" to jaka zasługuje?

Książka w sposób przystępny prowadzi nas przez historię dziejów Europy, pozwalając na uporządkowania sobie chronologii wydarzeń.

Jedyny mały minus za niektóre kapsułki, które nie do końca były powiązane z akurat opisywanymi wydarzeniami, a "wybijały" z rytmu czytania głównej treści.

Polecam

Polecam

To nie typowy podręcznik porządkujący fakty i wydarzenia w zamkniętych ramach. To snucie opowieści o różnych aspektach życia i historii. Już sam wygląd książki robi wrażenie :)

Potężne dzieło, przekazujące ogromną ilość wiedzy - z racji oczywistych odrobinę powierzchownie, wartko przechodząc między kolejnymi wydarzeniami, a mimo to pozwalające na stworzenie u każdego - nawet ludzi pozbawionych dowolnej historycznej świadomości - trwałego szkieletu kluczowych danych oraz związków przyczynowo-skutkowych dziejów. Książka obdarzona klasyczną daviesowską gawędziarska narracją, lecz również bardzo klarownym językiem. Mówiąc krótko - czytelnik dostaje dokładnie to, na co pisał się, spoglądając na tytuł książki.

Jest to w gruncie rzeczy podręcznik do historii Europy, przy czym wykracza on poza same suche fakty i pozwala na szersze spojrzenie na dzieje Starego Kontynentu. Język jest przystępny, przez co książka ta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych, również laików.

Sięgnąłem po nią w celu uzupełnienia braków po szkolnych lekcjach historii i jestem bardzo zadowolony (choć czytałem długo i z przerwami; trudno tę księgę przeczytać szybko i jednocześnie coś z niej wynieść). Z pewnością zakres jest szerszy niż ten szkolny. Swoją drogą, sam fakt napisania tak obszernej książki o dziejach całego kontynentu, i to na takim poziomie, jest naprawdę podziwu godny. Wielki szacunek dla Normana Daviesa (a przecież to tylko jedna z wielu jego obszernych pozycji)!

Jak na książkę, która opisuje 200 lat historii całego kontynentu, bardzo esencjonalna, ale równocześnie przystępnie napisana.

Świetna książka pozwalająca szeroko spojrzeć na historię nie tylko naszego państwa.

„Powinniśmy, nieprawdaż, zdefiniować, co rozumiemy przez [pojęcie] «historia». Jeżeli «historia» oznacza «pisaną kronikę wydarzeń» (a to jest w zasadzie wszystko, do czego prawa może sobie rościć Klio),wtedy należy zapytać, «kto»  — który skryba, który sekretarz — ją napisał i jak był do tego przygotowany. Skłonny jestem przypuszczać, że wielka część «historii» (nienaturalnych dziejów człowieka — w odróżnieniu od prostodusznego świadectwa skał) jest wypaczona przez miernych pisarzy i uprzedzonych obserwatorów. Wiemy, że państwa policyjne (na przykład Sowiety) [artykuł z roku 1969] po prostu wycinają i niszczą te wydarzenia historyczne, które nie przystają do kłamstw teraźniejszości. A na dodatek nawet najbardziej utalentowany i sumienny historyk może się pomylić. Innymi słowy, nie wierzę, że «historia» istnieje niezależnie od historyka”. Autora przytoczonego cytatu, bo po co to komu, nie podaję.

Konkludując. Myśl przelatywała nad stronicami lektury przeważnie jak latający spodek nad rozległą pustynią. Jednak ów satelita zatrzymywał się od czasu do czasu nad namiastką powieściopisarskiego globu (i wysepek gdzie rozsiadł się rzadki gatunek czystej nauki),jaki wyłaniał się zza gór karkołomnego zadania, jakim było wepchnięcie „wszystkich” dziejów między nawias dwóch okładek, co oczywiście jest godne odnotowania jak wyprawa po mleko. Samo to narzuciło męczącą przewidywalność w przedstawieniu treści i w zdecydowanej większości jej rozwodnienie; sprawę ratuje jednak owa kropla wody umieszczona na szkiełku, tak zwanych przez autora „kapsułek”, które wyodrębniają i sycą obserwowany organizm.

Idąc za ciosem, po "Bożym Igrzysku" sięgnęłam po "Europę". Kto nie do końca ma poukładane w głowie puzzle dziejów Europy, może znaleźć w tej lekturze dużo przyjemności.

• Historyczne
  • historia