Rzeczpospolita Obojga Narodów

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia Polski, eseje
Jeanpaul

Książka zawiera trzecią część znanego cyklu esejów historycznych. Jak podaje sam autor - książki, które pisze nie roszczą sobie pretensji do rangi dzieł naukowych, nie są podręcznikami ani popularyzacją nauki. To są zwyczajne eseje, którym przysługują te same prawa, którymi cieszą się dramat, poezja czy powieść. Część pierwsza: Srebrny wiek Część druga: Calamitatis regnum Część trzecia:...

Część pierwsza: Srebrny wiek
Część druga: Calamitatis regnum
Część trzecia: Dzieje agonii

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zbigniew_Malinowski | 2019-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

O ile "Polska Piastów" jest niezła, "Polska Jagiellonów" bardzo dobra to ta książka jest rewelacyjna. Głównie dlatego, że mowa o okresie, dla którego było o wiele więcej świadectw pisanych i dokumentów.
Nigdy nie mogłem sobie poukładać historii to po tym eseju wszystko widzę jasno. To jest esej więc wyraża dość mocno poglądy prywatne autora więc trzeba mieć trochę dystansu do tych tychże opinii, ale tak czy inaczej jest to konieczne i genialne.

[3 części: "Srebrny wiek", "Calamitatis regnum", "Dzieje agonii".
Audiobook, czyta Marcin Popczyński, 45 i pół godziny]

"Rzeczpospolita Obojga Narodów", czyli księga najpierw niewykorzystanych, a później straconych szans, czyli jak to pycha, egoizm, awanturnictwo i prywata prowadzą najpierw do anarchii, a później upadku państwa (przy sporym udziale duchowieństwa)…
Rzecz to trudna w odbiorze (choć czyta się jak powieść), bo człowiek nie może wyjść z podziwu (zgrozy), patrząc na głupotę przodków. I nie jest ważne kim ów przodek był, jak pisał J. Kaczmarski, chłopem, mieszczaninem czy szlachcicem, różny był tylko stopień głupoty, a tym samym winy.
Trudno się nie zgodzić z Pawłem Jasienicą, że początek upadku to panowanie Zygmunta III, dewota, którego Szwecja nie chciała (na swoje szczęście), a za którego sprawą nie dość, że Rzeczpospolita została wciągnięta w wojny ze Szwecją (trwające z przerwami ponad 100 lat), Rosją (chyba się nigdy nie skończyła) i Turcją, to jeszcze „dał zielone światło” kontrreformacji, czytaj – nietolerancji.
A propos duchowieństwa. Jak czytam dziś „List...

Ryszard Pałka | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Perełka !! Nie ma co pisać.Trzeba koniecznie przeczytać.

Andreu | 2018-02-28
Przeczytana: styczeń 2018

Wzloty i upadki Rzeczpospolitej w wydaniu Jasienicy podobnie jak dwie wcześniejsze części czyta się świetnie. Wyjaśnienie wielu wątków, kontekst historyczny, nawiązania i zależności, czyli wszystko co potrzebne jest do zrozumienia tego najpierw wzniosłego, później smutnego czasu naszej historii.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

W początkach szkoły średniej interesowałam się historią. Czytałam namiętnie wszystko, co wpadło mi w łapki. Internetu nie było, więc czytałam słowniki, encyklopedia, a jak zabrakło w domu to przesiadywałam w bibliotece. Akademickie tylko do czytelni taką młodzież szkolną wpuszczały. Az rodzice na 16 urodziny podarowali mi komplet Jasienicy. Utonęłam wówczas w lekturze na długi czas.

hincol44 | 2017-04-18
Przeczytana: 2017 rok

Po prostu świetne. Napisane bardzo dobrym językiem. Byłoby cudownie, jeśli byłby to podręcznik do nauki historii w polskich szkołach. Mamy tu polskie wypadki opisane nie tylko na tle tego co działo się w Polsce i Wielkim Księstwie, ale na tle sytuacji w państwach europejskich. Ponadto możemy przeczytać o przyczynach poszczególnych wydarzeń i ich skutkach. To naprawdę kawał dobrej historii.

radziox | 2016-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Szczerze mówiąc ciężko mi było przebrnąć przez te 3 tomy, ale każdy wątek szczegółowo opisany - kawał historii.

Artur_Maciek Majewski | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

klasyka polskiej historii. I ten styl, język polski.... Powinni w szkole do lektur włączyć. Żałuję, że dopiero po przekroczeniu pięćdziesiątki odkrywam.

Frederik | 2014-12-25
Przeczytana: grudzień 2014

Wreszcie dorwałem tom II. Nie pasuje do pozostałych (inne wydanie), ale nie w tym rzecz. Jasienica świetny jak zwykle.

książek: 2045
Pearon | 2014-09-24
Przeczytana: 20 września 2014

Rzeczpospolita Obojga Narodów Jasienicy, to istna uczta dla miłośnika historii. Nie tylko język jakim posługuje się autor zachwyca, ale wszechobecna erudycja. Każdy wątek, który miał znaczenie dla Polski, Litwy, a później i Ukrainy, jest szczegółowo omawiany. Pełno jest opisów historii politycznej, społecznej i kulturalnej Rzeczpospolitej. Ilość wątków może przygniatać przeciętnego czytelnika. Z pewnością nie jest to lektura na jeden raz, lecz źródło olbrzymiej dawki wiedzy, do którego warto często zaglądać.
Jasienica często odwołuje się do prac innych historyków, nie rzadko wytykając im błędną interpretację faktów. Sam wyciąga wiele wniosków nie pozostawiając na to zbyt wiele miejsca czytelnikowi. W przypadku Jasienicy nie jest to bynajmniej zarzut.

Małym (i chyba jedynym) minusem jest spora ilość przytaczanych cytatów w różnych językach (łacina, niemiecki, rosyjski itd.), które nie są tłumaczone na język polski. A szkoda.
Całością pracy jestem zachwycony.