Rzeczpospolita Obojga Narodów

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia Polski, eseje
Jeanpaul

Książka zawiera trzecią część znanego cyklu esejów historycznych. Jak podaje sam autor - książki, które pisze nie roszczą sobie pretensji do rangi dzieł naukowych, nie są podręcznikami ani popularyzacją nauki. To są zwyczajne eseje, którym przysługują te same prawa, którymi cieszą się dramat, poezja czy powieść. Część pierwsza: Srebrny wiek Część druga: Calamitatis regnum Część trzecia:...

Część pierwsza: Srebrny wiek
Część druga: Calamitatis regnum
Część trzecia: Dzieje agonii

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Trzyczęściowa panorama dziejów Polski pojagiellońskiej to już właściwie dzieje politycznego upadku zainicjowanego przez zgubną politykę dynastii Wazów. Tej ostatniej autor nie szczędzi gorzkich słów. To właśnie obłędna polityka dynastyczna Zygmunta III wplątała Rzeczpospolitą w niepotrzebne wojny ze Szwecją, a zainfekowanie ideologią kontrreformacji stało się przyczyną osławionych dymitriad i częściowej utraty terytorium Ukrainy, która zaczęła się od poddania tejże Moskwie na mocy układu zawartego przez Bohdana Chmielnickiego z carem Aleksym Michajłowiczem w Perejasławiu (1654). Autor oddaje należną wielkość królowi Stefanowi Batoremu i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu. Temu ostatniemu przypisuje wiele cech, które winny go wynieść na tron, gdy ten opustoszał po zgonie Batorego. Jedną z nich jest instynkt państwowy (rzecz zgoła obca większości magnaterii), którego przykładem jest choćby rozprawa z warchołem Samuelem Zborowskim. Po latach dopiero Jarosław Marek...

Pearon | 2014-09-24
Przeczytana: 20 września 2014

Rzeczpospolita Obojga Narodów Jasienicy, to istna uczta dla miłośnika historii. Nie tylko język jakim posługuje się autor zachwyca, ale wszechobecna erudycja. Każdy wątek, który miał znaczenie dla Polski, Litwy, a później i Ukrainy, jest szczegółowo omawiany. Pełno jest opisów historii politycznej, społecznej i kulturalnej Rzeczpospolitej. Ilość wątków może przygniatać przeciętnego czytelnika. Z pewnością nie jest to lektura na jeden raz, lecz źródło olbrzymiej dawki wiedzy, do którego warto często zaglądać.
Jasienica często odwołuje się do prac innych historyków, nie rzadko wytykając im błędną interpretację faktów. Sam wyciąga wiele wniosków nie pozostawiając na to zbyt wiele miejsca czytelnikowi. W przypadku Jasienicy nie jest to bynajmniej zarzut.

Małym (i chyba jedynym) minusem jest spora ilość przytaczanych cytatów w różnych językach (łacina, niemiecki, rosyjski itd.), które nie są tłumaczone na język polski. A szkoda.
Całością pracy jestem zachwycony.

Marysieńka | 2013-09-15
Przeczytana: 1993 rok

Przeczytałam tę książkę niejako z ciekawości. Tyle się słyszało o Jasienicy i jego dziele...Bo tak to trzeba nazwać. To nie jest powieść a raczej relacja historyczna sporządzona przez autora na użytek wszystkich, których interesuje historia w ogóle a historia Polski w szczególności. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem i zapoznałam się z wieloma faktami z naszych dziejów. I taki jest cel tej publikacji. Napisana jest w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, nie ma więc obaw, że się jej nie zrozumie. Polecam całość. To doskonała pozycja do zapoznania się z naszą dawną potęgą i okolicznościami jej upadku. Mogę tylko dodać, że jako naród nie uczymy się na błędach, które w innej już rzeczywistości, ale popełniamy nadal...Polecam

Witold Lisek | 2014-01-11
hincol44 | 2017-04-18

Po prostu świetne. Napisane bardzo dobrym językiem. Byłoby cudownie, jeśli byłby to podręcznik do nauki historii w polskich szkołach. Mamy tu polskie wypadki opisane nie tylko na tle tego co działo się w Polsce i Wielkim Księstwie, ale na tle sytuacji w państwach europejskich. Ponadto możemy przeczytać o przyczynach poszczególnych wydarzeń i ich skutkach. To naprawdę kawał dobrej historii.

Artur_Maciek Majewski | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

klasyka polskiej historii. I ten styl, język polski.... Powinni w szkole do lektur włączyć. Żałuję, że dopiero po przekroczeniu pięćdziesiątki odkrywam.

stopa | 2013-11-29

Zakończenie mistrzowskiej sagi na temat dziejów Polski przedrozbiorowej. Mamy tutaj wszystko - wartki opis wydarzeń, niestronienie od opinii czy ocen, analizę przebiegu kolejnych procesów historycznych ale i ich źródła, czynniki i uwarunkowania. A wszystko oczywiście w ramach dla każdego Polaka istotnych, czyli naszej historii po wymarciu dynastii Jagiellońskiej. Jasienica pisze o historii jako o czymś bliskim dla człowieka dzisiejszego, tak że czujemy się niemal świadkiem wydarzeń, nie pozostawia czytelnika obojętnym, a jednocześnie warsztat eseisty i historyka jest kompletny.
Po prostu Mistrz!
Lektura obowiązkowa

Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

W początkach szkoły średniej interesowałam się historią. Czytałam namiętnie wszystko, co wpadło mi w łapki. Internetu nie było, więc czytałam słowniki, encyklopedia, a jak zabrakło w domu to przesiadywałam w bibliotece. Akademickie tylko do czytelni taką młodzież szkolną wpuszczały. Az rodzice na 16 urodziny podarowali mi komplet Jasienicy. Utonęłam wówczas w lekturze na długi czas.

Frederik | 2014-12-25
Przeczytana: grudzień 2014

Wreszcie dorwałem tom II. Nie pasuje do pozostałych (inne wydanie), ale nie w tym rzecz. Jasienica świetny jak zwykle.

radziox | 2016-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Szczerze mówiąc ciężko mi było przebrnąć przez te 3 tomy, ale każdy wątek szczegółowo opisany - kawał historii.