Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939

Seria: Seria książek historycznych [AMF]
Wydawnictwo: AMF Plus Group
Bitter Glory. Poland and its Fate 1918-1939
historia

Gorzka chwała Richarda Watta, bestseller zagraniczny - 3 wydania w USA, to gruntowne, przekonujące i błyskotliwe dzieło historyczne. Autor po raz kolejny zademonstrował niezrównaną zręczność, z jaką odsłania najbardziej skomplikowane zdarzenia historyczne. Z zaskakującą wirtuozerią i fascynacją Watt opisuje skomplikowane wydarzenia polityczne, które sprawiły, że Polska zginęła jako państwo,...

Z zaskakującą wirtuozerią i fascynacją Watt opisuje skomplikowane wydarzenia polityczne, które sprawiły, że Polska zginęła jako państwo, odzyskała niepodległość i znowu została zniszczona.

źródło opisu: AMF Plus Group, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Radomak | 2013-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Napisana z wielkim oddaniem i prawdą historia Polski od odzyskania niepodległości do jej utraty w 1939 roku. Szczegółowe studium historyczne w którym autor stara się dosyć obiektywnie opisać niuanse II RP. Wydawać by się mogło, że osoba zupełnie nie związana z Polską nie może napisać całej prawdy nie znając do końca charakteru narodowego czy sytuacji panującej w tamtejszej Europie. Jednak żywa treść, którą autor chce przekazać trafia do czytelnika i uzmysławia błędy polityczne, kadrowe i gospodarcze (popełniane również i dziś), które w dużej mierze miały wpływ na klęskę w 1939 roku.
Książka opisuje okres kreowania się nowego aparatu państwa po zaborach, walki o jej utrzymanie w trakcie konfliktu z sowietami oraz dalszego istnienia do wybuchu II Wojny Światowej. Autor bardzo wiele uwagi poświęca walce wewnętrznej różnych frakcji II RP. Interesy ND-ków, obozu sanacji i komunistów ścierały się w bardzo wielu płaszczyznach, zarówno w walce o władzę jak i w rywalizacji o wpływy....

Adrian F | 2013-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Pomijając wątki polityki zagranicznej, gdzie autor na wszelkie możliwe sposoby wybielał postawę aliantów i upraszczał niektóre zawiłości naszej międzywojennej polityki zagranicznej, to naprawdę bardzo dobra pozycja. Napisana prostym językiem, zachęca do czytania nawet osoby, które swoją przygodę z historią II RP dopiero zaczynają. Zdecydowanie polecam

Mateusz | 2012-03-07
Przeczytana: 07 marca 2012

Jest to moim zdaniem najlepsza pozycja o historii Polski, z jaką przyszło mi się zmierzyć. Ciekawe opisy, aczkolwiek pozbawione zbędnych udziwnień i ubarwień sprawiły, że skomasowanie setek faktów i tysięcy dat w tej publikacji jest dla czytelnika, będącego laikiem z historii... naprawdę miłą lekturą.

Książka ta zajmie jedno z honorowych miejsc w mojej biblioteczce. Polecam ją Każdemu, kto choć trochę ciekaw jest historii naszej ojczyzny w latach 1918-1939 (losy do 1945 r. także zostały poglądowo przedstawione).

Żadna inna publikacja, łącznie z dorobkiem Normana Daviesa, nie sprawiła, że moja wiedza historyczna jest tak uporządkowana jak teraz...

Ta książka to prawdziwe arcydzieło i skarbnica wiedzy:)

żabot | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Nie ma co się rozpisywać. Bardzo dobra książka, wyważone opinie i interpretacje. Nie mogę zgodzić się z niektórymi opiniami, które pewne wady książki przypisują autorowi. Jeśli ktoś uznał tę książkę za monografię, nie rozumie chyba, czym monografia jest. Gdyby autor chciał napisać monografię polskiego międzywojnia, książka musiała by być ze dwa razy grubsza a do tego byłby to zapewne pierwszy tom kilkutomowego dzieła. Autor pisał swoje dzieło nie na potrzeby polskiego czytelnika, lecz amerykańskiego, więc siłą rzeczy natkniemy się czasem na pewne uproszczenia, też może nam brakować rozwinięcia pewnych kwestii. Trzeba było dokonać jakichś wyborów. Autor skupia się przede wszystkim na odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a więc na latach 1918-1921 oraz na ponownym jej utraceniu pod koniec lat trzydziestych. Mamy więc zgrabną syntezę przede wszystkim historii politycznej dwudziestolecia i to przede wszystkim na tle sytuacji Europy. Spraw politycznych wewnętrznych jest jakby trochę...

Cyfranek | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Ja osobiście nie spotkałem się z równie dobrze napisaną charakterystyką międzywojennej Polski. Zaczytane wcześniej fragmenty ułożyły mi się w całość. Warto podkreślić bardzo duże pokłady sympatii autora dla Polski przy jednoczesnej bezstronności w roztrząsaniu wewnętrznych zależności i konfliktów targających naszym krajem.
Znakomita lektura dla zainteresowanych polską historią pokazaną z jednej strony jako kalendarium wydarzeń, a z drugiej z całkiem daleko idącym acz przystępnym objaśnieniem podłoża zachodzących wydarzeń.

Pablo_83 | 2014-08-17
Przeczytana: 20 lipca 2014

Miałem kiedyś piękny sen, że czytam książkę o historii Polski i nie zasypiam przy tym. Jestem dyletantem jeżeli chodzi o historię. Zapewne jest to moja wina jak i po części moich nauczycieli, którzy prowadząc lekcje wprowadzali uczniów w stan uśpienia. Przejdźmy jednak do rzeczy.
Przedmiotową książkę czyta się lekko. Napisana jest w bardzo przystępny sposób, zrozumiałym językiem.
Autorem książki jest amerykański pisarz, historyk, który pisząc przedmiotowa publikację włożył wiele pracy oraz serca. Polecam ta pracę każdemu laikowi, ponieważ dość, że przy niej nie uśnie to jeszcze zaczerpnie ciekawych informacji na temat sytuacji Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Piotrek | 2015-01-18
Przeczytana: 2012 rok

Pozycja ze wszech miar wybitna. Napisana przez obcokrajowca, nie historyka, o czasach o których rzadko kiedy się w Polsce uczymy. Świetnie napisana, porusza tematy z nie tak odległej historii o których u nas w Polsce ostatnio dużo się mówi, ale mało wie. Przede wszystkim jest jasna i przystępna, z wyważonymi opiniami i ocenami. Zapadł mi w pamięci opis rozmowy Piłsudskiego z Barthou i naświetlenie francuskiej polityki zagranicznej oraz przedstawienie w jaki sposób Polska utraciła Śląsk Cieszyński, choćby dla tego warto ją przeczytać. W czasach kiedy wszyscy wszystko "odbrązawiają", ta książka przybliża blask dawnej chwały oraz blaski i cienie II Rzeczpospolitej. Wstęp Normana Daviesa, powinien być mottem do nauki o tych 21 latach krwawo wywalczonej niepodległości.

Karolina | 2012-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Wiele razy próbowałam zabrać się do czasów dwudziestolecia, dowiedzieć się, zrozumieć, poukładać sobie w głowie. Niestety po każdej kolejnej pozycji z reguły powiększał się mętlik w mojej głowie... aż przez przypadek sięgnęłam po "Gorzką Chwałę". I nagle wszystko stało się jasne, proste i logiczne... gorąco polecam wszystkim miłośnikom historii.

Jozefl | 2012-01-04

świetnie i ciekawie przedstawiona historia Polski, i wydarzeń od momentu gdy Piłsudski tworzył pierwsze oddziały polskie aż do wybuchu II wojny światowej.

lfc_1892 | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dzieło Watta można by najtrafniej określić mianem ‘historii Polski międzywojennej w pigułce’. Autor, choć z wykształcenia wcale nie jest historykiem, a ekonomistą, podjął udaną próbę podsumowania II RP. Książkę można w zasadzie polecić każdemu interesującemu się epoką międzywojenną w Polsce. Z założenia adresowane do obcokrajowców, w wielu miejscach zaskakuje obiektywnością. Bez wątpienia żaden z naszych historyków nie byłby w stanie sformułować tak wyważonej oceny dokonań II RP. Na przeszkodzie stałyby takie ograniczenia, jak choćby tradycyjne myślenie o swoim państwie w kategoriach mocarstwa.

Watt poddaje krytyce konstytucję marcową, zwracając uwagę na jej oczywisty defekt w postaci przekazania zbyt szerokiej władzy Sejmowi. Ustawę zasadniczą z 1935 r., skrojoną na miarę autorytetu Piłsudskiego, przedstawia z kolei jako zupełnie niedostosowaną do sytuacji zaistniałej po jego śmierci. Trafnie dostrzega brak równowagi między sejmokracją po 1921 r. a systemem autorytarnym opartym...