Komunizm

Wydawnictwo: Świat Książki
Communism
komunizm, socjalizm, totalitaryzm
historia

Jak to się stało, że utopijna idea, która pojawiła się w Paryżu w połowie XIX wieku, zrodzona z jak najszlachetniejszych intencji, stała się ostatecznie źródłem strasznych zbrodni i cierpień milionów ludzi? Czy powodem fiaska komunizmu była ludzka nieudolność, czy już sam pomysł? Słynny historyk wnikliwie przedstawia historię, teorię i praktykę socjalizmu, zarówno w samym ZSRR, jak i poza nim."Książka ta jest zarówno wprowadzeniem do historii ruchu komunistycznego, jak i jego nekrologiem" pisze autor. Na szczęście...

źródło okładki: http://merlin.pl/Komunizm_Richard-Pipes/browse/product/1,575224.html

Koronczarka | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Znacie, to przeczytajcie - chciałoby się powiedzieć. Bo chociaż autor pisze o rzeczach powszechnie znanych, to zestawienie ich i lekka podszewka filozoficzno-socjologiczna nadaje książce świeżość i charakter podsumowania. Twierdzenie, że jest to nekrolog komunizmu wydaje mi się, niestety, zbyt optymistyczne. Myślę, że przynajmniej jedna myśl komunizmu jest nieśmiertelna - marzenie jednostki, czy jednostek, by podporządkować sobie masy. A to jest z kolei śmiertelnie niebezpieczne, o czym zresztą między innymi traktuje ta książka. A więc dlatego, że komunizm wiecznie żywy, trzeba mieć się na baczności.

Łukasz Kuć | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 26 grudnia 2012

"Komunizm" to zaledwie pewien zarys. Zresztą czego spodziewać się po pozycji niespełna 200-stronicowej. Zdecydowanie nie jest to opisanie historii ruchu komunistycznego, chociaż historii trudno uniknąć, nie jest to też rozprawa na temat filozofii komunizmu, chociaż o tym także poczytamy. W założeniu książka ma przedstawiać "dorobek" komunizmu i jako taka traktuje o wszystkim co z nim związane, a jak chce się pisać o wszystkim, to z reguły nie napisze się o niczym. Tak też jest w tym przypadku - chociaż książka ciekawa i czyta się całkiem dobrze.

Mariusz | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Dla mnie ta książka to przede wszystkim nekrolog komunizmu. Jednak jeżeli o zmarłych nie należy mówić źle to Pipes nie stosuje taryfy ulgowej. Systematycznie punktuje te cechy, wewnętrzne sprzeczności systemu, które przyczyniły się do jego upadku. Niektórzy recenzujący narzekają na objętość książki - zaledwie 200 stron. Myślę, że można lać wodę i przez tysiąc stron i nic ciekawego nie napisać. Może to przez zbyt "szeroki" tytuł? Dobra książka zarówno dla osób mało zainteresowanych komunizmem jak i dla tych, którzy chcą dokonać pewnej syntezy tego zjawiska.

brasilka2 | 2012-10-30
Przeczytana: 30 października 2012

Ciekawa książka. Powinien być podtytuł "komunizm w ZSRR", bo głównie na tym autor się skupia. Mało wspomina o Chinach, Kambodży.
I zdecydowanie za cienka, niecałe 200 stron. Nie wystarczyło, żeby porządnie opisać zjawisko. Czuję niedosyt.

mark00s | 2013-05-31
Przeczytana: 29 maja 2013

Autor pokrótce opisuje komunizm, skupiając się na zależności pomiędzy kondycją danego ustroju komunistyczną ze stopniem posiadania własności prywatnej w kraju. Opisuje temat bardzo ciekawie i, pomimo tak małego rozmiarowo wydania, wcale nie czułem większego niedosytu.

Olaf | 2013-03-26

Richard Pipes, to wybitny sowietolog. Publikacja jest jedynie zarysem, czymś co może służyć pomocniczo przy czytaniu np. Główne nurty marksizmu, czy planuje się czytać Czarną księgę komunizmu. Przypisów, by się więcej przydało, ale sam autor na końcu książeczki podaje wszystkie ważniejsze pozycje podejmujące temat komunizmu, marksizmu, które w ostatnich latach się ukazały. Bardzo udana książeczka. Polecam

marcjn | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Książka ta jedynie zarysowuje losy teorii i praktyki komunizmu, zasadniczo nic nowego w niej nie ma. To co jednak warte zauważenia to opinia Pipesa o samej idei komunizmu - nie jest to dobry pomysł, do którego ludzie nie dorośli, lecz absurdalny wymysł lekceważący ludzką naturę. Rezultatem komunistycznych prób stworzenia "nowego człowieka" nie może być nic innego niż cierpienie.
Ogólnie książka warta jest przeczytania choćby jako ciekawostka.

kasienka1011 | 2013-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Książka w prosty sposób przedstawia zawiłe dzieje komunizmu, dzięki czemu można tę ideologię łatwiej zrozumieć. Oprócz tego jest ciekawa.

lstas | 2016-07-17
peccator | 2016-07-06