Purpura imperatora

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oium ludu rzymskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-249-7
Wergeld, królów
Bartek

Trwa Expeditio Germanica Quarta. Mistycyzm plemion Barbaricum zderza się z nowoczesnością Wiecznego Imperium. Najeżone lufami samopałów, straszące paszczami armas rzymskie legiony ruszają z Sarmacji do ujscia Vistuli hen, w kraju Gotów. Już nie wrócą. Zostaną tam na całe lata... Albo inaczej - na zawsze... Oto ja – Marek Lentiwiusz Katella w otchłani, z której nie ma ucieczki. Wciąż...

Oto ja – Marek Lentiwiusz Katella w otchłani, z której nie ma ucieczki. Wciąż niepokonany.
Dla Gotów jestem jak cierń w ciele ziemi, którą uważali za swoją. Ze mną idą Wandalowie, dawni właściciele tych krain, co dla Gotów jest upokorzeniem większym niż sama obecność rzymskich wojsk. Moich wojsk...
W uszach rozbrzmiewa im bitewny zgiełk dawno zakończonych wojen i tych, które dopiero mają się rozpocząć. Si vis pacem, para bellum...

Pablos | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

W “Wergeldzie królów” poznaliśmy świat starożytnego Rzymu, wypełnionego jednakże coraz to dziwniejszymi, jak na nasze wyobrażenie o tamtych czasach, wynalazkami. Budując sobie fundament w oparciu o postać Marka Lentiwiusza Katelli ujrzeliśmy w miarę pełny obraz świata wypełnionego przysłowiowym, rzymskim porządkiem, choć opartym o inne mechanizmy, niż pamiętamy z historii.

W “Purpurze imperatora” akcja obraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Pozostawiamy krainy barbarzyńców, Germianię, i ruszamy do stolicy. Państwo wypełnione chaosem potrzebuje, by ktoś zaprowadził w nim porządek. Poznajemy drugą stronę bohatera, dopasowującego się do potrzeb danych chwil, często okrutnego, rzadziej łaskawego.

Drugi tom “Oium ludu rzymskiego” zostawia gdzieś z boku ciekawostki dotyczące wszelkich wynalazków oraz zwyczajów kolejnych germańskich plemion. Autor tym razem mocno skupia się na stosunkowo nowej wierze, w niejakiego Christosa. Jarosław Błotny dosłownie zarzuca czytelnika bardzo ciekawymi...

malynosorozec | 2013-06-27
Przeczytana: wrzesień 2011

"By pozostając człowiekiem, stać się potężnym jak bóg, ale nie być jak bóg samotnym."

Trwa Expeditio Germanica Quarta. Legiony dowodzone przez Marka Lentiwiusza Katellę posuwają się wgłąb terytorium barbarzyńców. Uczonym towarzyszącym armii udało się powstrzymać zarazę. Lecz dowódca nie ma żadnych wieści od cezara.
W Imperium, pestis(zaraza) zebrała swoje żniwo. Miliony zginęły. Miasta, dotychczas znakomicie prosperujące, popadają w ruinę. Katella podejrzewa, że cezar nie żyje. Czy wyznaczył swojego następce? Czy możni tego świata rzucą się niczym sępy na dogorywające Imperium?
Doskonała kontynuacja "Wergeldu królów". Fantastycznie poprowadzona główna postać. Ponowne zderzenie dwóch światów - Imperium i Barbaricum. Ale także, chyba ważniejsze, zderzenie dwóch filozofii wewnątrz samego Rzymu. Niewolnictwo i podział klasowy kontra wolność i równość wobec prawa. Także ciąg dalszy dyskusji o wyższości filozofii od nowo powstających religii.
Autor pokazuje jak wiele znaczy silny...

Irytek_21 | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Fabuła tej książki jest mocno przewidywalna. W zasadzie sam tytuł mówi mniej więcej co czeka głównego bohatera. Całość ratują jedynie dywagacje na temat natury chrześcijaństwa oraz fantastyczne opisy życia, zwyczajów barbarzyńców jak i starożytnego Rzymu.

Jan | 2011-04-22

Nie zawiodłem się. Spuszczam ocenę o jedno oczko w porównaniu z "Wergeldem", bo jednak autor chyba poszedł na ustępstwa i mimo wszystko chciał się przypodobać "masom czytelniczym". Co nie zmienia mojej i tak wysokiej opinii o całości. Ale ja jestem dziwny, bo lubię literaturę, a nie książki.
Dawno nie widziałem tak krytycznego spojrzenia na wczesne chrześcijaństwo. Mocne opinie.

zioolek | 2011-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Interesujące studium władzy na tle historycznych wydarzeń. Na pewno na uwagę zasługują ciekawe poglądy autora na wiele ponadczasowych kwestii. W porównaniu do "Wergeldu królów" tutaj mamy więcej pytań niż odpowiedzi ale pytań skłaniającech do poszukiwania odpowiedzi.

doliwaq | 2011-12-13

Nieco gorsze od "Wergeldu królów" przez swoją przewidywalność oraz to co dobrze ujął użytkownik Pablos.

PiotrB | 2013-02-05
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Trochę gorzej niż tom I, ale niezłe dopełnienie.

Natka | 2013-02-12

Zdecydowanie powyżej średniej