Plan wymierania

Wydawnictwo: Kurpisz

Plan wymierania jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy potrafimy sobie wyobrazić prawdziwie alternatywną historię rodzaju ludzkiego, całkowicie inną niż ta, którą sobie szykujemy. Odmienną od historii wymarłych, a niewiele różniących się od nas gatunków, takich jak dinozaury czy dront dodo.

malynosorozec | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

"Zaczniemy w miejscu, które, być może, tylko dla mnie jest początkiem. Spotkamy się w czasie, który, być może, wyda się wam zupełnie przypadkowy. Kiedy jednak przypadek nosi głębokie piętno przeznaczenia, każde miejsce na początek jest dobre, a każdy czas jest właściwy. Kiedy zmierza się do zbawczego końca, każda chwila jest warta opowieści"[1].

Czym był dla mnie "Plan wymierania"? Lekturą wymagającą, skomplikowaną, aczkolwiek wartą zwiększonego wysiłku myślowego. Prawdziwą ucztą dla wyobraźni. Autor stworzył naprawdę intrygującą wizję alternatywnego świata. Mającego wspólne korzenie z tym, w którym żyjemy. Jest tu wiele odniesień do antycznej Grecji i przede wszystkim do Imperium Rzymskiego. Lubię myśleć, że to dalsze losy świata przedstawionego w "Oium ludu rzymskiego" ("Wergeld królów" i "Purpura Imperatora")

Na Ziemię przybywa Yarid Kaganoff - jeden z najlepszych mnemosów, jeśli nie najlepszy, w całym znanym ludzkości wszechświecie. Od razu budzi zainteresowanie archonta...

Pablos | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 18 września 2011

Pierwsza książka Jarosława Błotnego, podobnie później wydany, znany szerszej publiczności cykl “Oium ludu rzymskiego”, należy do gatunku fantastyki-historii alternatywnej. O ile jednak losy cesarza Kommodusa może strawić praktycznie każdy fan szeroko rozumianej fantastyki, tak “Plan wymierania” okazuje się być czymś o wiele, wiele bardziej skomplikowanym, rozbudowanym, a przez to też znacznie trudniejszym w odbiorze.

W powieści autor wykreował zupełnie odmienny od naszego świat, w którym praktycznie nic nie potoczyło się tak, jak znamy z historii. Pewnym wspólnym elementem jest Imperium Romy, które można skojarzyć jednoznacznie, ale nawet tam wydarzenia biegły odmiennym torem. Wystarczy wspomnieć Gajusza Juliusza, który zamiast stać się pierwszym Imperatorem przywracał ustrój republiki aż trzy razy, zamordował przybranego syna Oktawiana, a zmarł na zesłaniu, daleko od Romy.

Czasy starożytności nie zmieniły się także w czasy średniowiecza. W “Planie wymierania” tej najbardziej...

Mateusz Turski | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Książka tam mimo swojego dla mnie nie do przejścia początku(nie lubię klimatów Greckich), jest zaskakująco ciekawą i dobrze napisaną powieścią. Trudna do przeczytania, ale za to wyrażająca ciekawe opinie.

PiotrB | 2013-02-05
Przeczytana: 30 września 2012

Przedziwna książka. W niczym niepodobna do tego, co znam z polskiego rynku sf. Trochę zatłoczona, ale kiedy odsapnąłem, stwierdzam, że bardzo mi się podobała.

cerata | 2015-08-31
qhta | 2015-04-11