Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kosingas. The Order of the Dragon
słowiańska fantasy
Barbara

Nastały czasy Przepowiedni Ognia. Zakon Smoka rzuca wyzwanie hordom Hadesu. W przeddzień wielkiej bitwy na Kosowym Polu Zakon Smoka staje w obliczu starodawnej przepowiedni. Głosi ona, że wśród jego członków znajduje się wybraniec, który na zawsze powstrzyma ataki potworów z Hadesu. Podczas gdy rycerze przygotowują się do ostatecznej bitwy, siły podziemnego królestwa robią wszystko, by...

Nastały czasy Przepowiedni Ognia. Zakon Smoka rzuca wyzwanie hordom Hadesu.

W przeddzień wielkiej bitwy na Kosowym Polu Zakon Smoka staje w obliczu starodawnej przepowiedni. Głosi ona, że wśród jego członków znajduje się wybraniec, który na zawsze powstrzyma ataki potworów z Hadesu. Podczas gdy rycerze przygotowują się do ostatecznej bitwy, siły podziemnego królestwa robią wszystko, by unicestwić Wojownika Przepowiedni. Najbardziej zasłużeni rycerze Zakonu Smoka otrzymują miano Kosingas. Ich siłą jest wiedza, niedostępna zwykłym śmiertelnikom, żyjącym w strachu przed wysłannikami ciemności. Tytuł Kosingas należy się wyłącznie tym, którzy w obronie ludzkości niestrudzenie walczą przeciwko siłom Hadesu, a jednocześnie odkrywają dawno zapomnianą prawdę o istnieniu dwóch światów i cienkiej granicy, która je rozdziela.

Tesic nazywany jest serbskim Tolkienem, a jego powieść serbskim „Władcą pierścieni”, choć „Zakon Smoka” opiera się wyłącznie na serbskiej i słowiańskiej mitologii i historii.
„Politika”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2012

Anna | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2016-52
Przeczytana: 30 lipca 2016

Książka niezbyt mnie "zauroczyła". Nie było w niej tej akcji, której zawsze oczekuję. Bohaterowie powieści ciągle wędrowali, a mnich chciał nawracać napotkanych ludzi. Ot taka sobie religijna "książka drogi".

książek: 1964
Elaine | 2014-03-09
Przeczytana: marzec 2014

"Ten miecz niech tnie ciała, miażdży czaszki, kości
Wszystkich, którzy czają się w gęstej ciemności.
Niech krew pokonanych po ostrzu popłynie,
Kreśląc na nim długie i szkarłatne linie".

Zakon Smoka został założony w początkach XV wieku przez węgierskiego władcę Zygmunta Luksemburskiego. Pierwotnie zakon ten miał występować w obronie chrześcijaństwa przed potęgą i działaniami Imperium Osmańskiego. Przypadkowo natknęłam się na tę wzmiankę przeszukując biografię legendarnego pierwowzoru postaci Draculi - Vlada Tepesa, zwanego też Palownikiem. Jego słynny przydomek "Drakul" oznacza właśnie smoka. Okazuje się, że słynny hospodar wołoski był związany z owym zakonem wraz z kilkoma sojusznikami i lennikami Luksemburczyka. Informacja ta wywołała u mnie ogromną falę zainteresowania, gdyż wielu historyków zbywa milczeniem ten fakt, otaczając go aurą tajemniczości. Kontynuując swoje poszukiwania odnalazłam książkę autorstwa Aleksandara Tesic o właściwym tytule "Zakon Smoka"....

Książkę polecił mi kolega. Szczerze powiedziawszy od pierwszej strony to ona nie wciąga, jednakże z biegiem czasu akcja zaczyna się naprawdę ciekawie rozwijać. Zdecydowanie jest to coś wartego przeczytania, w szczególności dla osób lubiących fantastykę. Polecam i z niecierpliwością czekam na drugą część ;)

Cassiel | 2012-07-13
Przeczytana: lipiec 2012

,,.. ale nie tobie, lecz wojownikowi Kosingas, który jest wśród nas: Gabrielowi, pierwszemu spośród równych.''

Aleksandar Tesic obecnie pracuje jako tłumacz w stacji telewizyjnej. ,,Zakon Smoka'' to jego debiutancka powieść, nad którą zaczął pracować już w młodości. Zebrał w niej wierzenia swojego kraju, dotychczas przekazywane głównie w formie ustnej. Mieszkał też dawniej w Egipcie, Meksyku i we Francji.

Gabriel jest mnichem, a przede wszystkim wojownikiem Kosingas. Jako jedyny zszedł do Hadesu i wyszedł stamtąd żywy. Od tamtej pory (czyli blisko dwudziestu lat) nie spał i nie zachowywał się jak na normalnego człowieka przystało. Jemu też zostało powierzone ważne zadanie - musi nauczyć Wojownika Przepowiedni wszystkiego, aby ten stał się Kosingas. Do łatwych zadań to nie należy, ponieważ na drodze dwójki bohaterów non stop pojawiają się liczne przeszkody - stwory wysłane przez Kulawego Dabę, lub ludzie praktykujący zakazane religie, rytuały.

Historię napisaną przez Aleksandara...

viv | 2012-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Czytelników nastawionych na przygodową fantasy osadzoną w bliskich nam realiach geograficznych książka początkowo może zaskoczyć nagromadzeniem wiedzy o znanych w serbskiej mitologii potworach, tamtejszych miejscach i wywodzących się z czasów pogańskich rytuałach - Gabriel jest naprawdę dokładny w swoich opisach. Ale właśnie to stanowiło dla mnie o wartości książki. Bo historii fantasy, w których dobro musi stanąć do walki ze złem, przyszłość rodzaju ludzkiego zależy od wybrańca, a magiczna broń sieje spustoszenie w szeregach wroga jest sporo, a taka serbska opowieść - tylko jedna, choć w trzech tomach. „Zakon smoka” całkowicie spełnił moje oczekiwania i już niecierpliwie czekam na kolejne części historii o Kosingas.

Więcej:

Sol | 2012-06-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest niesamowicie ciekawa i nie sposób się podczas jej czytania nudzić. Mogę polecić ją fanom typowej fantastyki i osobom, które uwielbiają zapierające dech przygody:)
Moja ocena to 6/6

Recenzję możecie przeczytać tutaj : http://sol-shadowhunter.blogspot.com/2012/06/zakon-smoka-kosingas-aleksandar-tesic.html

Alannada | 2012-07-02

Cóż, przyznaję to szczerze i bez bicia... Sięgnęłam po Zakon smoka z trzech powodów. Primo, tytuł nawiązywał do tych radosnych stworzeń, które tak bardzo lubię. Secundo, autor czerpał z legend serbskich, a ja na legendy jestem łasa prawie tak samo, jak na opowieści o smokach. W końcu tertio, moja sympatia do autorów ze wschodu sprawiła, że mając okazję przeczytania czegoś spoza nurtu prozy zachodniej, skorzystałam z niej co prędzej.
Na początku poznajemy starego iluminatora, Gabriela, który w jesieni swego życia postanowił spisać dzieje niezwykłych ludzi. Staruszek niespiesznie dyktował kolejne zdarzenia skladające się na jego historię powierzając ich zapisywanie skrybie.
Gabriel należał do Zakonu Smoka, bractwa rycerskiego mającego za zadanie chronić świat przed złymi mocami. Nic dziwnego więc, że brał udział w wydarzeiach majacych związek z wypełnianiem się prastarej przepowiedni dotyczącej jednego z członków Zakonu Smoka, księcia Marka.
Akcja prowadzona jest co prawda bardzo...

Isztar | 2012-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Akcja dzieł fantasty rozgrywa się najczęściej w całkowicie wymyślonych światach, gdzie fikcją jest praktycznie wszystko, rozpoczynając od fauny i flory, aż po postacie zamieszkujące te światy. Dlatego sięgając po książkę Zakon Smoka poczułam nieodpartą chęć poznania lektury, gdyż akcja rozgrywa się w … Serbii, która pozornie nie wyróżnia się niczym szczególnym , a jednak posiada wiele atrakcji.

Kraj, który okazuje się równie dziwny, co tolkienowskie Śródziemie, oferuje czytelnikowi wiele atrakcji. Na samym początku muszę wspomnieć o notce autora – Aleksandara Tesica – który wyjaśnia, że wszystkie – nawet te najbrutalniejsze i najdziwniejsze zwyczaje były, lub nadal są kultywowane w niektórych zakątkach kraju. Po takim wstępie lektura musi zaintrygować każdego fana literatury fantastycznej. Nieczęsto pisarz osadza akcję utworu w świecie tak realnym. Okazuje się jednak, że Aleksandar wiedział, co robi, tylko delikatnie koloryzując istniejące wierzenia i praktyki narodu serbskiego....

Beata | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Etnograficzna fantasy

„Zakon Smoka” Aleksandra Tesica to nic innego, jak trwale spleciona z mitologią serbską opowieść o narodzinach legendy księcia Marka. Niektórzy bohaterowie tej opowieści to postaci jak najbardziej historyczne (Marko Mrniawczević, Vuk Branković), którym kultura ludowa oraz hagiografia (Łazarz Hrebeljanović) przypisuje szczególną rolę w kształtowaniu serbskiej świadomości narodowej. Ta mityczna wersja historii zaczęła kształtować się po bitwie na Kosowym Polu, w której starły się w 1389 roku wojska serbskie i tureckie. Choć w rzeczywistości bitwę należy uznać za nierozstrzygniętą, mit przedstawia ją jako klęskę Serbów, która przesądziła o upadku państwa i podporządkowaniu Bałkanów Imperium Osmańskiemu. Tom pierwszy cyklu „Kosingas”, którym jest „Zakon Smoka”, to dopiero wprowadzenie do tej historii, przedstawienie dramatis personae, i to na dodatek nie wszystkich.
Narracja jest utrzymana w formie pamiętnika autorstwa mnicha Gabriela. I w tym momencie pojawiło...

Nemesis | 2017-02-07
Przeczytana: 03 lutego 2017

Książka bardzo fajnie napisana. Posiada wiele elementów które w lekturze bardzo cenię, mianowicie zabieg połączenia wydarzeń historycznych i dopasowanie do tego kontekstu fantastycznego - efekt super! Kolejny jest folklor, rzadko się zdarzają książki opisujące bogów Słowiańskich :) duży plus za to, oraz nieraz zapomniane niesamowite i czasem przerażające tradycje i rytualy. Wszystkie te elementy sprawiają genialny efekt końcowy. Niestety muszę odjąć trochę punktów za jednego z głównych bohaterów - księcia Marko, to jak czasem mnie irytował jest nie do opisania... Niby ma te swoje 50 lat i powinien być mądry a często i gęsto zachowywał się jak młodzik; niecierpliwy, zrzęda, kwestionował większą część tego co powiedział Gabriel. Na szczęście później się to zmieniło, chociaż rozczarował mnie brak płynnego przejścia w zmianie jego zachowania. Podsumowując książkę bardzo polecam ;)