Xiao Long. Biały Tygrys

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-099-8

NIC NIE JEST TAKIE JAKIE MIAŁO BYĆ Xiao Long, świeżo upieczony bakałarz, wraca ze szkół w rodzinne strony. Marzy o ciepłej posadce i rozkoszach w ramionach kurtyzan. Wiedziony własnymi namiętnościami, pakuje się w cudze kłopoty. Wtyka nos w sprawy najwyższej wagi, nie wiedząc nawet po kiego grzyba mun… I jego kłopoty kiełkują jak fasola mung. Z beztroskiego młodzieńca, staje się zwierzyną...

NIC NIE JEST TAKIE JAKIE MIAŁO BYĆ
Z beztroskiego młodzieńca, staje się zwierzyną łowną, ściganą przez wszystkich. Powiedzieć, że po strasznej nocy czeka go straszny dzień, to jeszcze nic…
W kluczowych momentach życia Xiao, coś nieustannie podstawia mu nogę - albo podaje dłoń.
Polubisz go od pierwszego pecha. Od pierwszego głupstwa. I pierwszej ciężkiej próby.
Nie tylko dla amatorów chińszczyzny.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

eR_ | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Potwierdzam większość opinii o tej książce.
Nużąca i czasami zaskakuje brak konsekwencji u autora.
Jedyny plus to wykreowany świat.

| 2011-03-12

D.Juraszek chciał ale mu nie wyszło.Lubię starochińskie i japońskie klimaty,ale nie spod tego pióra.Wygląda to tak:wymyślona została postać Xiao i co dalej ? Niech on idzie przez las, a w tym lesie spotyka kogoś, a ten ktoś idzie tam ,a on tez ,ten Xiao, tam idzie a tam spotyka tego innego,a potem klasztor, a w klasztorze zabili i pożar, a potem ucieka i do niewoli, a potem znowu trafia do wioski i pod sąd.Akcja przypomina latające elektrony wokół jądra atomu-na kogo trafi od tego się odbije.Typu :co by tu jeszcze wymyślić?A związku i tak nie widać.podejrzewam ,ze w zamyśle autora ten ksiao w następnej części ma zamiar dojrzeć duchowo ,ale co mnie to obchodzi

San | 2014-03-02

Z początku nieco nużąca,
Język mający wnieść klimat rodem z Chin wydaje się trochę sztuczny i mało wiarygodny, jakby na siłę. Później w miarę czytania książki wrażenie to się zaciera, gdy już się przywyknie do stylu.
W miarę czytania można też trochę bardziej polubić głównego bohatera, choć jakaś wielka sympatia się nie rodzi. Fabuła to największy plus, w połowie okazuje się, że z pozoru niepowiązane ze sobą zdarzenia jednak się ze sobą łączą. W trzech czwartych książki zaczyna być pasjonująco. Koniec wyraźnie otwarty do drugiej części pozostawia niedosyt.
O dziwo chyba pierwszy raz elementy fantastyczne przeszkadzały mi w lekturze. Z korzyścią dla książki byłoby je pominąć, co jednak nie jest możliwe bo opiera się na nich cała akcja. Demony, duchy, bogowie i upiory stwarzają ponury fatalizm, który nie pozwala się w pełni cieszyć przygodami bakałarza.

Iwett | 2012-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Styl świetny, ale fabuła niemiłosiernie nudna, a zakończenie przyniosło niewysłowioną ulgę, że nareszcie lektura się skończyła. Czytanie pierwszego zdania każdego akapitu zupełnie wystarczało do poznania rozwoju wydarzeń, bez zgłębiania dalszej jego części. Szkoda, bo potencjał duży, a świat inspirowany Chinami dosyć ciekawy. Mimo wszystko stylistyka i słownictwo bardzo mi się podobało.

Sejbyl | 2016-07-24
Na półkach: Posiadam, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2013

Xiao Long. Biały Tygrys jest tytułem, który dostałem jako nagroda za ukończenie liceum. Ze stosu wszelkiego rodzaju lektur, słówników itp. tytułów, pojedynczy egzemplarz powieści o zachęcającej okładce wydawał się nad domiar zachęcająco. Zanim reszta z moich rówieśników zdążyła wybrać coś dla siebie, ja znajdowałem się już na 10 stronie mojej zdobyczy (nie oceniam książki jedynie po okładce). Sam język zdawał się znośny, azjatyckie klimaty to coś w czym lubuję się od lat, dlatego z wyborem mojej nagrody nie miałem najmniejszych problemów.
Samą lekturę skończyłem stosunkowo szybko. Historia bogata jest w różnorodnego typu nawiązania do kultur dalekiego wschodu, które dla mnie jak i miłośników podobnych klimatów stanowić będą coś interesującego.
Sama fabuła (nie licząc zakończenia, próbującego wprowadzić nas najprawdopodobniej w drugi tom) nie porywa. Mnóstwo w niej chaosu. Kolejne przygody zdają się dodane trochę na siłę. Poboczne postacie pojawiają się i znikają jedynie w...

Kevorkian | 2013-05-22
Przeczytana: 2006 rok

Rozrywka spod znaku sędziego Di. Jak na Polaka napisana wcale solidnie.

Łukasz Oleksy | 2011-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

"Nie zna życia, kto nie poznał Xiao Longa". Tak autor Dawid Juraszek próbuje uświadomić czytelnikowi jak wiele traci nie znając historii bohatera jego powieści tytułowego "Siao". Czy ma rację? Książkę dobrze się czyta, choć z początku zaczynałem żałować, że ją zakupiłem. Z czasem jednak się rozkręca, już nie wspominając o końcówce która szczerze mówiąc troszkę mnie zaskoczyła co zarazem podniosło ocenę finalną. Co do początkowego cytatu nie odczułem osobiście żeby moje życie jakoś wcześniej "cierpiało" a po lekturze nie zmieniło się jakoś diametralnie:)Po długim namyśle i po troszkę niskich ocenach czytelników postanowiłem troszkę podwyższyć ocenę tej książki bo nie jest tak zła jak powiadają:).Co by dużo nie mówić, dodam tylko, że nie pozostaje nic innego jak czekać pojawienia się kolejnej części "Czerwonego Ptaka" aby w wolnym czasie po niego sięgnąć:)

Marek Ścieszek | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Może nie 'rewelacja', ale rewelacyjne książki to rzadkość. Ta jest świetna pod względem narracji. Ze stylem się płynie, niczym na dżonce sunącej łagodniejszym nurtem Rzeki Tuzina Zakrętów. Sięgnąłem po książkę z nadzieją na opowieść dłuższą i treściwszą, nasycony i przesycony ostatnimi czasy lekturą zbiorów opowiadań, antologii i dziesiątek opowiadań luzem. I początek "Siao..." troszkę mnie zaniepokoił, bo mimo uporządkowania go rozdziałami, wszystko wskazywało na to, że będzie to jednak zbiór opowiadań. Zawiodłem się, ale był to miły zawód. Siao przyżywa przygody, ale jest to ciąg perypetii, powiązany ze sobą a każda kolejna przygoda wynika z poprzedniej. To rasowa powieść, której nie polecić innym czytelnikom byłoby ciężkim grzechem. Polecam więc szczerze, bo książka ta nie zasługuje na to, by zachodzić kurzem na półce.

| 2014-07-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pomimo nudy książka mi się spodobała przede wszystkim dlatego, że było w niej coś innego i te samobójstwo bohatera na końcu.. No tak, po co się mieszał w nie swoje sprawy?

Lycoris | 2013-03-03
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka o pewnym sądowym pisarzu, Bakałarzu. Trzyma w napięciu, słowa rozbudowane i niecodzienne. Na razie bardzo przypada mi do gustu.

Gdzieś daleko stąd
    Andrzej W. Sawicki, Dawid Juraszek, Maciej Żytowiecki, Stanisław Truchan, Marek...
    Bierz mnie
    Dawid Juraszek, Joanna Maciejewska, Stanisław Truchan, Istvan Vizvary, Radosław...
    Niedoczekanie
    Hanna Fronczak, Krzysztof Kochański, Dawid Juraszek, Maciej Żytowiecki, S...