"W zaczarowanym zwierciadle" - wybór opowiadań fantastycznych Ameryki Łacińskiej, który proponujemy Czytelnikom - jest właśnie przykładem tak szerokiego potraktowania pojęcia fantastyki. W opowiadaniach wybitnych mistrzów pióra, jak: G. García Márquez, J.L. Borges, R. Dario, A. Bioy Casares, N. Piñon, J.J. Arreola, S. Elizondo, i autorów mniej znanych splatają się wszystkie gatunki fantastyki, od niesamowitych historii "z dreszczykiem", legend i baśni ludowych po opowiadania pisane jakby dla intelektualnej zabawy czy filozoficznej zadumy nad sensem życia, przeznaczeniem, miejscem człowieka w czasie i przestrzeni.

[Wydawnictwo Literackie]

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Leśna_czytelnia | 2014-08-13

Po zbiorze "W zaczarowanym zwierciadle. Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej" spodziewałam się literackiej perełki, crème de la crème prozy iberoamerykańskiej, odkrycia nowych, dotąd mi nieznanych, nazwisk, motywów. Wśród autorów znaleźli się między innymi Gabriel Garcia Marquez, Jose Donoso, Jorge Luis Borges czy Felisberto Hernandez, których potraktowałam jako gwarantów dobrej i wartościowej lektury. Niestety, ich obecność w tym zbiorze zdecydowanie zaszkodziła pozostałym pisarzom.

Zapraszam do zapoznania się całą recenzją:

Zapraszam do odwiedzin na Facebooku:

Panartur | 2015-11-09
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim tematyka egzystencjalna, rozdarcie człowieka między tym co na zewnątrz a tym co ukryte. Całość w klimacie pierwszej połowy XX w. tej części świata. Jest to zbiór tekstów o różnym stopniu atrakcyjności. Są tu opowiadania świetne, oryginalne, mroczne, nostalgiczne ale również takie, które jak dla mnie są totalną pomyłką, które z tematyką fantastyczną nie mają nic wspólnego (na szczęście tych jest niewiele). "Realizm magiczny" - tak to się fachowo nazywa i taki właśnie klimat ma większość z tych historii. Te, które są totalnym bełkotem, psują trochę całość ale ogólnie zbiór ciekawy i godny polecenia.

Johel | 2016-04-14
Dama | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014
Marek Nowowiejski | 2014-10-03
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?