Dwie samotności. Dialog mistrzów

Okładka książki Dwie samotności. Dialog mistrzów Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa
Okładka książki Dwie samotności. Dialog mistrzów
Gabriel García MárquezMario Vargas Llosa Wydawnictwo: Muza, Znak literatura piękna
Dos soledades: Un diálogo sobre la novela en América Latina
Muza, Znak
2021-04-21
2021-04-21
2021-07-20
Agnieszka Rurarz
Ameryka Łacińska rozmowa samotność literatura

„Piszę po to, żeby moi przyjaciele kochali mnie bardziej”

Bardzo interesująca pozycja dla osób znających twórczość obu noblistów. Choć głównie swoje myśli, opinie wyraża tu GGM, to MVL prowadzi tę rozmowę w kierunkach, na które chcemy poznać odpowiedzi. Kto więc ma tu więcej do powiedzenia? Trudno ocenić, obaj panowie są niebywale inteligentni.
Rozmowa odbyła się w 1967 roku, tuż po wydaniu wybitnej powieści "Sto lat samotności", ale w tej publikacji bardzo ważne i potrzebne są rozdziały przedmowy, a także rozdziały post scriptum.

Pierwsze uprzedzają nas, że po tylu latach wiele się zmieniło, choćby w postrzeganiu słowa. Ponadto wprowadzają nas w klimat tamtych czasów i - co ciekawsze - w charakterystyczny klimat powieści iberoamerykańskiej. To się albo pokocha od razu, albo nigdy do Ciebie nie trafi.

Drugie pokazują, jak niesłychanie ważne było to wydarzenie, to spotkanie dwóch tak wielkich Twórców, jak dla ludzi zainteresowanych literaturą czas zatrzymał się w miejscu, jak chłonęli każde słowo zauroczeni swoimi Mistrzami.

A może się mylę, może zarówno rozdziały poprzedzające samą transkrypcję rozmowy, jak i te następujące później właściwie potwierdzają się nawzajem... Jestem świeżo po lekturze i jakoś tak odczuwam emocje tego niebywałego spotkania.

Czego i Wam wszystkim życzę. I polecam wszystkim fanatykom Macondo.

Rozmowa odbyła się w 1967 roku, tuż po wydaniu wybitnej powieści "Sto lat...

GGM: "Obawiam się, że to zabrzmi jak coś metafizycznego, zachowawczego, że wyjdę na kogoś kompletnie innego, niż naprawdę jestem, kim naprawdę chcę być, ale uważam, że człowiek jest zupełnie sam.

MVL: Uważasz, że to cecha charakteru?

GGM: Uważam, że to zasadniczy element natury ludzkiej."

"Dwie samotności. Dialog mistrzów" to ciekawy wywiad-rozmowa dwóch wielkich autorów latynoamerykańskich. To książka o wielkiej wartości. Pozwala zrozumieć motywację Márqueza, jego narrację i tło historyczne " Stu lat samotności". Wywiad-rozmowa jest także przełożeniem na papier dwóch kontrastujących cech obu pisarzy: rozum kontra intuicja. Gromadzi ich ideały w epoce boomu na literaturę latynoamerykańską. Wszystko to przedstawione jest w formie dialogu pełnego humoru, anegdot i wielkiej elokwencji.

To opowieść o sobie i o innych. Książka jest niewielkich rozmiarów, ale zawiera w sobie literackie wrażenia, doświadczenia oraz opinie na tematy, które graniczą z tym co ludzkie, społeczne i polityczne. Polecam.

MVL: Uważasz, że to cecha charakteru?

GGM: Uważam, że to zasadniczy element natury ludzkiej."

Ta książka jest tym co nam sugeruje okładka :) Czyli naprawdę głęboka, inteligentna rozmowa dwóch wielkich pisarzy. W tej rozmowie jest b. dużo o "Stu latach samotności", sporo o literaturze latynoamerykańskiej (b. ciekawe wątki o Borgesie) i wiele o praprzyczynach pisania. "Piszę żeby moi przyjaciele lubimy mnie bardziej" mówi Marquez i to zdanie jest jednym z wielu, które zostaną ze mną na długo i będą kolejnymi pretekstami do rozważań.

"Dwie Samotności" to typowy przykład książki przereklamowanej. Obiecują nam intelektualną ucztę i dysputę gigantów, a tymczasem legendarny dialog Llosy i Marqueza okazuje się być zwyczajnym wywiadem, w którym Llosa zadaje pytania, a Marquez odpowiada. Gdzież tu, proszę Państwa dysputa, gdzie wymiana ciosów, gdzie iskrzenie? Nie ma. Dużo szumu, efekt taki sobie.
Z rozmowy pisarzy dowiadujemy się trochę o Marquezie, a nic o Llosie. Książka jest ponoć zapisem rozmowy rozłożonej na dwa dni. Trochę to dziwne, bo przeczytanie (i to uważne) owej rozmowy zajmuje nie więcej niż dwie godziny. Zasadne jest więc pytanie, czy jest to zapis całej rozmowy, czy też za kilka lat gruchnie kolejna sensacja i doczekamy się kolejnej książki z "niepublikowanym" i "sensacyjnym" dialogiem mistrzów.
Rozmowa miała miejsce we wrześniu 1967 roku. Llosa i Marquez odnieśli już pewne sukcesy, ale obaj stali jeszcze u progu swoich wielkich, światowych karier. Świat miał się dopiero zachwycić literaturą latynoamerykańską z całym tym jej realizmem magicznym. Pisarze rozmawiają - a raczej Marquez opowiada - o swoich inspiracjach, warsztacie pracy, polityce i interpretacji swoich utworów, zwłaszcza o moich ulubionych "Stu latach samotności". I to jest według mnie nie tyle największy, ile jedyny atut "Dwóch Samotności".
Mario Vargas Llosa i Gabriel Garcia Marquez to moich ulubieńcy, ale książkę z zapisem ich rozmowy traktuję jedynie jako ciekawostkę. Te pięć gwiazdek to trochę tak na wyrost. O Llosie i Marquezie dowiecie się więcej sięgając po ich powieści.

Z rozmowy...

Niezwykła to książka. Ukazuje nie tylko dialog mistrzów, ale także atmosferę jaka panowała w tamtych dniach. Sam wywiad jest naprawdę wyjątkowy, przesycony wspomnieniami oraz określaniem sztuki pisarskiej przez obu pisarzy. Daje wgląd w literaturę południowej Ameryki.

Rozmowa mistrzów - Gabriela García Márqueza oraz Mario Vargas Llosy. Znam i szanuje obu autorów, ale niestety książka nic ciekawego nie wnosi. Jak dla mnie szkoda czasu na jej czytanie.

Rozmowa mistrzów. A w zasadzie wywiad Llosy z Marquezem. Niestety, pochodzący z '67 roku, nie przetrwał próby czasu. To książka tylko dla fanów obu pisarzy. Dla reszty niepotrzebna, nic nie wnosząca.

Książka dla miłośników literatury latynoamerykańskiej. Dialog przed publicznością, może bardziej wywiad niż dialog pomiędzy Marquezem a Llosą. Pozwala lepiej zrozumieć ich prozę. Dodatkowo relacje naocznych świadków. Ciekawe i warto.

Książka dla specyficznego odbiorcy. Bardzo ładnie wydana, ale czy to rzeczywiście potrzebna pozycja na rynku? Lubię literaturę latynoamerykańską, a samą rozmowę dwóch pisarzy czytało mi się całkiem przyjemnie, jednakże chyba bardziej utkwi mi w głowie ta ładna okładka, niż sama treść.

⭐ 7,5

⭐ 7,5