Dwie samotności. Dialog mistrzów

Okładka książki Dwie samotności. Dialog mistrzów
Gabriel García MárquezMario Vargas Llosa Wydawnictwo: Muza, Znak literatura piękna
literatura piękna
2021-07-20
Agnieszka Rurarz
Ameryka Łacińska rozmowa samotność literatura

Oficjalne recenzje i

„Piszę po to, żeby moi przyjaciele kochali mnie bardziej”

Link do recenzji

1548 321 236

GGM: "Obawiam się, że to zabrzmi jak coś metafizycznego, zachowawczego, że wyjdę na kogoś kompletnie innego, niż naprawdę jestem, kim naprawdę chcę być, ale uważam, że człowiek jest zupełnie sam.

MVL: Uważasz, że to cecha charakteru?

GGM: Uważam, że to zasadniczy element natury ludzkiej."

"Dwie samotności. Dialog mistrzów" to ciekawy wywiad-rozmowa dwóch wielkich autorów latynoamerykańskich. To książka o wielkiej wartości. Pozwala zrozumieć motywację Márqueza, jego narrację i tło historyczne " Stu lat samotności". Wywiad-rozmowa jest także przełożeniem na papier dwóch kontrastujących cech obu pisarzy: rozum kontra intuicja. Gromadzi ich ideały w epoce boomu na literaturę latynoamerykańską. Wszystko to przedstawione jest w formie dialogu pełnego humoru, anegdot i wielkiej elokwencji.

To opowieść o sobie i o innych. Książka jest niewielkich rozmiarów, ale zawiera w sobie literackie wrażenia, doświadczenia oraz opinie na tematy, które graniczą z tym co ludzkie, społeczne i polityczne. Polecam.

MVL: Uważasz, że to cecha charakteru?

GGM: Uważam, że to zasadniczy element natury ludzkiej."

Ta książka jest tym co nam sugeruje okładka :) Czyli naprawdę głęboka, inteligentna rozmowa dwóch wielkich pisarzy. W tej rozmowie jest b. dużo o "Stu latach samotności", sporo o literaturze latynoamerykańskiej (b. ciekawe wątki o Borgesie) i wiele o praprzyczynach pisania. "Piszę żeby moi przyjaciele lubimy mnie bardziej" mówi Marquez i to zdanie jest jednym z wielu, które zostaną ze mną na długo i będą kolejnymi pretekstami do rozważań.

Niezwykła to książka. Ukazuje nie tylko dialog mistrzów, ale także atmosferę jaka panowała w tamtych dniach. Sam wywiad jest naprawdę wyjątkowy, przesycony wspomnieniami oraz określaniem sztuki pisarskiej przez obu pisarzy. Daje wgląd w literaturę południowej Ameryki.

Świetne uzupełnienie tego, co znajdziemy w tekstach autorstwa obu pisarzy. Zwłaszcza Marquez wyjaśnia tu swoje motywacje i światopogląd. Jest to o tyle ciekawsze, że pisarz dopiero wchodził wówczas na wielką arenę, a wiele jego tekstów powstało w latach późniejszych. Ich zaczyny da się zauważyć już w rozmowie z '67. Nieco efekciarstwa GGM i spokój MVL. Piękny język dialogu, nieco odmienne stanowiska dot. twórczości - wszystko w tej książce jest na swoim miejscu, a całość jest prawdziwym przysmakiem.

Mówi się, że literatura to pewien rodzaj podróżowania w czasie i przestrzeni. To sposób na poznanie tego, czego nigdy nie będziemy mogli doświadczyć, oraz przybliżenie różnych punktów widzenia na temat tego, czego doświadczamy codziennie. Od momentu, gdy zobaczyłam zapowiedź „Dwóch samotności” – przeprowadzonej w 1967 roku podczas spotkania w Limie rozmowy Gabriela Garcii Marqueza i Maria Vargasa Llosy – wiedziałam, że to będzie jedna z ważniejszych książek na moim regale. Nie dlatego, że mowa tutaj o dwóch noblistach. Nie dlatego, że trzeba ich znać. Powodem jest moje przekonanie, że ten tekst będzie skrzył się mądrością na temat tworzenia czegoś, co kocham – literatury.

Całą recenzję można znaleźć na www.spadlomizregala.pl.

Książka dla miłośników literatury latynoamerykańskiej. Dialog przed publicznością, może bardziej wywiad niż dialog pomiędzy Marquezem a Llosą. Pozwala lepiej zrozumieć ich prozę. Dodatkowo relacje naocznych świadków. Ciekawe i warto.

Rozmowa mistrzów. A w zasadzie wywiad Llosy z Marquezem. Niestety, pochodzący z '67 roku, nie przetrwał próby czasu. To książka tylko dla fanów obu pisarzy. Dla reszty niepotrzebna, nic nie wnosząca.

Rozmowa mistrzów - Gabriela García Márqueza oraz Mario Vargas Llosy. Znam i szanuje obu autorów, ale niestety książka nic ciekawego nie wnosi. Jak dla mnie szkoda czasu na jej czytanie.

Książka dla specyficznego odbiorcy. Bardzo ładnie wydana, ale czy to rzeczywiście potrzebna pozycja na rynku? Lubię literaturę latynoamerykańską, a samą rozmowę dwóch pisarzy czytało mi się całkiem przyjemnie, jednakże chyba bardziej utkwi mi w głowie ta ładna okładka, niż sama treść.

"Dwie Samotności" to typowy przykład książki przereklamowanej. Obiecują nam intelektualną ucztę i dysputę gigantów, a tymczasem legendarny dialog Llosy i Marqueza okazuje się być zwyczajnym wywiadem, w którym Llosa zadaje pytania, a Marquez odpowiada. Gdzież tu, proszę Państwa dysputa, gdzie wymiana ciosów, gdzie iskrzenie? Nie ma. Dużo szumu, efekt taki sobie.
Z rozmowy pisarzy dowiadujemy się trochę o Marquezie, a nic o Llosie. Książka jest ponoć zapisem rozmowy rozłożonej na dwa dni. Trochę to dziwne, bo przeczytanie (i to uważne) owej rozmowy zajmuje nie więcej niż dwie godziny. Zasadne jest więc pytanie, czy jest to zapis całej rozmowy, czy też za kilka lat gruchnie kolejna sensacja i doczekamy się kolejnej książki z "niepublikowanym" i "sensacyjnym" dialogiem mistrzów.
Rozmowa miała miejsce we wrześniu 1967 roku. Llosa i Marquez odnieśli już pewne sukcesy, ale obaj stali jeszcze u progu swoich wielkich, światowych karier. Świat miał się dopiero zachwycić literaturą latynoamerykańską z całym tym jej realizmem magicznym. Pisarze rozmawiają - a raczej Marquez opowiada - o swoich inspiracjach, warsztacie pracy, polityce i interpretacji swoich utworów, zwłaszcza o moich ulubionych "Stu latach samotności". I to jest według mnie nie tyle największy, ile jedyny atut "Dwóch Samotności".
Mario Vargas Llosa i Gabriel Garcia Marquez to moich ulubieńcy, ale książkę z zapisem ich rozmowy traktuję jedynie jako ciekawostkę. Te pięć gwiazdek to trochę tak na wyrost. O Llosie i Marquezie dowiecie się więcej sięgając po ich powieści.

Z rozmowy...

Dodaj cytat z książki Dwie samotności. Dialog mistrzów