W zaczarowanym zwierciadle

Na półkach: , , , ,

Ciekawy, choć bardzo nierówny zbiór opowiadań. Najwyżej ocenionych będę czytać.
Poniżej oceny jednostkowe (fabuła, narracja, zakończenie):
1. Casares "Klucz do tajemnicy jest w niebie"
światy równoległe 6/10
2. Rubião "Zaproszony" 4/10
czekając na Godota
3. Felisberto Hernández "Balkon"
świat rzeczy powszednich 6/10
4. Mario Benedetti "Miss Amnezja"
dzień zgwałconego świstaka 6/10
5. Dámaso Murúa "Morgan"
o pewnym ptaku i jego mowie 7/10
6. Héctor Alberto Álvarez "Pułkownik kawalerii"
tajemniczy człowiek 6/10
7. Miguel Ángel de la Torre "Poprzednik"
więzy rodzinne 6/10
8. Alfredo Cardona Fena "Pierścień z orykalkiem"
pierścionek przeznaczenia 7/10
9. Raoul Carillo Meza "Jestem swym własnym ojcem"
filozoficzne 10/10
10. José Emilio Pacheco "Ogród zoologiczny"
turpsityczny obraz ogrodu zoologicznego 10/10
11. Manuel Del Cabral "Gal"
we władzy innego 7/10
12. Lisandro Chávez Alfaro "Szkic o palącym się Hieronimie" 6/10
dzieło życia w ogniu
13. Honorio Bustos Domeq "Popołudnie z Ramonem Bonaveną"
realistyczna opowieść 10/10
czytane już w zbiorze opowiadań "Kroniki Bustosa Domeqa" 10/10
14. Honorio Bustos Domeq "To czego nie ma nie przynosi szkody" 10/10
15. Gabriel García Márquez "Bardzo stary pan z ogromnymi skrzydłami"10/10
16. Jorge Luis Borges "Koliste ruiny"
senny trud tworzenia i istnienia 10/10
17. Rene Márquez "Ten świeży fresk na tamtym starym fresku"
niesamowite pomieszanie z poplątaniem,mnogość bohaterów i wątków starczy na niejedną powieść 11/10
18. Adolfo Bioy Casares "Pasażerka pierwszej klasy"
tragedia podróży pierwszą klasą 10/10
19. Gabriel Casaccia "Dziwny niepokój"
sprawa służącej 6/10
20. Rogelio Sinan "Konflikt krwi"
uprzedzenia rasowe i ich finał 10/10
21. Ricardo Rey Beckford "Zagadka wyspy Samos"
ciekawy pastisz artykułu naukowego 7/10
22. Juan José Arreola "O balistyce"
o rzymskich katapultach 6/10
23. Álvaro Menen Desleal "Achilles i żółw"
znane 4/10
24. Sergio Pitol "Podobny bogom"
christero 7/10
25. Juan José Arreola "Zwrotniczy" 8/10
wsiąść do pociągu byle jakiego
26. Cesar López "W więzieniu" 7/10
więzienne błędne koło
27. Clemente Guido "Zamęt" 6/10
pomylony chirurg
28. Gabriel García Márquez "Ostatnia podróż statka widmo" 10/10
czytane już w zbiorze opowiadań mistrza
29. Óscar Hurtado "List sędziego" 10/10
z mitologii greckiej
33. Sócrates Cobas "Czarodziejka" 10/10
siekiera i czarodziejka
34. Alfredo Cardona Peña " W zaczarowanym zwierciadle" 10/10
poczucie winy i magiczne zwierciadło
35. Manuel Mujica Lainez "Dyliżans" 6/10
podróż pewnej kobiety
36. Javier "Popielaty pies" 8/10
o tym co istnieje a co nie
37. Carlos María Gutiérrez "Winda" 4/10
windą w mrok
38. Nélida Piñon "Sala rycerska" 9/10
w oczekiwaniu na śmierć
39. Jose Donoso "Zamknięte drzwi" 8/10
śniąc marzenie

Ciekawy, choć bardzo nierówny zbiór opowiadań. Najwyżej ocenionych będę czytać.
Poniżej oceny jednostkowe (fabuła, narracja, zakończenie):
1. Casares "Klucz do tajemnicy jest w niebie"
światy równoległe 6/10
2. Rubião "Zaproszony" 4/10
czekając na Godota
3. Felisberto Hernández "Balkon"
świat rzeczy powszednich 6/10
4. Mario Benedetti "Miss Amnezja"
dzień zgwałconego...

Dwie historie z tego zbioru znajdują się w rankingu 30 najlepszych opowiadań grozy na blogu Milczenie Liter.

Wg mnie są to dwie najlepsze opowieści zawarte w, przyzwoitej skądinąd kolekcji pt. "W zaczarowanym zwierciadle".

1) JUAN JOSE ARREOLA - Zwrotniczy
Arreola to świetny meksykański pisarz, niestety mało znany w Polsce. On również ma za sobą flirt z niepokojącą opowieścią. Bezimienny podróżny trafia do opustoszałej stacji kolejowej. Nagle, w zasadzie znikąd, pojawia się starszy człowiek „o nieokreślonym wyglądzie kolejarza”. Podróżny chce natychmiast dotrzeć do T., najlepiej jutro. Starszy człowiek nakazuje mu jak najszybciej wynająć pokój. I to najlepiej na miesiąc. Dlaczego? Co takiego wie stary kolejarz? Wkrótce okazuje się, że wydostanie się z tajemniczej stacji może wcale nie być takie proste. Opowieść ma swoje drugie dno, klimatem przypomina nieco historie Stefana Grabińskiego.

2) CARLOS MARIA GUTIERREZ – Winda
Urugwajska perełka. Doktor Jorge Echavarren co wieczór grywa w pokera, zawsze w tym samym miejscu. Któregoś wieczoru dostaje telefon – dziś poker pod innym adresem. I to na piętnastym piętrze. Echavarren przyjeżdża punktualnie, wjeżdża windą na górę. Całe piętro tonie w ciemności. Nie słychać też żadnych głosów. Dziwne. Obraca się w stronę windy… ale jej już nie ma. Idzie w przód i, przerażony, zatrzymuje się. Podłoga urywa się nagle w jednym miejscu. Prawie spadł. Świetne, abstrakcyjne opowiadanie.

1) JUAN JOSE ARREOLA - Zwrotniczy
Arreola to świetny meksykański pisarz,...

Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim tematyka egzystencjalna, rozdarcie człowieka między tym co na zewnątrz a tym co ukryte. Całość w klimacie pierwszej połowy XX w. tej części świata. Jest to zbiór tekstów o różnym stopniu atrakcyjności. Są tu opowiadania świetne, oryginalne, mroczne, nostalgiczne ale również takie, które jak dla mnie są totalną pomyłką, które z tematyką fantastyczną nie mają nic wspólnego (na szczęście tych jest niewiele). "Realizm magiczny" - tak to się fachowo nazywa i taki właśnie klimat ma większość z tych historii. Te, które są totalnym bełkotem, psują trochę całość ale ogólnie zbiór ciekawy i godny polecenia.

Po zbiorze "W zaczarowanym zwierciadle. Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej" spodziewałam się literackiej perełki, crème de la crème prozy iberoamerykańskiej, odkrycia nowych, dotąd mi nieznanych, nazwisk, motywów. Wśród autorów znaleźli się między innymi Gabriel Garcia Marquez, Jose Donoso, Jorge Luis Borges czy Felisberto Hernandez, których potraktowałam jako gwarantów dobrej i wartościowej lektury. Niestety, ich obecność w tym zbiorze zdecydowanie zaszkodziła pozostałym pisarzom.

Zapraszam do zapoznania się całą recenzją:

Zapraszam do odwiedzin na Facebooku:

Dodaj cytat z książki W zaczarowanym zwierciadle