The Scorpion God

"Bóg Skorpion" - to zbiorcze wydanie trzech mikropowieści Williama Goldinga, znanego pisarza angielskiego, laureata Nagrody Nobla. Utwór tytułowy, oparty na realiach starożytnego Egiptu, stanowi przypowieść o ludziach uwikłanych w konflikty władzy, namiętności oraz sztywne okowy tradycji rytuału. "Kilk, klik" - to zabawna igraszka erudycyjna, próba wyjaśnienia, w jaki sposób siedemdziesiąt tysięcy lat temu doszło do ustalenia obecnego porządku społecznego, opartego na dominacji mężczyzn. I wreszcie "Ambasador Nadzwyczajny" - historia genialnego Greka, który pragnął dokonać dla cesarza rzymskiego wynalazku parowca, działa, druku, a w nagrodę został mianowany specjalnym wysłannikiem do... Chin.

Siła wyobraźni i niezwykły styl narracyjny Goldinga sprawiły, iż jego proza znalazła sobie wielu entuzjastów w świecie i z pewnością zyska również uznanie polskich kręgów czytelniczych.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

To nie jest książka na miarę Władcy much, ale warto te trzy opowiadania przeczytać, bo Golding nie był tuzinkowym pisarzem.

Filemona | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, Wymienię, Posiadam

Po przeczytaniu tych trzech mikropowieści mogę stwierdzić, że Golding ma dziwny styl układania fabuły. Mianowicie, wstępy i zakończenia bardzo mi się podobały, ale z samą akcją już trochę gorzej... To znaczy tak - pierwsza mikropowieść była cała w porządku - pewnie dlatego, że podpasowała mi tematyka, chociaż mogło tak być też m.in. za sprawą dobrze zarysowanych postaci. Druga momentami mnie irytowała, choć ostatecznie uznałam ją za dobrą. W ostatniej trochę trudno było się połapać, acz zauroczył mnie główny bohater.
Ogólnie polecam, z tym że nie należy się nastawiać na coś zupełnie prostego i zrozumiałego. Może i styl pisania taki właśnie się wydaje, jednakże zawarte tu utwory mają konkretne przekazy, nad którym należałoby się zastanowić.

HorrorPrincess | 2013-03-25

Moją opinię znajdziesz na: