48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi

Okładka książki 48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi Robert Greene
Robert Greene Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
48 Laws of Power
Czarna Owca
2021-10-13
2005-01-01
2000-09-01
Krzysztof Drozdowski

Przecież autor książki sam sobie zaprzecza... w jednym rozdziale napisał, aby się wyróżniać, w drugim zaś, żeby siedzieć cicho jak mysz pod miotłą.
Aby nie czuć, że straciłem pieniądze kupując tę książkę, wyrwę z niej kartki i wyrzucę na kompost, a okładkę zachowam, bo to jedyne co jest w niej wartościowego, nie umniejszając kartkom.

Taką recenzję napisałbym, gdyby nie ostatni rozdział/prawo, które jako tako składa wszystko do kupy, lecz książkę oceniam na 3 z tego względu, że przez czterdzieści siedem czterdziestych ósmych książki gotowało się we mnie.

Taką recenzję napisałbym, gdyby nie...

Zachęcony coraz większą ilością shortsów z Robertem Greene przewijającą się przed moimi oczami, zakupiłem i przeczytałem tą właśnie książkę w przerwie świątecznej. Jak z każdą inną pozycją - jest przydatna w takim stopniu, w jakim jesteś w stanie z niej coś wynieść dla siebie i swojego życia. Nie zrewolucjonizowała mojego postrzegania ani sposobu bycia, ale bardzo przypadła mi do gustu. Jest nie tylko interesująca, ale i świetnie napisana, dlatego też na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz i nie dwa.

Jak to zwykle bywa po lekturze tego typu dzieł, gdzieś tam w głębi duszy poruszył się znów mój wybudzony czerw żalu... jednak nie będę Borgią XXI wieku. Jednak to nie mną będą się inspirowały autorki przyszłych 365 Twarzy. Jednak nie była to pozycja tak rewolucyjna i przełomowa, jakbym chciał. Pamiętam mniej niż powinienem, a zaimplementuję z tego tak niewiele, że nieprzyzwoitym byłoby się do tego przyznawać.

Niemniej, choć jest to wadą, jest to też zaletą tej pozycji.
Coś we mnie poruszyła.

Książka w której można sobie porozmyślać nad życiem i która skłania do refleksji. Napisana w sposób naprowadzający nad na ustawienie sobie życiowych sytuacji pod siebie, poparte różnymi historyjkami z nawiązaniem.

Książki wgl nie trzeba czytać, wystarczy rzucić okiem na spis treści i efekt będzie taki sam jak po kilkugodzinnej sesji czytania tego gniota. Promowana głównie przez tik tokerów i innych ludzi nie mających pojęcia o literaturze.

Mimo szumnego tytułu nie ma tu nic ani nadzwyczaj oburzającego, praktycznego ani odkrywczego. Autor sam nie ma doświadczenia w „obejmowaniu władzy” dlatego może tylko bazować na pismach innych - głównie leje wodę, miesza bajki z osiągnięciami artystów i dosłownie kilku władców głównie francuskich…
Książka krótka a tak ogólnikowa, że z trudem dokończyłem.

Aha raz jest mowa: nie krytykuj szefa/władcy, w następnym „prawie” przykład jak to dobrze wyszło , gdy ktoś atakował Papieża, albo króla Francji… sprzeczności jest więcej, a ogólnie książka nieprzydatna do niczego.

Książka krótka a tak ogólnikowa, że z trudem dokończyłem.

Aha raz jest...

Przyzwoita. Szybciutko się czyta. Treść może i nie moralna ale każdy wykorzysta według własnego sumienia.

Bardzo ciężka do przebrnięcia. Przy cytacie Machiavelli’ego o tym, że kobietę trzeba posiąść siłą straciłam szacunek do tej książki.

Książka, którą powinien przeczytać każdy, nie tylko po to aby kogoś manipulować, ale również dlatego by samemu nie być manipulowanym.

Za dużo manipulacji jak na mój gust. W życiu nie o to chodzi aby manipulować innymi, a aby ogarnąć i zrozumieć swoje wnętrze by móc żyć z innymi we wspólnej harmonii. Daję 6 za ciekawe pomysły psychologiczne.

Tą książka zniszczyła moje życie

Tą książka zniszczyła moje życie

• Psychologia
  • Poradniki
  • Rozwój osobisty

Robert Greene The 48 Laws Of Power Zobacz więcej
Robert Greene 48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi Zobacz więcej