Szkoła Czarownic

Seria: Fantastyka i Groza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Adventures in the Skin Trade and Other Stories
Sergiusz

Dylan Thomas, angielski poeta i prozaik, autor kilku tomików poetyckich i licznych nowel, urodził się w Swansea w 1914 r. Większość swego krótkiego życia - zmarł w 1953 r. - spędził w rodzinnej Walii. Kilka podróży przedsięwziął do Stanów Zjednoczonych, gdzie wygłaszał swoje wiersze, zyskując niezmierną popularność zarówno u audytorium, jak i u krytyków, przez których uznany został za największego liryka swojej generacji.

Debiutem poety w literaturze był tomik "Osiemnaście wierszy", wydany w 1934 r. Równocześnie z poezją uprawiał Thomas twórczość prozatorską, z której niniejszy wybór prezentuje 14 opowiadań, zebranych w tomiku "Londyńskie przygody". Wśród nich znajdują się również "Szkoła czarownic" i inne opowiadania, które "...na tle angielskiej literatury fantastycznej zajmują wyjątkowe miejsce, reprezentując rzadko spotykany typ fantastyki ludowej... Wyobraźnia poety zakorzeniona jest głęboko w mitologii walijskiej, zaludniającej wzgórza i doliny bajecznymi stworami: elfami, gnomami, wróżkami i czarownicami... Łatwe do rozpoznania elementy surrealizmu, sygnalizujące o sobie niekiedy zawiłością stylu i szafowaniem metodą szoku, na szczęście nie dominują bezwzględnie. Przeciwwagę dla nich stanowi pewna rubaszność i ostrość widzenia ludzkich charakterów, jak również atmosfera autentycznej grozy.

Niepokojąca, przesycona liryzmem, bardzo osobista, a zarazem osadzona w wielkich mitach ludzkości proza Dylana Thomasa nosi to samo piętno indywidualności, co i poezja. Być może w prozie, nawet jeszcze wyraźniej niż w wierszach, dochodzi do głosu nostalgia za utraconym dzieciństwem, spędzonym w Walii".

(cyt. wg "Posłowia" tłumaczki)

"Płoń, dziecię, nędzne ciało, marne ciało, ciało, ciało, chore, smutne ciało, ciało nieczystego łona, spal się znów na popiół [...]. I niemowlę zajęło się ogniem."

"Szkoła czarownic" to opowiadania z mrocznym, niepokojącym klimatem, jednak nie sugerujcie się cytatem, który wybrałam - jakoś przesadnie obrzydliwie, plugawie i potwornie nie będzie. Powieść gotycka z dobrodziejstwem inwentarza to też nie ten kierunek. Historie te bardziej przypominają ludowe legendy, pełne są jednak niedomówień, symboli, surrealizmu, często brakuje im wyraźnego zakończenia. Zamiast koszmarnej grozy poczujemy raczej subtelną magię, siłę natury i mistyczny cykl istnienia, a wszystko to doprawione szczyptą zła.

Styl w jakim są napisane te historie wymaga od czytelnika chwili spokoju i ciągłego sporego skupienia. Pierwsze opowiadania podobały mi się bardzo, chyba najbardziej to pt. "Drzewo". Później, szczególnie po opowiadaniu "Płonące dziecko", z którego jest wybrany przeze mnie cytat, było odrobinę...

tomsn | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Kapitalne fantastyczne opowiadania w nurcie poetyckim, fantastyki ludowej. Mroczny i faktycznie tajemniczy klimat Walii, w którym rozgrywają się często urywane opowiadania tworzy klimat. Bezwzględna lektura obowiązkowa dla fanów fantastyki, choć uprzedzam: trudny język i brak zarysowanej fabuły mogą odstręczać "niedzielnych wielbicieli gatunku". Chociaż nie czytam fantastyki dużo - polecam ten tomik stokrotnie. Miłośnicy tropów celtyckiej mitologii znajdą oczywiście także coś dla siebie. W alchemicznym opowiadaniu "Cytryna" znajdą inspiracje wielbiciele steampunka oraz manipulacji genetycznych i koincydencji międzygatunkowych.

Immortalon | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Legendy, mity i podania składające się na ludowe opowieści towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. To one, snute przy ogniskowym żarze wieczorową porą, stanowiły pierwsze przykłady fantastyki, będąc jednym z najbardziej charakterystycznych elementów danego regionu, gdzie historia i kultura łączyły się z wyobrażeniami sprzed lat.
Szkoła czarownic autorstwa Dylana Thomasa przenosi nas właśnie w taki świat - tajemniczy, nieodkryty i niezwykle różnorodny, stanowiący kulturowy obraz Walii. Nie jest to jednak typowa antologia wiejskich opowieści. Proza Dylana Thomasa jest niezwykle złożona i surrealistyczna. Walijskie legendy przedstawione zostały w sposób bardzo niejednoznaczny. Pozbawione jednolitej narracji opowiadania nasycone są silnie symboliką stanowiącą unifikację wartości pogańskich i chrześcijańskich. Główne motywy literackie z jakimi mamy tu do czynienia, czyli życie, śmierć oraz głęboka więź człowieka z naturą, są przedstawione niezwykle sugestywnie i lirycznie. Sam...

Dizzy | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

"Jaka jest melodia śmierci? Jedna czy wiele? Czy to struna zarazy?"
W ciągu paru lat, w jakiś niewytłumaczalny sposób, zapomniałam o Dylanie Thomasie. Dopiero, gdy moja starsza siostra, zacna duszyczka, podsunęła mi owe opowiadania pod nos, jakaś tajemnicza iskierka jego twórczości do mnie powróciła. Przyznam szczerze, że byłam tym zaskoczona, gdyż dotychczas, owego autora kojarzyłam jedynie z poezją, dlatego też, bez wahania, zagłębiłam się w mroczny i tajemniczy świat jego opowiadań. Ich nieziemski, pełen grozy klimat pochłonął mnie całkowicie, wgryzając się bezwzględnie w każdą komórkę mojego ciała. Szczególnie uwiodło mnie opowiadanie "Suknia", które było na swój sposób zmysłowe. Ponadto czytelnikowi nie jest dane poznanie zakończenia żadnego opowiadania, co pobudza wyobraźnie i dostarcza dodatkowych dreszczy. "Szkołę czarownic" polecam całym sercem miłośnikom fantastyki, grozy i Dylana Thomasa. Z pewnością się nie zawiedziecie ;3

konrad | 2016-01-16
Przeczytana: styczeń 2016

Opowiadania liryczne. Zawiłe, absurdalne, pozbawione racjonalności i przesiąknięte złem. Opowieści nie zawsze zrozumiałe, konsekwentnie przypominają czytelnikowi, że ów świat taki jest i to my mamy się mu poddać. Porządna dawka wymagającej literatury.

Katarzyna | 2012-02-20

Podobnie jak wiersze Dylana Thomasa jest to literatura najwyższej próby.
Tajemnicze, mroczne i klimatyczne opowiadania przenoszą czytelnika w całkiem inny świat. Świat mitów, fantazji, ludowych przesądów ...

Lucy | 2013-07-23
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Sposób pisania, bogactwo opisów Dylana można przyrównać do Schulza. Wszystko w świecie żyje, myśli, ma wpływ na teraźniejszość, jednak w tych opowiadaniach wszystko zmierza ku degradacji, rozkładowi, złu. Ogromnym minusem jest niemal brak fabuły. Wszystko się rusza, rozkłada, jednak do niczego, poza złem, nie zmierza.

Jülka | 2016-09-20
Na półkach: 2016, Przeczytane