Duszpasterstwo koło Lodowca

Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Kristnihald undir Jökli
realizm magiczny

Książka "Duszpasterstwo koło Lodowca" odbiega nieco od dotychczasowych typowo narracyjnych powieści Laxnessa, składają się na nią bowiem elementy dramatu i literatury dokumentalnej. Akcja utworu umieszczona została współcześnie, w małej wiosce islandzkiej położonej koło Lodowca, tam, gdzie ongiś przebywali bohaterowie Jules'a Verne'a. Wydarzenia rozgrywające się koło Lodowca frapują swą...

Akcja utworu umieszczona została współcześnie, w małej wiosce islandzkiej położonej koło Lodowca, tam, gdzie ongiś przebywali bohaterowie Jules'a Verne'a. Wydarzenia rozgrywające się koło Lodowca frapują swą magią i niezwykłością. Ścierają się tu dwa odrębne światy - jeden racjonalistyczny, reprezentowany przez uczonego, badacza życia ludzkiego i kosmosu, oraz drugi - tajemniczy, pokazany przez pryzmat poczynań pastora Jona, wierzącego w siłę poezji i fantazji.

[Wydawnictwo Poznańskie, 1978]

źródło okładki: zdjęcie autorskie

maszynistaGrot | 2016-09-07

Jedna z bardziej zwariowanych powieści jakie przeczytałem.

Fabułę stanowi misja sprawozdawcza delegata biskupa wysłanego do pewnej, nazwijmy to niekonwencjonalnej parafii.

Jest tu bezpardonowo ukazana groteska religijna, antyklerykalna satyra. W kościele zamiast szyb są deski po skrzyniach, na cmentarzu brakuje krzyży i trawa jest tam bardzo duża - nieskoszona, proboszczowi nie chce się grzebać zmarłych... Nawet pastor przykazania kościelne karkołomnie głosi: zamiast „Nie będziesz miał innych bogów przede mną”, duchowny mówi: „Będziesz miał wszystkich innych bogów, oprócz Pana swego”.

Pytanie skąd tak silne tendencje antykościelne w tej niedługiej powieści? Osobiście wydaje mi się, że chodzi o światopogląd samego autora książki. W encyklopedii można przeczytać, iż Laxness przeszedł ewolucje światopoglądową od katolicyzmu do socjalizmu. Biorąc pod, że „Duszpasterstwo koło lodowca” jest jedną z późniejszych jego książek, już po otrzymaniu nagrody Nobla, wydaje się, że chciał w...

Sillie | 2016-08-19

Mój literacki faworyt!