Płomienie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kanon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-61006-13-8
klasyka
Marta

Historia polskich i rosyjskich rewolucjonistów o potężnym ładunku emocjonalnym i ideowym. Napisane w 1908 r. "Płomienie" nazwane zostały niegdyś "pierwszą polską powieścią intelektualną". Brzozowski w swej literackiej odpowiedzi na "Biesy" Dostojewskiego z wielką pasją ukazał ideową panoramę okresu przełomu XIX i XX wieku, oddając w niej głos głównie krytykom kapitalizmu, tradycjonalizmu, ziemiańskiego konserwatyzmu i klerykalizmu. Nie jest to jednak tylko świadectwo sporów dawno minionej epoki - refleksje i kłótnie bohaterów "Płomieni" o polskość, pojęcie narodu, źródła społecznych konfliktów, związki pomiędzy ekonomią, kulturą, ideologią i polityką w wielu momentach pozostają równie inspirujące, jak przed 100 laty. Do młodzieńczej fascynacji lekturą Brzozowskiego przyznają się m.in. Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski, Andrzej Mencwel czy Adam Michnik. Głównym tematem książki "kultowej" dla kilku pokoleń lewicowej młodzieży XX wieku jest problem relacji pomiędzy jednostką i jej twórczym potencjałem, a zastanymi warunkami społecznymi, a także żarliwe poszukiwanie dróg naprawy świata.

Andrzej | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Płomienie Stanisława Brzozowskiego opisuje historię organizacji socjalistycznej Narodna Wola skupiających młodych rosyjskich i polskich rewolucjonistów,opisuje to z perspektywy młodego Polaka Michała Kaniowskiego,głownego bohatera powieści.Powieśc rozpoczyna się gdy główny bohater powieści Kaniowski jest w wieku szkolnym przygotowującym się do matury ,jest zbuntowany zwłaszcza przeciwko rodzicom i kościołowi i przy każdej chwili chce okazuje swoje zdanie co w ówczesnym czasie było wyjątkiem gdyż mieszkał na prowincji.Po zdaniu matury dostaje się na uniwersytet gdzie zawiera znajomości ze środowiskiem rewolucyujnym ,kolportuje ulotki,rozprowadza je,natomiast po pewnym czasie rezygnuje ze studiów i oddaje się wyłącznie pracy rewolucyjnej.Po pewnym czasie opuszcza Rosję ,poznaje swoją miłośc Katię która jak on jest rewolucjonistką gdzie zamieszkuje z nią na południu Francji jednak ich okres przypada na lata Komuny Paryskiej i dochodzi do krwawych starć pomiędzy rewolucjonistami a...

Golon | 2013-03-23
Przeczytana: 21 marca 2013

Godna polecenia książka, która ukazuje piękno rewolucji. Bohaterowie książki pojmują świat inaczej niż wszyscy. Ogólnie książka wzbogaciła moje słownictwo i po części ukształtowała światopogląd. Jest idealnym uzupełnieniem filozofii. Polecam jeszcze raz .

Konkwistadorrr | 2013-01-08
Przeczytana: 2011 rok

O, widzę, że to nowe wydanie od tych komuchów z Krytyki Politycznej. Wiem, że swego czasu p. Sierakowski coś tam smęcił o tym, że to wznawiają. Czytałem dużo starsze wydanie. Co do książki to mi się bardzo podobała, tylko jakiś taki język, że nie czytało się tego "lekko", ale nie mam tu na myśli merytoryki, wszystko jak najbardziej zrozumiałe. Na mnie duże wrażenie zrobił fanatyzm ideowy autora, a ukochał on sobie socjalizm. Mam zupełnie odmienne poglądy, ale podziwiam autora. Z tej treści wynika, że to autentyczny idealista, żaden tam cynik co w większości współczesna "lewizna". Poza tym opisana postać tego oszołoma Nieczajewa oraz szereg innych znanych nazwiska tamtego czasu. W każdym bądź razie jako człowiek Tradycji polecam tą książkę. Warto się z nią zapoznać.

Verrine | 2016-11-28
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone