rozwiń zwiń
Konkwistadorrr

Profil użytkownika: Konkwistadorrr

Piotr Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 5 tygodni temu
300
Przeczytanych
książek
336
Książek
w biblioteczce
284
Opinii
2 863
Polubień
opinii
Piotr Mężczyzna
Dodane| 2 książki
W dużym stopniu jestem, ponieważ czytam od czasu do czasu. Czytanie nadaje mojemu życiu sens w znacznym zakresie. Za takie poważniejsze czytanie (i ilościowo i jakościowo) zabrałem się dość późno, jakoś pod koniec II klasy szkoły średniej. Zwróciłem uwagę na to, że co poniektórzy ludzie mówią o pewnych sprawach, a ja nie bardzo wiedziałem o czym. Początkowo pomyślałem, że jakoś tak głupio z tym, że jestem w szkole średniej, do czegoś to zobowiązuje. Zacząłem to zmieniać czyli czytać. Wiadomo, na początku snobizm. Czytałem trochę na siłę, było kilka książek przeczytanych tylko po to by przeczytać, zapamiętać autora tytuł i coś tam z treści. Ważne by zabłysnąć. Jednak poprzez tak zły początek wciągnąłem się w czytanie. Zaczęło to dawać owoce, dla mnie, nie dla kogoś. To podstawa. Nauczyłem się selekcjonować to co wartościowe, odrzucać syf. Pomocny mi był w tym dom rodzinny. Generalnie nikt mi nic nie sugerował co mam czytać, ale w domu po starszym rodzeństwie mam sporo dobrej (dziś to wiem) literatury. Po iluś tam latach wiem, że jest to jakościowe. Tyle z wątku osobistego w odniesieniu do literatury. Co do upodobań literackich. Kocham fantastykę apokaliptyczną (zagłada atomowa, choroby popromienne, ludzkie mutanty, maszyny, przemysł, zanieczyszczenia, etc.,.), socjologiczną, polityczną. Cenię sobie i czytam klasykę (szczególnie rosyjską) wieku XIX. Powieść pozytywistyczna to jest coś co uwielbiam. Tematy historyczne jak najbardziej, a szczególnie publicystykę historyczną. Generalnie bardzo mnie interesuje także tematyka społeczna z kontekstem historycznym (ale to jest chyba od siebie nieodłączne). Stoję po prawej stronie barykady i taką treść i autorów dobieram. Co nie oznacza, że nie sięgam i po autorów z przeciwnej strony, ale jak już to po tzw. klasyków tej myśli, ci współcześni to zupełne popierdółki i uznaję, że to strata czasu. Co do filozofii sensu stricte to jak na razie to nie dla mnie. Jest to za trudne, jeżeli już to jakieś sensowne opracowania "co autor miał na myśli". Poza tym bardzo lubię również współczesną prozę polską, ale tu trzeba mieć naprawdę spore rozeznania, a to ze tej prostej przyczyny, że wychodzi wiele gówna, ale da się zawsze coś wartościowego wyłowić. Co do moich gustów literackich to zainteresowanych zapraszam do mojej biblioteczki. Uzupełniam ją regularnie i ona właśnie odzwierciedla bardzo dokładnie mnie w odniesieniu do książek. Właśnie, zapomniałbym o tym co bardzo ważne w odniesieniu do literatury, którą lubię. Książki podróżnicze - opisy samych podróży spisanych przez autorów nie doświadczających tego oraz samych podróżników. Uwielbiam. Nadaje to jakby sens życiu kiedy czasem człowiekowi jest źle, kiedy mu się wydaje to życie szare. Jak dla mnie nic tak nie wspiera jak porządna książka o doświadczaniu świata poprzez podróż! Pozdrowienia dla wszystkich oczytanych haha!

Opinie


Na półkach: ,

„Zmiana” to druga część z trylogii postapokaliptycznej „Silos”. Czytając ten tom wydawało się przez sporą część książki, że nie ma to nic wspólnego z częścią pierwszą. Dopiero jakoś w połowie zaczyna się ta historia łączyć.
Cóż tu mamy? Ano to samo co w „Silosie”. Świat po zagładzie atomowej i ludzie w podziemiu, właśnie silos, a jest ich tyle co Stanów Ameryki północnej. Jak to się stało, że tak się stało to w „Zmianie” jest sporo wyjaśnione. Generalnie w tomie tym dużo o mechanizmach polityki, ale spokojnie, autor zna proporcje.
Osobiście kocham tego typu tematykę w fantastyce, ale nie będę ukrywać, że mam przesyt takich treści i trochę męczyłem „Zmianę”. Wierzę, że tom ostatni czymś mnie zaskoczy, ale już teraz wątpię. Ta trylogia moim zdaniem tylko dla fanów gatunku. Reszta niech omija szerokim łukiem jak i ja omijam fantasę.

„Zmiana” to druga część z trylogii postapokaliptycznej „Silos”. Czytając ten tom wydawało się przez sporą część książki, że nie ma to nic wspólnego z częścią pierwszą. Dopiero jakoś w połowie zaczyna się ta historia łączyć.
Cóż tu mamy? Ano to samo co w „Silosie”. Świat po zagładzie atomowej i ludzie w podziemiu, właśnie silos, a jest ich tyle co Stanów Ameryki północnej....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

„Droga nacjonalisty” dzieli się na dwie części: Część właściwa czyli tytułowa Droga oraz aneksy i wywiady. W tej drugiej części przemówienia lidera podczas uroczystości państwowych oraz opisy manifestacji ONR.
Część pierwsza to swego rodzaju poemat prozą, bardzo uduchowiony, ideowy, idealistyczny i z pewnością romantyczny. Wyraźna inspiracja „Płonącymi duszami” L. Degrella. Zresztą sam autor o tym w „Drodze…” wspomina.
Bóg, Honor i Ojczyzna. Tyle w temacie, taka to treść. Jednak ta Trójca to nie byle słowa, to nie slowa, które znaczą nic. To nie słowa w ustach wstawionego, stereotypowego łysego. To słowa wypowiadane przez dumnego Polaka, kroczącego drogą Prawdy, kompromisów noe ma, bo i z kim? (Prawda).
Co ja wyłuskałem dla siebie z tej książki? Ano to, że sumienie to kompas, a Dekalog to mapa. Z jednym tylko elementem nigdzie nie dojdziemy.
Dobrze mi się to czytało, bo jestem katolikiem i tym samym nacjonalistą co jest zgodne z nauką Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Nie wiem w jakim miejscu swojego życia jest dziś autor Tomasz Greniuch, ale w czasie kiedy to pisał i opisywał swoje doświadczenia w ONR (A. D. 2005-2008) to serce miał na wierzchu, a idea wprost biła mnie w twarz!
Polecam książkę, tym bardziej na dziś, kiedy bolszewik już nie tylko u bram.

„Droga nacjonalisty” dzieli się na dwie części: Część właściwa czyli tytułowa Droga oraz aneksy i wywiady. W tej drugiej części przemówienia lidera podczas uroczystości państwowych oraz opisy manifestacji ONR.
Część pierwsza to swego rodzaju poemat prozą, bardzo uduchowiony, ideowy, idealistyczny i z pewnością romantyczny. Wyraźna inspiracja „Płonącymi duszami” L....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo lubię literaturę rosyjską i nigdy tego nie ukrywałem, tym bardziej dziś. Wciąż uważam, że jeżeli chodzi o powieść taką klasyczną prozę wieku XIX i początek wieku XX to Rosjanie są lepsi w tej materii od Polaków. Jednak pewien mój polski znajomy, konserwatysta (zresztą ja też jestem konserwatystą) stwierdził, że gówno wiem i powinienem się zainteresować także tą mniej znaną polską prozą (ale za to znanych autorów) z tamtego czasu i "będę śpiewał inaczej". Jest starszy ode mnie, wiem, że się gość zna więc w swoim czasie wezmę od niego listę.
Do rzeczy.
O "Doktorze Żywago" słyszałem sporo, kojarzyłem fragmenty filmu na podstawie tej książki (film A. D. 1965) i tak mniej więcej wiedziałem na co się szykować.
Przeczytałem w końcu tę "cegłę" i myślę, że było warto. Piszę trochę tak bez większych emocji, ponieważ jestem przyzwyczajony do stylu pisania Tołstoja i Dostojewskiego i tych dwóch ostatnich autorów o wiele lżej mi się czytało (chodzi o styl pisania) niż po raz pierwszy Pasternaka. Po prostu B. Pasternak to inny człowiek i inaczej pisze. Tyle.
Wskazówka od razu. Radzę czytać "Doktora Żywago" ciągiem, nie robić jakichś większych przerw typu dwa tygodnie, bo potem ciężko się odnaleźć w wątkach. Może ktoś nie ma z tym problemu, ale właśnie ja tak miałem. W książce tej są spore przeskoki czasu i autor robi to dość gwałtownie, takie cięcia ostre. Pojawiają nowi bohaterowie, którzy nie mają wiele wspólnego z wątkiem ostatnim, później dopiero się to gdzieś łączy. Dlatego też zalecam ciąg w czytaniu.
Tematyka: Zbliżająca się rewolta październikowa A. D. 1917, "biali", "czerwoni", śmiertelni wrogowie ideologiczni. Książka się zaczyna od pogrzebu, doktor jest jeszcze dzieckiem i tak zaczyna się powieść. Ramy czasowe to koniec wieku XIX, a kończy się jakoś chyba koniec lat 50 XX wieku, ale to tylko kilka stron na końcu. Większość tovkrótki czas przed rewoltą, sama rewolta i trochę po. Generalnie klasyczna powieść z bohaterami, którzy żyli w tamtym czasie. Ktoś kto lubi tego typu tematykę to na pewno się w tym odnajdzie, dlatego właśnie po tę książkę sięgnąłem.
Podobało mi się w miarę, styl pisania Pasternaka nie jest jakiś tam zły, ale czytało mi się inne książki o tych treściach lepiej napisane.
P. S. Ciekawostką jest to, że po powieści, na końcu książki są wiersze doktora i jest tego sporo. Przeczytałem, ale się wymęczyłem, nigdy nie lubiłem poezji. Myślę jednak, że ktoś kto jest bardziej wrażliwy i wie "o co kaman" w poezji będzie potrafił docenić lub wręcz odwrotnie.
Generalnie polecam tę książkę B. Pasternaka.

Bardzo lubię literaturę rosyjską i nigdy tego nie ukrywałem, tym bardziej dziś. Wciąż uważam, że jeżeli chodzi o powieść taką klasyczną prozę wieku XIX i początek wieku XX to Rosjanie są lepsi w tej materii od Polaków. Jednak pewien mój polski znajomy, konserwatysta (zresztą ja też jestem konserwatystą) stwierdził, że gówno wiem i powinienem się zainteresować także tą mniej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Konkwistadorrr

z ostatnich 3 m-cy
Konkwistadorrr
2024-03-21 20:59:39
Konkwistadorrr ocenił książkę Zmiana na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-03-21 20:59:39
Konkwistadorrr ocenił książkę Zmiana na
5 / 10
i dodał opinię:

„Zmiana” to druga część z trylogii postapokaliptycznej „Silos”. Czytając ten tom wydawało się przez sporą część książki, że nie ma to nic wspólnego z częścią pierwszą. Dopiero jakoś w połowie zaczyna się ta historia łączyć.
Cóż tu mamy? Ano to samo co w „Silosie”. Świat po zagładzie atomow...

Rozwiń Rozwiń
Zmiana Hugh Howey
Cykl: Silos (tom 2)
Średnia ocena:
7.4 / 10
883 ocen

ulubieni autorzy [35]

Czesław Centkiewicz
Ocena książek:
6,7 / 10
32 książki
2 cykle
26 fanów
Jerzy Robert Nowak
Ocena książek:
4,8 / 10
38 książek
1 cykl
Pisze książki z:
18 fanów
Marek Nowakowski
Ocena książek:
6,6 / 10
81 książek
1 cykl
Pisze książki z:
62 fanów
Jonathan Carroll - Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
300
książek
Średnio w roku
przeczytane
10
książek
Opinie były
pomocne
2 863
razy
W sumie
wystawione
297
ocen ze średnią 6,5

Spędzone
na czytaniu
1 775
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
10
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]