La Condition humaine
Chiny, nagroda, Goncourt
literatura faktu
Piotr

Inne wydania

"Dola człowiecza" André Malraux, francuskiego powieściopisarza i eseisty, ukazała się drukiem w 1933 r. i została wyróżniona najzaszczytniejszą nagrodą francuską Prix Goncourt. Utwór wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się postaw moralnych i orientacji polityczno-ideologicznych europejskich środowisk intelektualnych w owym czasie. Powieść ukazuje dramatyczny konflikt między przywódcą nacjonalistycznego powstania chińskiego Czang Kai-szekiem a rewolucjonistami komunistycznymi.

źródło opisu: ossolineum.com.pl

źródło okładki: ossolineum.com.pl

maszynistaGrot | 2017-07-21

Akcja powieści toczy się w latach 20-tych XX wieku w Chinach i skupiona jest wokół przedstawienia dylematów egzystencjalnych tamtejszych rewolucyjnych komunistów w walce o własne ideały.

Wybitnie jest ukazany w powieści tragizm ludzkiego życia, szlachetne swego typu ukazanie śmierci („Zgoda na zebranie ze sobą ukochanej istoty na śmierć była może ostateczną formą miłości, nad którą nie ma już nic wyższego”). Takich oryginalnych przemyśleń natury filozoficznej znajdzie się w powieści więcej.

Warto zauważyć, że „Dola człowiecza” znalazła się na liście 100 książek XX wieku francuskiej gazety „Le Monde”.

Jednak też jest druga strony medalu. Ogólnie książka wydała mi się niespójna, chaotyczna, nużąca w przeważającej części (pomimo, iż zawiera też wyśmienite fragmenty). Przyznam, że dość opornie mi szła lektura, czytanie o tych konszachtach chińskich komuchów było w dużym stopniu po prostu nudnawe. Tutaj bardziej do autora powieści mam pretensje, bo mógłby to w dużo ciekawszy sposób...

andrew49 | 2015-11-15

Może i arcydzieło, ale nie zmogłem. Może dla bardziej ambitnych?

Izabela Roszak | 2017-07-02
Jagoda | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, Lit. francuska
Przeczytana: 02 października 2015
Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.