Dola człowiecza

La Condition humaine
Chiny, nagroda, Goncourt
literatura faktu
Piotr

"Dola człowiecza" André Malraux, francuskiego powieściopisarza i eseisty, ukazała się drukiem w 1933 r. i została wyróżniona najzaszczytniejszą nagrodą francuską Prix Goncourt. Utwór wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się postaw moralnych i orientacji polityczno-ideologicznych europejskich środowisk intelektualnych w owym czasie. Powieść ukazuje dramatyczny konflikt między przywódcą nacjonalistycznego powstania chińskiego Czang Kai-szekiem a rewolucjonistami komunistycznymi.

źródło opisu: ossolineum.com.pl

źródło okładki: ossolineum.com.pl

czytający | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Jeśli zestawimy ludzką godność z językiem gwarancji bankowych, to nie otrzymamy zbyt wiele cennego materiału na zbudowanie wartości sprzyjających człowieczeństwu. W takich oto warunkach przyszło André Malraux tworzyć powieść, zastanawiającą się nad sensem istnienia. Książkę, w której samotność jest prezentowana wręcz obsesyjnie. Dzieło wykazujące bezsilność jednostki w obliczu realnego świata. Może ten świat w ogóle nie istnieje? Może stanowi tylko zlepek kontemplacyjnych przywidzeń, zasilanych oparami opium? Długo mnie intrygowało zachowanie osób o których nie pomyślałbym, że są konformistami. Ich duma i psychiczne metamorfozy powodowały, że skłaniałem się do napiętnowania lub pochwalenia tego co czytałem. Jednak ostatecznie "Dola człowiecza" zadała tak mocne pchnięcia, wymierzone przeciwko moim sposobom postrzegania świata, że uznałem ją za wartą bardzo dobrej oceny.

Wiele się mówi o ludzkiej godności, ale jeżeli się widzi, że ampułka z cyjankiem staje się najcenniejszym darem,...

Grot | 2017-07-21

Akcja powieści toczy się w latach 20-tych XX wieku w Chinach i skupiona jest wokół przedstawienia dylematów egzystencjalnych tamtejszych rewolucyjnych komunistów w walce o własne ideały.

Wybitnie jest ukazany w powieści tragizm ludzkiego życia, szlachetne swego typu ukazanie śmierci („Zgoda na zebranie ze sobą ukochanej istoty na śmierć była może ostateczną formą miłości, nad którą nie ma już nic wyższego”). Takich oryginalnych przemyśleń natury filozoficznej znajdzie się w powieści więcej.

Warto zauważyć, że „Dola człowiecza” znalazła się na liście 100 książek XX wieku francuskiej gazety „Le Monde”.

Jednak też jest druga strony medalu. Ogólnie książka wydała mi się niespójna, chaotyczna, nużąca w przeważającej części (pomimo, iż zawiera też wyśmienite fragmenty). Przyznam, że dość opornie mi szła lektura, czytanie o tych konszachtach chińskich komuchów było w dużym stopniu po prostu nudnawe. Tutaj bardziej do autora powieści mam pretensje, bo mógłby to w dużo ciekawszy sposób...

andrew49 | 2015-11-15

Może i arcydzieło, ale nie zmogłem. Może dla bardziej ambitnych?