Płomienie

Krytyka Polityczna
2007-01-01
1983-01-01
978-83-61006-13-8

Historia rozwoju idei rewolucyjnych w XIX wieku na tle losów głównego bohatera Michała Kaniowskiego. Świetnie oddane realia epoki tak społeczne, jak i historyczne, co czyni powieść równorzędną z innymi kultowymi, oddającymi klimat i ducha tamtych czasów. Nagromadzenie idei, ich wpływów na ducha i rozwój ludzi z młodego- kształcącego się pokolenia, radykalizm obieranych środków i bezkompromisowość w realizacji zamierzeń doskonale portretują przekonania i żywoty dziesiątek czy też setek intelektualistów i ludzi z wyższych warstw, których działania dały początek ruchom robotniczym i chłopskim i doprowadziły do rewolucji. Można by rzec : miłe złego początki , bo tak się to mogłoby przedstawiać, gdyby nie bezpardonowość działań carskiej policji, jak i sił rządowych tłumiących zamieszki francuskiej wiosny ludów.
Powieść dla mnie zaskakująca, ukazująca meandry zachowań i postaw polskiej inteligencji ziem zaboru rosyjskiego, potencjał ludzi tego pokolenia, spojrzenie na religię, jako element dziedzictwa narodowego, internacjonalizm w pełnym tego słowa znaczeniu i początki ruchów konspiracyjnych, jak ich pracę od podstaw, prowadzącą do uświadamiania niższych warstw społecznych o konieczności zburzenia istniejącego układu społecznego. W klimacie dysput i idei lektura przywoływała u mnie wspomnienie „Biesów” Dostojewskiego.
Poza świetnie przestawionymi ruchami i nurtami intelektualnymi współczesnego bohaterom jak i Autorowi świata, powieść ukazuje nietuzinkowe, gdyż ukształtowane przez udział Michała Kaniowskiego w niezwyczajnych przecież szarym ludziom końca XIX wieku wydarzeniach.
„Płomienie” są niczym powieść pozytywistyczna podkręcona wątkiem początków ruchów rewolucyjnych, a zatem i losami i postawami bohaterów pochłoniętych pracą u podstaw budowania nowego ładu społecznego. Powieść dobrze napisana i warta przeczytania zwłaszcza przez osoby zainteresowane historią jako taką, jak i historią rozwoju idei.

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzozowski-plomienie/

Piszę to z obowiązku, bo spojrzałem na LC, na stronę Stanisław Brzozowski i z przerażeniem odczytałem: fanów - 16, książek – 24, a opinii per saldo 22 (2 moje),w tym 5 „Płomieni” i doszedłem do wniosku, że jestem już jednym z nielicznych, którzy mogą się przyczynić do popularyzacji tego GENIUSZA
„Historia polskich i rosyjskich rewolucjonistów o potężnym ładunku emocjonalnym i ideowym. Napisane w 1908 r. "Płomienie" nazwane zostały niegdyś "pierwszą polską powieścią intelektualną". Brzozowski w swej literackiej odpowiedzi na "Biesy" Dostojewskiego z wielką pasją ukazał ideową panoramę okresu przełomu XIX i XX wieku, oddając w niej głos głównie krytykom kapitalizmu, tradycjonalizmu, ziemiańskiego konserwatyzmu i klerykalizmu. Nie jest to jednak tylko świadectwo sporów dawno minionej epoki - refleksje i kłótnie bohaterów "Płomieni" o polskość, pojęcie narodu, źródła społecznych konfliktów, związki pomiędzy ekonomią, kulturą, ideologią i polityką w wielu momentach pozostają równie inspirujące, jak przed 100 laty. Do młodzieńczej fascynacji lekturą Brzozowskiego przyznają się m.in. Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski, Andrzej Mencwel czy Adam Michnik. Głównym tematem książki "kultowej" dla kilku pokoleń lewicowej młodzieży XX wieku jest problem relacji pomiędzy jednostką i jej twórczym potencjałem, a zastanymi warunkami społecznymi, a także żarliwe poszukiwanie dróg naprawy świata.”
Uzupełniam powyższe fragmentem z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82omienie_(powie%C5%9B%C4%87)
„…Książka przedstawia losy polskiego szlachcica Michała Kaniowskiego, który zniechęcony jest własną rodziną, jej trybem życia, otoczeniem. Kuzynostwo Michała – rodzina Bieleckich żyje pusto, głupio, podbudowując swoje poczucie obywatelskie dewocją, wspomnieniami lepszej przeszłości - symptomaty absolutnej degrengolady zdeklasowanych szlachciców…. … Michał wyjeżdża na studia do Petersburga, gdzie nawiązuje kontakty z rosyjskimi narodnikami. Przygotowuje zamach na cara Aleksandra II. Brzozowski w powieści dokonuje osobistego rozrachunku z Polską: ‘Nie, nie pojadę już do Polski. Kościoły tam i księża panowie i księża. Nic. Siedli chłopu na szyję i krzyczą: ojczyzna..’..”
Konieczne jest poznanie jego życiorysu (żył tylko 33 lata, proces o współpracę z Ochraną),choćby z Wikipedii, z której przytaczam istotne zdania:
„…Filozofia Brzozowskiego czerpała z myśli Marksa, Nietzschego, Bergsona, Sorela i Kanta. Przeciwstawiał się XIX-wiecznemu pozytywizmowi i utylitaryzmowi. Jako publicysta związany był z lewicą… …Do myśli Brzozowskiego nawiązywali m.in.: Karol Irzykowski, Teresa Landy, Andrzej Trzebiński, Czesław Miłosz, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, jak też w swoich homiliach papież Jan Paweł II.
„W literaturze polskiej XX wieku – jak pisał Czesław Miłosz – nie znajdzie się pisarza o takiej skali i powadze zainteresowań. Górował on umysłowo nad wszystkimi sławami swego czasu i to przesądza o jego wyjątkowej pozycji dzisiaj”……”
Sam napracowałem się nad recenzjami po przeczytaniu „Pamiętnika” i „Legendy Młodej Polski” i zamieściłem tam wiele istotnych uwag, które polecam: https://wgwg1943.blogspot.com/search?q=Brzozowski
Proszę Państwa! Nie ma możliwości, by Polak rozwinięty intelektualnie nie znał Brzozowskiego, a że najłatwiej go poznać z tej, jak wyżej podkreślono, intelektualnej odpowiedzi na „Biesy”, to dlatego ją gorąco polecam i mimo pewnej anachroniczności daję 10/10

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzozowski-plomienie/

Powieść o rewolucjonistach z Narodnoj Woli od początków ich działalności do udanego zamachu na cara Aleksandra II. Drugoplanowymi bohaterami są setki (!) historycznych postaci, których życiorysy byłyby niezłym materiałem na osobne powieści.
Od strony obyczajowej - bardzo dobre. Wadą jest pojawiająca się w miarę często młodopolska egzaltacja, mało strawna dla współczesnego czytelnika.

Piękny język zasługuje na uznanie. Wartościowy portret umysłu rewolucjonisty jak i trafne przedstawienie skutków wypaczonej moralności.

Godna polecenia książka, która ukazuje piękno rewolucji. Bohaterowie książki pojmują świat inaczej niż wszyscy. Ogólnie książka wzbogaciła moje słownictwo i po części ukształtowała światopogląd. Jest idealnym uzupełnieniem filozofii. Polecam jeszcze raz .

O, widzę, że to nowe wydanie od tych komuchów z Krytyki Politycznej. Wiem, że swego czasu p. Sierakowski coś tam smęcił o tym, że to wznawiają. Czytałem dużo starsze wydanie. Co do książki to mi się bardzo podobała, tylko jakiś taki język, że nie czytało się tego "lekko", ale nie mam tu na myśli merytoryki, wszystko jak najbardziej zrozumiałe. Na mnie duże wrażenie zrobił fanatyzm ideowy autora, a ukochał on sobie socjalizm. Mam zupełnie odmienne poglądy, ale podziwiam autora. Z tej treści wynika, że to autentyczny idealista, żaden tam cynik co w większości współczesna "lewizna". Poza tym opisana postać tego oszołoma Nieczajewa oraz szereg innych znanych nazwiska tamtego czasu. W każdym bądź razie jako człowiek Tradycji polecam tą książkę. Warto się z nią zapoznać.

Płomienie Stanisława Brzozowskiego opisuje historię organizacji socjalistycznej Narodna Wola skupiających młodych rosyjskich i polskich rewolucjonistów,opisuje to z perspektywy młodego Polaka Michała Kaniowskiego,głownego bohatera powieści.Powieśc rozpoczyna się gdy główny bohater powieści Kaniowski jest w wieku szkolnym przygotowującym się do matury ,jest zbuntowany zwłaszcza przeciwko rodzicom i kościołowi i przy każdej chwili chce okazuje swoje zdanie co w ówczesnym czasie było wyjątkiem gdyż mieszkał na prowincji.Po zdaniu matury dostaje się na uniwersytet gdzie zawiera znajomości ze środowiskiem rewolucyujnym ,kolportuje ulotki,rozprowadza je,natomiast po pewnym czasie rezygnuje ze studiów i oddaje się wyłącznie pracy rewolucyjnej.Po pewnym czasie opuszcza Rosję ,poznaje swoją miłośc Katię która jak on jest rewolucjonistką gdzie zamieszkuje z nią na południu Francji jednak ich okres przypada na lata Komuny Paryskiej i dochodzi do krwawych starć pomiędzy rewolucjonistami a wojskami rządżącymi ,na barykadach ginie ukochana Kaniowskiego ,a Komuna ustępuję.Część druga Płomieni przenosi czytelnika do Rosji gdzie Kaniowski całkowice jest oddany pracy w Narodnej Woli rozpoczyna od drukowania pisma ,prowadzenia drukarnii.
Jednak wladze rosyjskie rozpoczynają walkę ze spiskowcami ,pewnego razu Kaniowskiemu udaje się uciec ,raz odbijają go jego koledzy z organizacji w pociągu.Spiskowcom udaje się dokonać zamachu na cara Aleksandra jednak wtedy rozpoczynają się aresztowania członków organizacji spiskowych ,przez przypadek wpada również Kaniowski ,który trafia do twierdzy szlisselburskiej gdzie przetrzymywanie są jego przyjaciele.Płomienie jest powieścią która przeciwstawia walkę o wolnośc przez walkę zbrojną i hasła narodowe,a pokazaniem nowgo sposobu myślenia ukazana drogą walki rewolucyjnej ,walki z systemem,krytycyzmem wobec Kościoła Katolickiego oraz tradycyjnego sposobu myślenia Polaków .Powieśc Płomienie jest obowiązkową lekturą dla osób myśląco " lewicowo",ale także dla szerszej grupy odbiorczej w celu pokazania innego sposobu myślenia o walce jaką była walka rewolucyjna,uświadamianie ludności,oraz konfrontacja innego punktu myślenia "socjalistyczno-rewolucyjnego" ukazanego przez Brzozowskiego powieścią Brzozowskiego wobec znanych metod walki "sienkiewicziwskiego patriotyzmu " ukazany przez grupy narodowo-konserwatywne wobec których Brzozowski był zawsze w opzycji ,a jego powieśc niestety ciągle mało znana polskiemu czytelnikowi jest doskonałym materiałem ukazanie tzw.drugiej drogi.

• Studia
  • Klasyka