Jest Bóg, żyje prawda. Inna twarz Stanisława Brzozowskiego

Okładka książki Jest Bóg, żyje prawda. Inna twarz Stanisława Brzozowskiego
Jerzy Bronisław BraunStanisław Brzozowski Wydawnictwo: Fronda publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fronda
2012-01-01
2012-01-01

Okładka książki Łódzka Szkoła Naukowa Transformatorów Eugeniusz Jezierski, Adam Ketner, Paweł Kłys, Stanisław Liszewski, Ewa Marynowicz-Hetka, Franciszek Mosiński, Grzegorz Płuciennik, Bronisław Tomczuk, Janusz Turowski, Sławomir Wiak, Kazimierz Zakrzewski, Marian Łukaniszyn
Ocena 0,0
Łódzka Szkoła ... Eugeniusz Jezierski...
Okładka książki Wielka historia powszechna t.4/1 Jan Dąbrowski, Oskar Halecki, Tadeusz Manteuffel, Kazimierz Zakrzewski
Ocena 8,0
Wielka histori... Jan Dąbrowski, Oska...

Zacznę od tego, że zmieniłabym trochę tytuł wydanego przez Frondę zbioru szkiców o Brzozowskim. Bo nie tyle "Inna twarz Stanisława Brzozowskiego", co raczej "Prawdziwa twarz".

Zbiór obejmuje ponad dwadzieścia tekstów publikowanych na przestrzeni ostatnich stu lat. Do tego pisany przez Brzozowskiego trudno dostępny wstęp do pism kardynała Newmana.

Ze stron tego cennego dla miłośników Brzozowskiego zbioru wyłania się fascynujący portret intelektualny człowieka całym sercem kochającego Polskę, a przy tym nieskażonego ksenofobią, niestrudzenie dążącego do prawdy i walczącego o nią na wszelkich możliwych płaszczyznach życia społecznego i osobistego.

W poglądach Brzozowskiego uderza mnie to, że nawet wtedy, gdy hołdował wszelkim "izmom", struktura jego myśli była głęboko katolicka. Bo definicja słowa, koncepcja wpływu jednostki na dzieje ludzkości, sens pracy oraz pojmowanie moralności seksualnej były u niego od początku katolickie, choć on sam o tym nie wiedział. Wędrował intelektualnie po różnych "izmach", sprawdzając, w którym pomieści się ze swoimi pragnieniami. Aż w końcu jego serce i umysł znalazły pełne spełnienie w katolicyzmie. Pragnienie prawdy doprowadziło go do Tego, Który jest Drogą, Prawdą i Życiem. U kresu życia Brzozowski odnalazł siewcę swoich gorących pragnień.

Osobiście uwielbiam zapał i odwagę Brzozowskiego. Pomimo słabego ciała musiał być niezwykle silnym mężczyzną.

Ze stron tego cennego...

Dodaj cytat z książki Jest Bóg, żyje prawda. Inna twarz Stanisława Brzozowskiego